• 1
  olmayandır. çok sık kendisinin takıntıları olduğu, bir oyuncuya kafayı taktıysa bundan asla dönmediğini, bu inadı galatasaray'a zarar dahi verse umursamadığını iddia eden insanlar görüyorum.

  kendisinin oyunculara forma dağıtırken 'inat' uğruna birilerini dışarıda bıraktığını düşünmüyorum.

  son örneğimiz linnes-mariano/nagatomo tercihi.

  neden linnes sol bekte oynamıyor, neden sağ bekte oynamıyor. e bak mariano nagatomo dökülüyor, linnes geçen yıl iyiydi deniyor.

  öncelikle bunun cevabını şöyle verelim:
  1) neden mariano?

  çünkü fatih terim bu yıl pasa dayalı bir pozisyon futbolu oynatmak istiyor. bu oyunda savunmadan top çıkarırken geçen yıl yaşadığımız sorunlar hepimizin aklında. fernando ve mariano'ya yakın markaj yapıldığında savunma topu çıkaramıyordu. devre arasında gelen luyindama, marcao ikilisi bu konuda çok iyi olsa da gerek fernando'nun formsuzluğu gerekse ndiaye'nin aşırı formsuzluğundan dolayı zaman zaman fernando'yu 8 numarada kullanmamız ve 6 numaraya donk'u koymamız yine 1 opsiyon eksilmemizi, marcao mariano kitlendiğinde yine topu çıkarırken zorlandığımızı hepimiz gözlemlemiştik.
  bu süreçte luyindama'nın topla çıkışları hepimizin yüreğini ağzına getirse de o çıkışlar çok büyük değer taşıyordu, ön alan baskısını kırmamızda çok ciddi yardımcı oluyordu. hepimizin malumu linnes'in ayağı temiz* olsa da pas oyununda kurucu rol üstlenebilecek bir oyuncu değil.

  2) neden nagatomo?

  fatih terim'in sol bekte solak oyuncu oynatmak istediği hepimizin malumu. saha içinde oyuncuların yerini değiştirmeyi çok sevse de a planındaki kadroda herkes kendi yerindedir.
  ---istisna---
  albert riera
  ---ìstisna---

  nagatomo da sağ ayak orijinli olsa da iki ayağını da eşit seviyede kullanabilen bir oyuncu. pas oyununda son maçta %97.6 gibi bir başarı yakalamış*. bir mariano gibi oyun kuruculuk görevi göremese de çabukluk ve savunma olarak linnes'in epey önünde. sol önde oynayan oyuncunun sağ kanat gibi orta saha sağ kanatı değil, forvet sol kanatı olduğunu ve sol stoperde sert bir oyuncu olsa da savunma anlamında hata yapmaya müsait genç bir oyuncu* olduğunu göz önünde bulundurursak o bölgede savunma anlamında daha güvenilir bir bek tercihi hiç de yanlış değil.

  e formsuzlar?

  e ben formdan bahsetmiyorum. diyorum ki linnes kendi oyununu zirvede oynasa dahi kendi vasatındaki bu iki bek, bu oyun tercihi nedeniyle linnes yerine oynayabilir. ki hazırlık döneminde linnes çok kötü bir performans gösterdi. tabi ki bu onun kötü oyuncu olduğunu göstermez, ancak şu an itibariyle nasıl marcao kötü başladıysa nasıl mariano/nagatomo kötü başladıysa linnes de kötü başladı.

  eğer yabancı sınırı el verseydi ve linnes kalsaydı;

