• 28486
  kabul edelim, hoca bu gece bir mircea lucescu taklidi olan sergen yalçın'nın zekasına yenildi.

  claudio andre mergen taffarel gitti.
  hasan şaş gitti.

  bunlar önemli eksikler. zaten ekip zayıftı, iyice zayıfladı. hocanın futbolunda hiç bir zaman zeka, akıl olmadı. zaten o da olsa 2 tane şampiyonlar ligi kupamız vardı. hep hırs hep çalışkanlık. kariyeri ve oyunu bu iki kelime üzerine kurulu. inanç ve gayret. şuanda bütün yardımcıları dilsiz şakşakçılar. etrafındakiler kuru kalabalık olunca 68 yaşında biri çok yorgun duruyor. etrafını kendisi ile tartışacak çetin cevizlerle doldurmalı. oyuna akıl katacak ve hocanın yükünü hafifletecek yardımcılara ihtiyacı var.
 • 28487
  17 ocak 2021 tarihindeki maçta beşiktaş’ı gözünde aşırı büyütmüş hocamız. güzel hocam, “galatasaray rakibe göre değil, kendi oyununu oynar” senin sözün. her şeyi geçtim, bunca senede galatasaray’ın başındayken defansif ağırlıklı oyun ile bir defa bile istediğin sonucu alabildin mi? “biz bildiğimizi oynayalım, yenilirsek de öyle yenilelim” prensibini bize öğreten adamı böyle görmek üzüyor insanı. umarım bu maçtan çıkaracağı ders olmuştur. cüneyt çakır bir yana ama hoca da bugün kötü bir performans sergiledi.
 • 28488
  sezon sonu büyük ihtimalle yollarımızın ayrılacağı teknik direktör. benim tanıdığım fatih terim 2 sezon başarısız olup da 3. sezona başlamaz. ne yazık ki galatasaray'ın en kötü 2. yönetimi olan mustafa cengiz yönetimi hem transfer başarısızlıkları hem de pasiflikleri dolayısıyla takıma çok büyük zarar verdiler ve hocanın kariyerini lekelediler. ekonomik olarak da sene sonu göreceğiz bakalım ne kadar ekonomik yönetmişler kulübü. rakamlar açıklandığında büyük şeyler çıkarsa kimse şaşırmasın. tabii bu sefer de yıkılmaz savunucularından, "ama pandemi vardı" haykırışını duyabiliriz.
 • 28489
  hoca sadece hırstan oluşuyo yeaaağ demek için gece 12'yi bekleyenlere bakmayın, kendisi türk futbol tarihinin en zeki teknik direktörüdür. defaatle farklı farklı sistemler denemiş, defaatle başarılı olmuştur. sol açıktan sol bek de yaratmış, oyunun son dakikalarında stoperi santrafor olarak kullanıp maç da çevirmiştir.

  yani hatta şu kadar söyleyeyim, kendisinin futbola soktuğu sistemi 20 sene sonra klopp kullanıp efsane olmuştur falan, da anlatamazsın. o yüzden uğraşmayın.
 • 28491
  sayesinde kazanın doğurduğuna inanan fakat öldüğüne inanmayan galatasaray taraftarlarının varlığına şahit olduğumuz hocamızdır. şöyle ki; son birkaç düzine entry içerisinde kendisini yapıcı şekilde hatalarını kendi sebeplerince açıklayan değil de amiyane tabirle kellesini isteyen birkaç yazarın son entrylerini inceledim. üşenmedim diyemeyeceğim çünkü hızlı bir göz gezdirmeyle yapabildiğim için çok vaktimi de almadı. bunda entrylerin çoğunun "destan yazdığı" kategorisinde olmamasını da etkisi büyük tabi. bilmiyorum ne kadar genelleme yapılabilir bu hususta, tartışmaya açık ama daha da fazla yazar arkadaşa yönelik çalışma yapılsa büyük oranda benzer sonuçlarla karşılaşacağıma eminim.

  diyeceğim şu ki, kendisini eleştiren hemen hemen herkes, ağırlıklı olarak belhanda, akbaba, etebo. kılınç öncülüğünde hemen hemen tüm orta saha oyuncularını fena şekilde eleştirmiş. emre akbaba ile emre kılınç'ın takımdaki eksiklik nedeniyle devşirme orta sahalar olduğunun notunu da düşelim büyük harflerle. yani bu arkadaşlara göre, bu arkadaşlar* galatasaray seviyesinde değiller. başta onyekuru, seri olmak üzere de pek çok futbolcuya hasretler. bu isimler gelirse işlerin yoluna gireceğini ya da daha doğrusu bunların çok iyi performanslar göstereceğini düşünüyorlar. herkes orta saha oyuncularından rahatsız fakat ısrarla anlaşılmak istemeyen nokta şu ki hoca da rahatsız. herkes tarihte böyle şey mi görülmüş, hoca nasıl direkt transfer listesi ismi verir diye astı kesti de, hoca artık baktı transfer ederler veya edemezler hiç değilse ihale bana kalmasın diye direkt basına isim verdi. üstüne bir de tepki gördü adamların fiyatını nasıl yükseltir diye. başka bir başlık altına yazmıştım terkar yazayım.

