• 1
  bu konudan ne dediler başlığında okuduğum bir entry sayesinde haberim oldu. çok iyi bir tartışma konusu olduğunu düşünüyorum. çünkü temelde kâr, birikim ve yatırım temeline dayanan bir sistemin içindeyiz. kâr ve maaşlar üzerine tartışmadan gerçekten etkili bir politika üretemeyiz.

  yine hayatın fena halde futbola benzediğini görüyoruz. günlük hayatımızın sorunları futbolun da sorunları. pandemi krizi başladığından beri milyarlarca dolar kazananlar var. savaş olsa yine birileri zenginleşir. krizler ve savaşlar kimleri vuruyor diye sorgulayan bir bakış açısından yaklaşmak istiyorum. bu bakış açısından hareketle aşağıdaki entry'de bahsedilen her şeyin, kârların ve maaşların, kısıtlanması gerektiğini düşünüyorum. kısıtlanan her ücret asgari ücretin artışı olarak bizlere yansımalı.

  (bkz: ne dediler/#3017682)

  edit: ilgili entry menajer ücretleri ile alakalı ancak konunun arka planında futbolcu maaşlarını da kapsayacak bir sınırlamanın getirilmesi düşünülüyor olabilir. sadece menajer ücretleri üzerinden tartışırsak, çok fazla karşıt fikir görmeyiz herkes hem fikir olur diye düşündüm. adamların imajı diğer tüm komisyoncular gibi çok kötü.
 • 2
  futbolcunun yerinde olsam kesinlikle kazan kaldıracağım bir konu olurdu.

  duygusallık bir yana, herkes bu dünyada para için çalışıyor. birileri, başkalarının maaşına sınır getirirse ortalık karışır, isyan çıkar. futbolcular bir olup, maça çıkmıyoruz derlerse maçlara kim çıkacak?

  asla hayata geçirilmeyecek bir dedikodu olarak düşünüyorum sınır muhabbetini. futbolcu adam krizmiş, savaşmış dinlemez.

  siz olsanız, sizin maaşınıza ''bu adam hayatı boyunca aylık en fazla 4.000 tl maaş alabilir'' diye bir sınır koyana ne derdiniz?
 • 3
  futbolcu maaşlarına uygulanacak direkt sınırdan ziyade amerikan sporlarındaki salary cap gibi bir mekanizma kulüplerin ekonomik devamlılıkları açısından çok daha isabetli olabilir. öte yandan salary cap mantığında da bir anlamda üst limit var zaten "maksimum kontrat" adı altında. yeni bir şey değil yani maaş sınırı, örneği/örnekleri mevcut.

  üst düzey sporculuk ayrıcalıklı bir meslek dalı, dolayısıyla ayrıcalıklı sınırlamaların dillendirilmesi kadar doğal bir şey olamaz. haliyle her ne kadar iki figür de çalışan statüsünde olsa da yıllık net geliri 36b lira olan adamla yıllık net geliri 10m lira olan adamın aynı potada karşılaştırılması pek doğru değil bana kalırsa. zaten futbolcular belli konularda belli şeylerden ya muaflar ya da farklı şekilde değer görüyorlar. aynı değil kısacası.
 • 4
  uefa ve fifa aslında öteden beridir finansal fair play adı altında harcamalara sınır getirmeye çalışıyor. ama bu maaş sınırı konusu gündeme geldiği anda tartışma politikleşiyor. menajer mino raiola'nın açıklamalarından bunu anlayabiliyorsunuz. kuzey kore örneğini vererek, bu uygulamayı komunizm ile ilişkilendirip lanetlemeye çalışmış. ama aslında olacak olan en fazla nba'deki salary cap gibi bir şeydir yukarıdaki arkadaşın dediği gibi.

  sadece futbol içinde kalarak söylersem; altyapı hocalarının, alt lig futbolcularının daha fazla kazanması lazım. ayrıca bilet ve tv yayın fiyatlarının ucuzlaması lazım. futbola olan ilgi sayesinde büyüyen bu para kesinlikle adil bölüşülmüyor. buna katkı sağlayabilecek uygulamalara ihtiyaç var. sonra her türlü makas açılıyor. hem de bir yerimize girdikten sonra.
 • 5
  nihayet. başlığı gördüğümüze göre uygulaması da yakındır.* eskilerde signori icin bologna izlerdi insanlar veya roberto baggio gibi efsane brescia'daydi hagi galatasaray'a geldi. bunlar hep takim varyasyonlari icin cok değerli.

  son 10 yılda her yer los galaktikos oldu. ya hadi real bayern falan yapsın cok büyük takimlar da böyle bir ilk 15 20 takim oldu avrupada ve bu takımlar topluyor a class b class topçuları. sonra arkasi nanay kalıyor. ajax gibi de ligt, de jong çıkarıyorsun hop elinden aliyorlar. e haliyle yuksek seviye mac sayilari bu takimlarin birbirleriyle oynadıkları kadar kisitli kaliyor.*

  evde dsmart var la liga gösteriyor. şimdi sene 2003 olsa nihat kovacevic xabi alonsolu real sociedad izlerdik. 2000 olsa makaayli deportivo.

  simdi hangi bas alti takimi düzenli takip edebiliyoruz?

  bu maas siniri futbola ciddi heyecan katar. lan neymarin yedegi di maria olur mu?
 • 6
  illa bir sinir getirilecekse bu sinir oyunu oynayanlara degil, yonetenlere (kluplere) getirilmelidir.

  ffp cercevesinde buyuk kluplerin kucukleri parasiyla ezmesi gayet adil yontemlerle engellenebilir.
  gelgelelim bu konularda fifa su ana kadar pek bir sey yapmis ya da yapabilmis degil. acikca gucleri yetmiyor bence. gecen sene manchester city'nin cezasinin kalkmasi her seyi anlatiyor aslinda.