  3 hafta sonra linnes ciddi bir form yükselişi yaşasa ve nagatomo/mariano aynı seviyede kötü devam ederse linnes formayı alabilirdi.
 • 3
  sevgili fatih hocam ,

  hem futbolculuk hem de teknik direktörlük kariyerinde inanılmaz başarılar yaşattın ve yaşatmaya da devam edeceğine yürekten inanıyorum.
  ama yalvarırım şu bazı futbolculara beslemiş olduğun bağlılık inadindan vazgeç yalvarırım. hep senin kuyunu kaziyorlar.
  kaç milyon kişi peşinden koşup ağzından çıkacak tek bir kelimeye bakıyoruz. sen hala bizi karşına alıp degmiyecek adamlara destek oluyorsun hocam.

  bizi de yorma kendini de yorma hocam , değişmek zordur ama bu taraftar sana her zaman güveniyor güvenecekte...
 • 4
  (bkz: süper lig 2019-2020 sezonu)

  sezonun ilk yarısında bizi mahveden inattır.

  21 aralık 2019 göztepe galatasaray maçı özelinde irdeleyim.

  taylan antalyalı’yı yedek oturtup anlamsızca selçuk’u oynattı. hoca taraftara inat yapıyorsan selçuk’un oynamamasını galatasaray için istiyoruz. kimle inatlaşıyorsun?

  belhanda’yı yine göbekte oynattı. yediğimiz ikinci golde belhanda ne adamı tutabildi, ne de atak olgunlaşmadan adamı indirebildi. bu adam futbolcu falan değil.

  adem’i yedek bıraktı babel’i oynattı.

  taylan ve ademle başlasa çok farklı olurdu. 3-4-1-2 çıksa rakibi darmadağın ederdik. şu bitik göztepe’den bu akşam herhangi bir süper lig takımı puan alırdı. terim aslanı kediye boğdurdu. hoca ya sende bir sorun var ya bizde ama ocak ayı değil mi? tabi bu transferleri sezon başında taraftar yaptı değil mi?

  galatasaray düşmanlarına karşı olabildiğince seni savunduk. istfanı istemedik. galatasaray’ı düzeltecek olan yine terim dedik ama görünen o ki, bu durum şımarık ve inat tavırlara sebep olmuş.

  stoperde ahmet ya da emin ile oynayıp donk’u da ön libero oynatabilirdin ama inadına selçuk’u oynattın.

  bu inat 2019-2020 sezonuna neden oldu. geçmiş olsun hepimize. haaa ama her sene şampiyon olacak değiliz değil mi? tabi. rakipler bitik, elimizde hepsinden iyi kadro varken şampiyon olamamak zor yahu! sakatları falan geçin kimse masal anlatmasın. sen taylan’ı, adem’i oynatma. sonra kadro bu de. yok ya? hadi şampiyonlar ligi takımlarıyla aramızda maddi uçurum vardı. göztepe ile de mi var sayın terim? ben artık masal dinlemek istemiyorum. belhanda ve selçuk’u çok seviyorsan turşusunu kur. sonra futbolcuların geleceğine yatırım yapacağız diye anlatırsın. selçuk’u 28 aralık 2019 galatasaray antalyaspor maçında ali sami yen’de de 11 sürmeye inadın yetiyor mu?
 • 5
  her fırsatta hocayı savunmak için bir sürü argüman, komple teorileri üretilirse, gerek teknik ekip, gerek camia, gerek futbolculardan fazla teknik-taktik eleştiri çıkmazsa ve buna uygun ortam oluşturulursa böyle bir inadın çıkması çok doğal çünkü hoca ne yaparsa yapsın bir şekilde savunuluyor ve o da doğru iş yaptığını sanıyor. yapmıyor arkadaşlar, bu sezon* dahilinde, belki oynanan futbolu hesaba katarsak 4.terim dönemi’nde beri takım doğru düzgün bir futbol oy-na-mı-yooorrr! ama siz bir şekilde hocayı savunmaya devam ederseniz bu durum sona erecek gibi de durmuyor ve hocayı savunmak için sunulan bazı argümanlar cidden komik ve izahı zor şeyler...
  son olarak bir gün kırılmasını umduğum inat, çünkü camia olarak fazlasıyla yıpranıyoruz...