  biz bir grup galatasaray taraftarı olarak twitter ismiyle kurulmuş bir site keşfettik ve bu sitede belli başlı birkaç ismi/gazeteciyi/duyumcuyu yıllar içinde takip ederek gördük ki galatasarayımızın ocak 2021 tarihinde transfer etmek istediği isimler irfan, visca ve mohammed hadisesinden çok önce yıllardır zaten bu siteye düşüyormuş. ücretsiz üyelik alınabiliyor bu siteden bilginiz olsun. kulübün mikrofonlara konuşulmayan yönetim kurulu gündemini oradan takip edebilirsiniz. şanslıysanız ve uslu birer taraftar da olursanız bonus olarak henüz transfer edemedeğimiz, görüşmelerde bulunduğumuz oyuncularla yöneticilerin selfielerine filan da rastlayabilirsiniz. ama bu durum oyuncunun fiyatını zinhar yükseltmez yani aman diyim!!!!!. neyse; hoca da artık belli ki bu durumdan sıkılıp, bilgi sızıntısıyla uğraşmadan direkt isimleri kendisi verdi. hoş gerçi ocak 2021'e kadar sular seller gibi haaland, moder, jozwiak, coulibaly genç no-name yetenekleri transfer ediyorduk da bir anda hocanın ağzından irfan lafı çıkınca "susar mısın gerizekalı futbolcu ağlıyor şu an ve fiyatı yükseliyor, alamıyoruz" olduk. hayat çok ilginç.

  bir de şucular var, babel'i, arda'yı, hedef tahtasındaki benzer bu isimleri kim aldırdı o zaman? sorusunu soranlar yani. nasreddin hocanın fıkrası burada devreye giriyor işte. birader adam bunları isterken "sadece bu isimleri mi istedi???". bir plan program çerçevesinde bu takıma rotasyon oyuncusu da lazım değil mi? arda'yı 33 yaşında olarak isterken jozwiak'ı niye istiyor bir yandan? taylan paslanmasın diye mi riskli bir sürece girişiyor takımın görece en önemli pozisyonuna devşirme oyuncu koyarak? yoksa moder ismi nereden çıktı uzaydan mı geldi? arda, babel yaşlı bunlar tukaka hepsini terim istedi ve al işte buyursun oynatsın takımı diye eleştir tabi ki ama eğer akli melekelerinde sorun olmadığını düşünen bir bireysen; lan bu ardayı,babeli istediğine -haklı olarak- inanıyorum da moder'i, jozwiak'ı, haaland'ı ve diğer transfer listesindeki irili ufaklı yetenekleri istemesindeki hikmet nedir, adam takımın geleceğini kurtarmak adına birşeyler denemek istiyor aslında nedir bunlar? diye de bir düşün, bir süzgeçten geçir. ya gerçekten kafayı yemek üzereyim. takım orta sahasız oynuyor birader aylardır ora sahasız oynuyor. tekrar etmek gerekirse orta sahasız oynuyor. kanat oyuncularınla mücadele edemezsin, kanat oyuncularınla oyun yönlendiremezsin, hatta temel hücüm ve temel defans becerilerinin merkezi de bu bölgedir.

  futbol analizi konusunda sözlüğümüzde de sağolsunlar doyurucu içerikler paylaşan yapabilen renktaşlar kadar olduğumu zaten asla düşünmüyorum da, bu durum görmezden gelinecek bir durum mudur abi gerçekten delirmek üzereyim. tek forvetle oynayabilirsin yedeği aynı düzeyde değildir sıkıntı yaşarsın ama ilk 11 planınla oynarsın, kanatların da bölgesel olarak birer kişidir onların da yedeği kötü olabilir ama ilk 11 planıyla iş çözebilirsin. yedeği geçtim, ilk 11'de tek orta sahayla oynanır mı abicim? zaten kafadan her maç minimum 3 tanesini sahaya koymak zorunda olduğun bir mevki değil mi, hücumda da defansta da en fazla oyun ezberi yapılması gereken bu sebeple kaliteli ayak ihtiyacı duyulan bir mevki değil mi, modern oyunun gereği olarak asgari düzeyde de hücüm&defans özelliklerinin taşınması gereken mevki değil mi, değil mi'ler uzar gider daha. 1. isimden 5. 6. isme kadar çeşitli kalitede isimler lazımken bizde kaç tane var bunlardan? belhanda aşığı da olsanız ismini anmayın rica edeceğim. gol attığı zaman sözlükte övülebilen, dalgalı performans konusunda master yapmış savruk bir arkadaş kendisi zira.

