• 29
  bu sene almayıp pas geçeceğim oyundur.

  genelde 2 yılda bir alıyorum fm oyunlarını. her sene aldığınızda iyileştirmeleri, gelişmeleri çok fark edemiyorsunuz. yapımcının kendisi de geçmiş yıllarda geliştirmeyi yavaş yavaş yapacaklarını, bir anda köklü bir değişim olmayacağını açıklamıştı. 1 sene oyunu almayıp transfer güncellemesiyle oynamak bana daha mantıklı geliyor ki oyunun güncel fiyatı da uçuk seviyelerde.
 • 30
  insanı bayan kısmı; sürekli basın muhabirlerine dönüp dönüp aynı soruları cevaplamaktan insana afakanlar basıyor. gerçek bir fm tutkunu böyle boş işlerle fazla uğraşmaz. şunu biraz daha kıssalar fena olmaz. en azından bazı konulardaki gereksiz soruları kaldırsalar çok hoş olur. mesela her sezon premier ligde aralık ayında devre arası tatili ile ilgili görüş soruları ya da ne bileyim var'la karar çıkan her maçtan sonra teknoloji kullanımı ile ilgili soru soruluyor. bu sorular bi kere cevplanması gereken sorular. her maç tekrar tekrar cevaplayınca bayıyor. aynı şekilde sürekli ben ondan iyi antrenörüm tarzı cevaplar olan sorular da.

  olumlu yanı; maç motoru bence tam anlamıyla bir devrim. 2005 den beri serinin bütün oyunlarını oynuyorum. seri'nin açık ara en iyi, izlemesi en keyifli maç motoruna sahip oyunu olduğunu söyleyebilirim. sırf maç motoru için bile alınabilir. fm 2020 de var olan tek devrede 30 şut, sezonda 20 ceza sahası dışı golü, karşı karşıya pozisyonların yüksek oranda kaçması falan tarih olmuş, santraforlar çok güzel plase yapabiliyor ya da topun dibine girebiliyor artık. izlerken bayağı bayağı keyif alıyorsunuz. xg oranının eklenmesi de ayrı bir güzellik olmuş. yardımcı menajeriniz çok daha etkin. şu oyuncu çok aksıyor, şu oyuncu yoruldu değiştirmeliyiz falan direkt bilgi veriyor.

  ayrıca kondisyon konusu da böyle daha iyi olmuş. rakamlar gitmiş yerine kalp gelmiş. eski rakamlı kondisyon olayı hiç gerçekçi değildi. neden değildi? çünkü 2 kulvarda oynuyorsanız birbirine yakın kalitede 2 ayrı 11 kurmanız ve hayvan gibi rotasyon yapmanız gerekiyordu. şimdi oyuncuların genel kondisyonları eskiye nazaran daha gerçekçi düşüyor. dahası oynanan maça göre düşüyor. mesela çok iyi top oynadığınız savunmanıza pek iş düşmeyen bir maçta stoperleriniz diri kalıyor. önceki oyunda oynanan oyuna bakılmaksızın herkes vücut zindeliği ve dayanıklılık özelliğine göre ne kadar koştuğu fark etmeksizin aynı oranda yoruluyordu. sadio mane mesela geçen sene tam 47 maça çıkmış. fm2020 de bir oyuncuyu sezonda 47 maça çıkartmanız mümkün değildi. ancak bu oyunda mümkün.

  onun dışında maaş işi biraz daha oturmuş. 2 maç banko oynadım diye kimse çıkıp hayvani paralar istemiyor artık. zam istese bile akla mantığa yatkın bir zam istiyor. bunu da beğendim.

  olumsuzlara gelirsek; bence en önemli olumsuzluklarında biri kronikleşen genç oyuncu mevzusu. oyuna 15-16 yaşında ekledikleri bir oyuncu varsa o oyuncunun boyuna posuna senelerce bakmıyorlar. adam 19-20 yaşına gelmiş. boyu 180 olmuş. ama oyunda 166 boyunda. çünkü 15 yaşında 166 boyunda iken database' öyle eklemişler ve bir daha hiç dokunmamışlar. bunu artık düzeltmeleri gerekiyor. ama dediğim gibi kronikleşen bir sorun artık bu. kimsenin de umurunda değil.

  ikinci olumsuzluk ise maç motorunda fark ettiğim küçük bir kusur. mesela benim santrforum 2 ye bir kontraya çıkıyor topla. pas atabileceği kimse yok. stoperlerden biri bazen önünü kapatmak yerine kanattan bindiren oyuncum varmış gibi alana doğru da pozisyonlanıyor topla oyuncumun arasına girmeye çalışmıyor. haliyle 2 ye 1 pozisyon jailson gibi takılan 2. savunmacı yüzünden 1 e 1 gibi oluyor ve forvetimin topla arası iyiyse rahat gol yapabiliyor. yeni maç motorunda benim fark ettiğim tek kusur bu.

  onun dışında oyuncuları konuşarak takımdan ayrılmaya ikna etmek çok zor. herkes bir tarık çamdal'a dönüşüyor. bir de 20 milyon euroya bile ekmek gibi su gibi muhtaç olan takımlar hiç süre vermedikleri alt yapı oyuncularına 150 milyon euro çekiyorlar. bu saçmalığın acilen çözülmesi gerekiyor. hani manu, man city gibi takımlar paraya zaten ihtiyaçları yok, oyuncuyu kaybetmek istemedikleri için bunu yaparlar anlarım da bunu bana blackburn rovers'ın bile yapabilmesi çok saçma.