• 7
  sevgili tragedystreets ile ffp hakkında konuşurken aramızda bahsi geçen husus.

  gerçekten de finansal fair play ile uefa kulüplerin "yönetilebilir" bir ekonomik yapıya kavuşmasını amaçladığını savunuyor. bunun denetimine girmek açıklanan kar/zarara göre olsa da denetime giren kulüpler genellikle transfer bonservis harcamalarında belli sınırlara tabii oluyor ekonomik olarak.

  bonservis bir kerelik verilen bir miktarken yıllık ücret beş yıla kadar kararlaştırılabiliyor. denetim gerekliliği tespit edilen kulüplerin uzun vadede ekonomik olarak düzlüğe çıkması nasıl olur da uzun vadede bağlandıkları paralar değil de genellikle tek seferde yaptıkları harcama üzerinden olabilir ki? bu kulüp o sınırlara uyup müteakip senelerde yine zarar açıklayıp yine denetime girecek konuma düşüyor. çünkü bonservisi elinde olan oyunculara astronomik yıllık ücretler dağıtılıyor.

  keşke olsa, ancak salary cap benzeri bir uygulama yakın gelecekte çok mümkün gözükmüyor büyük kulüplerin muhtemel duruşu düşünülünce. fakat en azından ffp denetimi altında, rasyonel sınırlarda kesinlikle uygulanması gereken sınırdır.
 • 8
  serbest piyasa var. isteyen istediği kadar verir. futbolcular insan olan ancak kapitalizmin sıcak yüzünü tamamen futbola çevirmesinden sonra ticari mal gibi değer gören varlıklar oldular. amatör ruh kayboldu.
  hem satan takım tonla para kazanacak. hem alan takım futbolcunun üstünden para kazanacak hem de; hop topçu sen bu parayı alamazsın sen bu kadar almalısın diyecek. kimde şevk kalır? adam sorgular. hani derler ya abi makas kesmiyor heh topçu da onu der hocam bacak gitmiyor. ilk önce arkadaşımız fifa menejer kontrolü yapsın. mafyalaşmış ticareti görmezden gelmeyi bırakıp gerçek sorunlar üstüne yoğunlaşsın. sonra maaşa sıra gelir. zaten sürdürülebilir bir ekonomi için kulüpler kendi maaş skalasını belirliyor. inandırıcılığı ve gerçekçiliği olmayan düşünce.
 • 9
  serbest piyasa yok. kriz olduğunda müdahale eden devletler var. kurtarılan bankalar, şirketler, futbol takımları var. toplanan inanılmaz vergiler var. gerçekten liberal bir serbest piyasaya geçelim, resmi kurumlar bir şeye müdahale etmesin bir görelim. ama buna kimse cesaret edemiyor. o yüzden derinleşen problemleri çözmek için "maaş kısıtlaması" bile söz konusu olabilir.

  zengin - fakir arasındaki uçurumun artmasını engelleyemiyoruz. futbolda da aynısını yaşıyoruz. başlıkta belirtilen "maaşlara bir sınır koyma" düşüncesi, yine bir krizi çözmek için yeni bir "müdahalenin" söz konusu olduğunu tartışmaya açmak istiyor.
 • 11
  konu avrupa kulüplerini çok bağlamıyor gibi gorunsede bizim gibi kulüpleri çok ilgilendiriyor. kisitlamadan ziyade tamamiyle performansa dayalı sözleşme kuralı getirilmeli. artık bu maç başı ücret şeklindemi olur, yoksa sabit bir ücretin üzerine maç başı ücretlemi olur onu yetkililer düşünsün. önümüzde tarık camdal örneği var en barizinden (bkz:https://www.galatasaray.org/...galatasarayda/10847) zamanının yabanci oyuncu kuralıydi şuydu buydu verilen para için tartışılabilir fakat ne bizim bu kadar uçuk bir sayiya çıkmış olmamız ne de oyuncunun salla başı al maaşı diyerek yatmasının bir izahı olamaz. para almaya gelince var olan profesyonellik oynamaya, is ahlakına, çalışmaya, gündelik yasantina dikkat etmeye gelince ortalıklarda yok ne yazikki. kulüplerin temel geçim kaynağı taraftarıdır. maça gelen, ürün alan vs. malumunuz yapılan sponsorluk anlaşmalarının temel amacı da, sponsorun taraftara ürününu tanitimakdir. hatta pandemi döneminde de gördük ki futbolun en temel unsuru taraftarıdır. hal böyle iken her türlü ucu taraftara dokunacak bir konuda kulüpleri tamamiyle başıboş bırakmak yanlış. zaten ekstrem durum olan ama gelecekte tekrar edip etmeyeceğini bilmedigimiz, artık benzer durumlarla karşılaşacağımızi düşünüyorum, covid-19 nedeniyle taraftar geliri kesilen kulupler batma noktasına geldi. ülke futbolu olarak batık durumdayız. ülkeye oyuncu getirmemizin yolu yüksek maaş ve menajer bağlantısından geçiyor ne yazikki. oyunculara sunabilecek ne bir projemiz, ne bir sistemimiz var. malumunuz menajer komisyonları sıkça konuşulan konulardan ve şeffaf olunmayan konulardan birisi.

  çoğunluk gibi medyayı, sosyal paylaşım sitelerini takip ederek durumlardan haberdar olan ama ispatını yapabilecek belgelere sahip olmayan birisi olarak, menajerlerin de artık oyuncunun kariyerini değil, cebine girecek komisyonu daha çok düşünür oldugunu düşünüyorum. hal böyle olunca menajer oyuncusunu ticari mal olarak görüyor. fifa' da ağırlıklı olarak oyuncuları düşünen bir kurum olduğu için adamların öncelikli amacı oyuncunun istekleri ve oyunun gelişimi olacaktır. sonrasında ise kulupler ve en son menajerlerin uçuk ücret talepleri olacaktır. hangimiz menajerlerin iki tarafada haber gönderip fiyat arttırma peşinde koşmayacagina garanti verebiliriz!

  is sadece menajer ücretinin, futbolcu maaşının sınırlandırılması ile kalmamalı, aynı şekilde bonservis içinde bir kısıtlama ya da maaş-bonservis oranı üzerinden bir kisitlamada belirlenmeli.