  galatasaray futbol takımı başlığına da gidebilirdi bu yazı aslında ama çıkış noktamdan entry başında bahsettiğim için buraya içimi dökmek istedim. sen mevkide niteliği geçtim, niceliği bile sağlayamıyorsun ki taktiksel hataları, oynanmak istenen/oynanan oyunlar tartışılsın. benim de içinde bulunduğum bir taraf kadro kötü hatta bazı bölgelerde kadro yok diyor, karşı tarafta birileri de kadro var diyor. fakat var diyenler arka planda da şu gelse iyi olur, bu gelse iyi olur, bu niye gelmiş, bunun 11'de işi ne diyor. messi bile gelse +30 olduğu için karşı çıkacak biriyim peşinen tarihe not düşmek için söylüyorum burada da bir kez daha fakat böylesine katı tutumlu beni bile 40 yaşına merdiven dayamış melo'ya muhtaç edip yol gözletiyorsunuz ya, yazıklar olsun buna sebep olanlara.

  edit: okunurluk için aralara enter kullanımı. tek paragraf olması beni bile yordu gönderi sonrası okurken.
 • 28492
  çok sevdiğim ve saydığım teknik direktörümüz. burada da daha önce bir çok kez yazmıştım zaten. kendisi istemiyorum diyene kadar takımın başında kalmalı. öyle de olacaktır. ancak hocam artık lütfen yüzünüz gülsün. biliyorum bu yönetim ve bu boktan futbol ortamı ile zor ama lütfen. saha içine odaklanın. sizi siz yapan o cesaretinizi de yanınıza alın. benim bildiğim ve sevdiğim fatih terim bu değil. bugün (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı) kadrolar açıklandığında kaybedeceğimizi anladım. maça etebo ile başlamak yenilgiyi kabullenmekti. biz bjk deplasmanında oyunumuzu değiştirecek takım değiliz. real madrid deplasmanına çıkmıyoruz. yazdıklarımın oyuncu kalitesi ile alakası yok. formda ve cesur bir fatih terim sıradan bir kadro ile de oradan galibiyet çıkarır. bunu adım gibi biliyorum. hocam neden mesela kerem aktürkoğlu'nu denemezsiniz. geçen sene de taylan için aynı şeyleri konuşuyorduk. her forma aldığında pırıl pırıl parladı bu çocuk. bırakın oynasın. geçmişte genç oyuncuları gözünü kırpmadan sahaya atan hocam nerede? vallahi onu özledim ben. yenmek yenilmek değil önemli olan. sahada çabalayan takım görmek istiyoruz biz. hakeme de, düzene de, rakibe de isyan eden, yenilgiyi kabullenmeyen takım, yani gerçek bir fatih terim takımı istiyoruz. ne yazık ki son dönemlerde izlediğimiz takım bundan çok uzak. elbette transferler yapılmalı. gerçi bu yönetime hiç güvenmiyorum ya neyse. özünüze, özümüze dönelim hocam. o eski hırslı hocamız gelsin. biliyorum ki istediğinizde şampiyon yapacaksınız bizi. bu sefer geç kalmayalım. erken dönelim lige. bu seneki şampiyonluk çok önemli. son kez şampiyonlar ligine direkt katılacak şampiyonumuz sanırım. kaçırmayalım bu fırsatı. kulübümüz için, sizin için, bizim için.
 • 28493
  elindeki mevcut oyunculara uygun takım düzeni, oyun planı oluşturmakta zorlanan hoca. ben,''fatih hoca olmasaydı galatasaray puan tablosunda ilk 5'te olamazdı.'' gibi söylemlere değer vermiyorum. kadro ligin en iyisi olmayabilir ancak eldeki oyunculara uygun bi' düzeni yaratabilmiş olsaydı bugün başka şeyleri konuşuyor olacaktık. mesela transfer yapmakta zorlandığın bi' dönemde kadronda babel varsa ve eşek yüküyle para ödüyorsanız bu adama kesinlikle bu adamdan yararlanacak , verim alabilecek bi' düzen oturtmalısınız.geldi geleli hiç faydalanamadık şundan.
 • 28495
  17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı sonrasinda hala la fontaine’den masallar anlatmaya devam eden hocamız.

  kusura bakılmasın ama dalga geçer gibi “amacım geleceğin galatasaray’ını kurmak” diye hayal satıyor hala.

  sevgili hocam yaş oldu 70, hangi ara kuracaksın artık geleceğin galatasaray’ını?

  hadi sen fatih terim’sin yaparsın diyelim, ama iyi de sen bu hikayeyi bize yıllardır anlatıyorsun?

  çok geriye gitmeyelim, 2011 den itibaren kulüpte geçirdiğin 5 döneme bakalım. bu 5 dönemde yaklaşık 130 milyon euro transfere para harcanmış. toplamda 10 senelik bir dönem. bak bugün şikayet ettiğinin tersine elin baya bolmuş. kuraydın ya geleceğin galatasaray’ını? o dönemden beri altyapıdan çıkan tek adam ozan kabak. başka yok. para verip aldığın ve takımın iskeletine giren tek genç isim de yok. o zaman sen ne anlatıyorsun hoca? bu 10 yıllık bolluk döneminde kuramadığını şimdi ne değişti de kuracaksın?

  sen geleceğin galatasaray’ını kurma, kaleyi bulan şutla derbi maç bitirelim önce, yeter. kusura bakma...

  geleceğin galatasaray’ını kuracağım deyip sezon sonu sözleşmesi bitecek belhanda ve emre gibilere, 33 yaşındaki babel ve donk’a şans tanıyorsun.

  gözünü seveyim artık seni sevenleri salak yerine koyma. üzülüyoruz
 • 28496
  beşiktaş'ın güçlü yönlerini yazılıp yine kendisine en ufak bir eleştiriye ses edilmiş.

  beşiktaş paf takım kalecileri ile oynuyor sezonu. sana iki tane süper lig seviyesinde kaleci verildi. beşiktaş necip'i sağ bek, paf takımdan rıdvan'ı sol bek olarak kullandı. sana iki beke de milli oyuncular verildi. beşiktaş sezon başında takımla sorun yaşayan vida'yı kazandı, yanına hala partner oturtamadı, eleştirilen welinton ile tandem kurdu. sende avrupa çapında tandem var. verim alamamak senin sorunun.

  evet orta sahada beşiktaş güçlü ama geride de beşiktaş ile kıyaslanmayacak seviyedesin sen. kaleci okan, luyindama, marcao ve iki beki ver beşiktaş'a sezon başı, şu an 10 puan farkla liderdi.

  yönetim başarılı mı? asla, forver alınamaması skandaldır kabul de sahadaki her kötü şeyi de olmayan bir transfere bağlamak kolaycılık. galatasaray'da her şey tam, tek eksik o transferin olmaması mı yani? geçen yıl ligin en iyi oyuncusu emre kılınç alındı, arda'yı istedi, tüm her şeye rağmen arada alındı, babel'i o istedi diye almadık mı yahu?

  seri-lemina-nzonzi gibi türk futbol tarihinin açık ara en değerli(maddi anlamda) orta sahası kurulduğunda da uçup kaçmıyordu takım.

  ya bakın, fatih terim gitsin falan demiyorum, küme düşürsün ben yine razıyım. fatih terim galatasaray müzesinin 3'te biridir ya tek başına. hayatta olduğu ben hocalık yapacağım dediği sürece de benim ilk ve tek hoca tercihimdir. ama hocam, bırak yönetimi, transferi falan da eldekilerle en iyine olur ona bak biraz. ya çık, ben ali yavuz ile oynayacağım siz de alkışlayacaksınız de, bu taraftarın yüzde 70'i hoca diyorsa tamamdır der. arda'ya karşı olanların en az yarısı fikrinden döndü ise sebebi sadece sensin hocam, arda değil. ben bunu istiyorum hocam, eleştirim buna benim. yalnızım diyorsun, allah aşkına hocam, lider takımın teknik direktörü bugün basın toplantısında ''irfancan'ı istiyorum'' desin, kendi taraftarı güler sergen yalçın'a. süper lig'in şu an en yüksek bonservisli 3 oyuncusundan biridir irfancan ve rakipte oynuyor üstelik. ona rağmen bu taraftar yönetime alacaksınız diye yükleniyor, başkan çıkıp görüşüyoruz diyor... neyin yalnızlığı hocam?

  şampiyon olmayalım canın sağ olsun ama olmayacaksak da ali yavuz ile kerem ile olmayalım. senin bir sözüne bakar taraftarın çoğunluğunun bu adamları hata yapsalar bile desteklemesi. lütfen hocam ya, birazcık saha içi ile ilgilen atık.
 • 28497
  takımı tudor’dan devraldığından beri formsuz olan hocamız. ilk bir buçuk senede gelen iki şampiyonluğu, tek rakibinin başında abdullah avcı olan başakşehir olmasına ve muslera’nın olağanüstü performansına borçlu. o dönemde de takımın temel sorunlarını çözmekte başarılı olamamıştı. deplasmanlarda kolay maç kaybetmeye devam ettiğimiz gibi, kadro yapısında ve oyun düzeninde bir istikrar yakalayamamıştık. bu sorunlar hala devam ediyor ve kendisi çözüm için sürekli transfer dönemlerini işaret ediyor. sorun bence ne transfer yapılamamasında ne de kadromuzun kötü olmasında. rakiplerimizin hiç birisinin kadrosu bizim çok ilerimizde değil. üç aşağı beş yukarı kadrolar benzer düzeyde. rakiplere kıyasla bizim bir avantajımız, hocanın 3 yıldır takımın başında olması ama bunun bile pratikte bir karşılığını göremiyoruz. şunun şurasında bir yıldır beşiktaş’ın başında olan sergen yalçın, elindeki kadrodan verim alarak bir teknik direktör farkı yaratabiliyor. sumudica ve ömer erdoğan ise bunu çok daha mütevazi takımlarla yapabiliyorken biz hala “kadro yetersiz”, “yönetim beceriksiz”, filan oyuncuda iş yok, falan oyuncu galatasaray seviyesinde değil gibi bahaneler ile kendimizi avutuyoruz. sorun bence hocanın artık teknik direktör olarak gerekli istek ve motivasyonda olmaması. takımın oyununu nasıl geliştireceğine, tek tek oyunculardan nasıl verim alabileceğine, rakibe göre oyun planı yapmaya filan çok fazla kafa yorduğunu düşünmüyorum, daha doğrusu bu tür bir çabasının olduğunu göremiyorum. bunu da yadırgamıyorum. bu kadar uzun ve başarılı bir kariyerden sonra hele bir de pandemi döneminde maçların seyircisiz ve dolayısıyla keyifsiz oynandığı bir ortamda hocanın bir tür tükenmişlik sendromu yaşamasını anlarım. ancak anlamadığım şey, hocanın bu durumu ortadan kaldırmak için bir şeyler yapmaması. daha önce de yazmıştım, hocanın artık bir karar vermesi lazım. ya başkanlığa soyunacak ve kulüple olan ilişkisini başka bir düzeye taşıyacak ya da teknik direktör olarak kalacaksa kendi işini hafifletecek yeni ve güçlü bir teknik ekiple çalışacak. şimdiki yardımcıları yerine, teknik direktörlük kapasitesi yüksek, hırslı ve hedefleri olan en az iki yardımcısı olmalı. ekipte ayrıca saha dışında işleri toparlayacak, oyuncuların sorunları ile ilgilenecek, transferleri takip edecek cevval bir idari menajer olacak. bunları yapmak yerine mevcut düzende devam etmek, boşa vakit kaybetmek demektir ki bu durumda hoca, bunca başarısına rağmen kulübün önündeki en büyük engel haline gelecektir. son zamanlarda dillendirilmeye başlanan “ne senle ne sensiz” söylemlerinde de benzer bir tespit söz konusu bence.
 • 28498
  mustafa cengiz yüzünden ikinci kez şampiyon olamayacak diye korkuyorum. biliyorum devre arasındayız belki vakit çok ama rakipler bu denli transfer yaparken, bu denli oturmuş bir kadroları varken ve top oynamanın hakkını veriyorken ümitsizliğe kapılmamak elde değil. bi onlara bakıyorum bir de bizim yönetime. eldekini satamayan eksik olanın yerine de alamayan bir yönetim. şu malum takımın yaptıklarının yarısını şu adama verseniz lige ambargo koyardı. orta sahayı geçemezdi kimse.

  ama işte olmuyor. bazen olmuyor. böyle bir hocaya sahip çıkılmadığı için, böyle kadrolar bu adama verilmediği için bu adam gidecek. belki de bu son dönemiydi yaşı da ilerledi artık. yolun sonunu bizim açımızdan hayırlı görmüyorum.
 • 28499
  babamdan çok sevdiğim teknik direktörümüz. asla ona karşı objektif olamam bunu belirterek başlayayım . haftalardır doğru uyguladığımız oyunu bugün değiştirmesi başka bir şey oynatması beni mağlubiyetten daha çok üzdü. biz bir kaç maç hariç kendi oyunumuz ile kaybetsekte hep kalite eksikliğinden kaybettik ama bugün sahada kenarda cümbür cemaat her şekilde kaybettik canı sağolsun. bu takımın birinci sağ beki hastanede . iki ve üçüncüsü anadolu seviyesinde . erzurumun on numarası 6 numaramız allah ayağına taş değdirmesin bence takımın en iyisi ve takımda düzenli süre alan iki orta saha orjinli oyuncudan biri. kanatlar orta sahada oynuyor emeklilikten dönen arda olmazsa takım dağılıyor rizenin yedeği oğulcan bile kilit nerdeyse diagne ile ilgili bir şey demiyorum . bana göre ortalama bir galatasaray kadrosunda bu kadrodan 3-4 kişi 11 oynar . bizim kadromuz iyi değil 15 hafta yaptığımız işleri 5 ocakta 3 takviye ile mükemmele çevirebilecekken tüm enerjimizi sömürdük. rakip dünya yıldızı indirir iken sözleşmesi biten aytaç salihten bile birini alamadık. takımda dribling yapan oyuncu sayısı sıfır. kerem var o da süre alamıyor. bu malzemeden ne lezzet alırız ne doyarız. allah yardımcımız olsun bizim de hocanın da oyunucların da. kimseyi linç etmeye gerek yok. bizim elimizden gelen bu. 60 puan var yarısını ancak alırız .
 • 28500
  maça çıkardığı kadro bana göre hatalıydı, şener lyundama ve etebo gibi 3 tane her an her türlü saçmalığı yapabilecek futbolcuyu aynı anda 11e koydu.

  şener sakatlandı, lyundama 2 hatayla maçı verdi.

  (bkz: 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı/#3066098)

  bunlara rağmen kendisini tam olarak da suçlayamıyorum. adam muhtemelen kılınç ile çıksa sol kanat savunmasının çökeceğini düşündü ki, ardanın savunmaya hiç destek vermediği bu maçta, etebo hücumda 0 olsa da, ardanın arkasını iyi kapattı. kılınç bu kadar kesinlikle kapatamazdı.

  lyundama yerine donk oynasa muhtemelen abubakar maçın son anlarına kalmadan bir tane sıkıştırırdı araya.

  yani özetle adamın elindeki malzeme bu, maksimum faydayı sağlamaya çalışıyor.

  mesela oğulcandan müthiş katkı alıyor ama oğulcan yorulduğunda, yerine alabileceği onun tarzında birini bulamıyor. elinde sözde 2 net forvet 1 kanat forvet var, sezon başından beri bu saydıklarım sürekli sakat ya da cezalı.

  gerçekten işi çok zor, elinde anadolu takımı kadrosu+ 1-2 tane, devamlılığı olmayan ekstra futbolcu ile ligi götürmeye çalışıyor.

  birbirimizi de kandırmaya gerek yok, transfersiz bu sezon (20-21) 3 maç üst üste çok zor kazanırız.
 • 28501
  surekli elindeki malzeme bu diye savunulan hocamiz. 17 ocak 2021 tarihinde besiktas ile oynanan macta rakibimizde ridvan, ersin, montero, rosier, 55 yasindaki atiba degil de sanki messi ronaldo falan oynuyordu.

  kendisinin biraz sucu artik kendinde aramasi lazim. elindeki kadro yenildigi kadrolardan kotu degil. tamam mukemmel bir kadrosu yok ama ezildigi rakiplerinde bu kadro bile yok. yine de bugunku macta garabet cuneyt yuzunden yenilen kirmizidan dolayi elestirmeyecektim ama yonetime “forvet lazim” demek icin cikti kirmizi kart hakliydi dedi. yazik hocam, sana inanan milyonlar var burada. biz cuneytin kirmizinda kendi kendimizi yerken, hakkimizin kavgasini verirken sen bizi boyle taca atmamalisin.
 • 28502
  eskiden kendisini fenerliler ve beşiktaşlılara karşı savunma ihtiyacı hissederdim. bu aralar aynı hissi galatasaraylılara karşı hissediyorum. sözlük veya başka sosyal mecralarda kendisi hakkında yazılıp çizilenleri gördükçe hissettiğim yalnızca sinir değil aynı zamanda umutsuzluk.

  çünkü insanlar akılcılıktan uzaklaştıkça körleşiyor. körleştikçe daha zor anlaşılır oluyor ve başkalarını anlamıyor. benim sitemim fatih terim üzerinden bu insanlaradır. galiba bu insanlara her zaman biraz sinirlenirken biraz da yukarıdan bakmaya devam edeceğim. çünkü bir konuya geniş bakıp, derini de görmek yahut en azından tahmin edebilmek için en az bir konuda çok iyi olunması gerekir. insanların çoğu bundan yoksun ve ne yazık ki sosyal medyanın verdiği yetkiyle her gün bunu belli ediyorlar. böylece o insanlara her gün denk geliyoruz artık.

  bütün bunlar yüzünden bu başlığın yanındaki absürt rakamları her gördüğümde aklımdan "imkanım olsa önce bu başlığı engellerdim" düşüncesi geçiyordu.
  zaten bu yazıyı yazmaya başlarken de öyle bir düşünceyle başlamıştım ama daha yazarken fikrim değişti.
  gerekirse her gün buraya entry'mi bırakır, gereğince savunurum hocayı.
  kendisine inanmadığım bir an bile yok.
  her şartta bu sezon* alabildiği her maçı, her kupayı alacağına ve asla yetinmeyeceğine de eminim.
  hoca, herkesin herkes gibi olduğu yerde farklı olan insandır. galatasaray'ın en doğru tarafıdır. benim içinse galatasaray'ı galatasaray yapan insanı, galatasaraylılara karşı, en nazik biçimde savunabileceğim şekil budur.

  hala terim. hala hedef 23.
 • 28504
  muzenin ucte biri kendisi sayesinde argumani sebebiyle bariz hatalari, performans dususleri, yanlislari hasiralti edilen, efsane hoca romantizmi sebebiyle de uzun sure gorulmeyecek gibi gorunen hocamiz.

  96-00 donemi kurulan takim ve oynatilan sistemin cagin otesinde oldugu gercegini inkar edeni once allah carpar bunu not duselim. ben birazcik isin maliyetinde ve sampiyonluklarin hangi maliyet ile geldiginden, bu imkanlar baskasina verilse sampiyonluk sayimiz degisir miydi sorusu uzerinden konuyu ele almak istiyorum.

  96-97 sezonu - alinan oyuncu 12 - toplam harcama 7.5 milyon euro (1 lig) - (ligin en cok para harcayan kulubu)
  97-98 sezonu - alinan oyuncu 8 - toplam harcama 4.5 milyon euro (1 lig) - (ligin en cok para harcayan kulubu)
  98-99 sezonu - alinan oyuncu 5 - toplam harcama 6.8 milyon euro (1 lig ve 1 kupa)
  99-00 sezonu - alinan oyuncu 8 - toplam harcama 0 (1 lig, 1 kupa ve 1 uefa)

  yukarida goruldugu uzere 1. fatih terim donemi bu sekilde gerceklesmis. 95-96 sezonu sonunda galatasaray`in elinde asagida yer alan, potansiyelli bir kadro var:

  bulent korkmaz, mert korkmaz, hakan unsal, ulrich van gobbel, tugay kerimoglu, suat kaya, okan buruk, ergun penbe, ceyhun eris, evren turhan, arif erdem, saffet sancakli, hakan sukur, dean saunders, kubilay turkyilmaz.

  96-97 sezonunda takimin basina fatih terim geciyor. takima katilan isimler; hagi, ilie, filipescu, knup, umit davala, vedat inceefe, ersan dogu, rasim suksur arti bir kac isim daha. oldukca basarili bir transfer donemi fakat galatasaray 7.5 milyon euro ile ligin en cok para harcayan takimi oluyor. dogal olarak beklenti sampiyonluk. en yuksek maliyetli takim sampiyonlugu netekim aliyor. transferde basari orani %42.

  97-98 sezonunda galatasaray gecmis sezonun en cok harcama yapan kulubu olmasina ragmen, ikinci sezonda da transfer sampiyonu oluyor ve bu donemde takima; popescu, lutu, murat ozunal, adnan ilgin, mehmet gonulacar, osman coskun, fatih akyel katiliyor. basari orani, %25. emre belozoglu bu donemde a takima cikariliyor. sezon sonunda transfer sampiyonu galatasaray bir kez daha sampiyon oluyor.

  98-99 sezonu oncesi galatasaray lige favori olarak giriyor. filipescu haric takimdan ayrilan isim yok. galatasaray ligin en cok para harcayan 2. takimi oluyor ve kadrosuna; tolunay kafkas, hasan sas, claudio taffarel, burak akdis ve milan pecelj i toplam 6.80 milyon euro karsiliginda katiyor. transfer basari orani %40

  99-00 sezonu oncesi hagi liderliginde galatasaray ligin acik ara favorisi. muthis futbol oynuyor fakat maddi sikintilar bas gostermeye basliyor. bu donemde bonservise para harcanmiyor fakat yine de kadroya saffet akyuz, marcio, ahmet yildirim, mehmet yozgatli, emrah eren, bruno quadros, capone gibi isimler katiliyor. 96-98 arasi yapilan yuksek harcamalar, gelecege yonelik hamleler ve hagi sayesinde galatasaray tarihinin en onemli kupasi ve sampiyonluk geliyor. transfer basari orani %28.

  fatih terim`in birince donemi bu sekilde. 4 sampiyonlugun ilk iki sezonunda galatasaray transfer sampiyonu. serinin en temel ismi ise suphesiz meksika yolundan dondurulen hagi. kisisel gorusum, galatasaray`in bu surec oncesi zaten elinde muthis bir genc oyuncu havuzu oldugu ve hagi piyangosu yaninda ilk sezon basarilan transfer isabeti. bu surecte fatih terim olmasa uefa kupasi belki gelmezdi ama ligde galatasaray yine ligin en buyuk favorisi olurdu. benim kisisel gorusum bu. ayrica maliyet olarak kulup ilk 2 sene transferde en cok harcayan kulup ve 3. sezonda ikinci en cok harcayan oluyor.

  00-01 ve 01-02 sezonlarinda takimin basinda mircea lucescu var, takimin ciddi oranda dagilmasina ragmen lucescu`lu galatasaray ilk sene son haftalara kadar yarisin icinde devam ediyor ama meshur okan - emre olayi yasaniyor ve sonlara dogru liderligi fenerbahceye kaptiriyor. 01-02 sezonunun basinda ise galatasarayin 96-00 kadrosu iyice dagilmaya basliyor fakat buna ragmen lucescu`lu galatasaray sampiyon oluyor.

  02-03 sezonu basinda ozhan canaydin baskan oluyor ve gonlunuzdeki hocayi getirecegim diye secim vaadinde bulundugu icin sampiyon hoca lucescuyu gonderip yerine fatih terimi getiriyor 02-04 arasi fatih terimin galatasaraydaki ikinci donemi. bu donemde galatasaray ekonomik krizle bogusmasi sebebiyle transfer sampiyonu olamiyor ama yine de iki senede toplam 34 futbolcu aliyor ve 18.35 milyon euro parayi transfere harciyor. birinci senede takima katilip katki veren isimler; mondragon, takima blackburn`den geri gelen hakan unsal, takima kiralik olarak geri donen umit davala ve kismen cihan haspolatli. transfer basari orani: %22

  ikinci senesinde isler yine iyi gitmiyor, tersine tablo iyice kotulesiyor ve sonucta fatih terim kovulmak uzereyken istifa ediyor. bu sezon galatasaray toplam 16 oyuncu aliyor. bu isimlerden takima katki saglayanlar; hakan sukur, necati ates,orhan ak. transfer basari orani: %19

  2011-2012 sezonuna kadar fatih terim ile yollar kesismiyor. 2010-2011 sezonuna galatasaray rijkaard ile basliyor, hagi ile devam ediyor ve bulent under ile sezonu tamamliyor. mayis 2011 de adnan polat`in donemi sona eriyor ve unal aysal donemi basliyor. bu donemde galatasaray 23.6 milyon euro ile transfer rekoru kiriyor. ligin neredeyse transfer sampiyonu fenerbahce ile birlikte. takima katilanlar; muslera, eboue, riera, sercan yildirim, yigit gokoglan, ujfalusi, melo, engin baytar, necati ates, elmander, selcuk inan, ceyhun gulselam, transfer basari orani: %83. fatih terim`in en basarili transfer donemi. neticede para harcaniyor ama sampiyonluk da geliyor. (ayrica bu sezonun sike sezonu oldugunu ve rakiplerin ciddi zayifladigini da not edelim)

  2012-2013 sezonu bir onceki sezon yapilan rekor harcamanin da otesine geciyor ve 32.05 milyon euro ile yeni rekor kiriliyor. galatasaray yine ligin transfer sampiyonu. ve onceki sezonlarda oldugu gibi bu sezon da sampiyonluk geliyor. takima katilan isimler; amrabat, sneijder, hamit altintop, burak yilmaz, dany, melo, umut bulut, cris, furkan ozcal, drogba, aykut ercetin. transfer basari orani: %70

  2013-2014 sezonu galatasaray yine transfer sampiyonu oluyor :) yeni rekor 44.84 milyon euro harcama. sezona emirates cup zaferi ile giren galatasaray unal aysal ve fatih terim arasinda cikan gerilim sonrasi hoca degistiriyor ve sezona mancini ile devam ediyor. yapilan transferlerin cogunlugu ft doneminde yapiliyor. gelen isimler; bruma, chedjou, erman kilic, umut bulut, ibrahim demirag, felipe melo ve ogulcan caglayan. transfer basari orani %71

  2017-2018 sezonu baskan degisiyor ve yeni baskan mustafa cengiz oluyor. baski altindaki ozbek gorev degisimi oncesi igor tudoru gorevden alip fatih terimi takimin basina getiriyor. bu sezonun basinda tudor ve dursun ozbek takimda muthis bir yenilenmeye gidip 45 milyon euro ya yakin para harciyor ve fatih terim`e kaliteli bir kadro birakiyor. bu isimler arasinda; belhanda, maicon, ndiaye, fernando reges, mariano, feghouli, gomis, nagatomo ve denayer gibi isimler var. ligin en cok harcayan takimi yine galatasaray oluyor ve yine sampiyonluk geliyor.

  2018-2019 sezonu yine mustafa cengiz sezonu ve yine ilginctir, transfer sampiyonu toplam 29 milyon euro harcama ile galatasaray oluyor. fatih terim tudor`un kendisine biraktigi kadrodan memnun olmamis olacak ki, 45 milyon euro harcamanin ustune bir 29 milyon daha harcaniyor. tabi bu transferlerin kaynagi ffp sebebiyle oyuncu satisindan kaynaklaniyor. giden oyuncular, ozan kabak, gomis ve garry rodrigues. gelen oyuncular ise; diagne, marcao, luyindama, emre akbaba, nagatomo, onyekuru, ndiaye, omer bayram, mugdat celik, emre tasdemir, mitroglou, semih kaya. transfer basari orani %70. en cok parayi harcayan galatasaray yine sampiyon oluyor.

  2019-2020 sezonu galatasaray yine ffp kiskacinda. fakat buna ragmen 10 milyon euro`ya yakin transfer yapiliyor. galatasaray transfer sampiyonu olamasa bile en cok transfer yapan ikinci kulup. maalesef transfer sampiyonu olamayan galatasaray ligi de sampiyon olamadan bitiriyor. bu donemde takimdan ayrilan isimler fernando reges, babel ve mitroglou, diagne ve emre tasdemir. fernando haric hepsi kiralik gidiyor. takima katilan ise tam 17 oyuncu oluyor (mc ve ft ortakliginda bu iki sezonda yapilan transfer sayisi 30). gelen oyuncular, luyindama, seri, onyekuru, lemina, andone, saracchi, ozornwafor, emre mor, ryan babel, sener, adem, jimmy durmaz, falcao, sekidika, okan kocuk, nzonzi, taylan antalyali. transfer basari orani: %47.

  simdi bu durumlardan cikardigim ozet su:

  96-00 arasi gelen 4 sampiyonlugun ucunde fatih terim`li galatasaray deli paralar harcamis, ligin oldukca ustunde. fakat alinan genc oyuncular, altyapidaki isimler ile kaynastirilmis ve hagi, popescu, taffarel gibi uluslararasi tecrubedeki isimlerle birlesince de ciddi bir basari ivmesi yakalanmis. transfer de cok paralar sacilmis, iyi bir basari yuzdesi yakalanamamis ama fark yaratacak isimler getirilebilinmis. fatih terim yonetim isine cok karistigi icin memnun olmuyor, florya`da tek hakimiyet talep ettigi bahanesiyle bu donem baskana kusmeyle son buluyor ve yollar ayriliyor.

  02-04 arasi galatasaray`in en derin ekonomik krizlerinden biri. her ne kadar faruk suren donemindeki eli aciklik olmasa bile fatih terim`e yine iyi bir butce verilmis ama hem transfer basari yuzdesindeki dusukluk, hem de fark yaratacak oyuncularin alinamamasi fatih terim`in en basarisiz doneminin bu donem olmasina sebep olmus. yani para yok, basari yok. bu donemde fatih terim yine baskanla kususuyor. yonetimi zayif buluyor, topu onlara atiyor. sonuc yine ayrilik.

  2012-2014 donemi tam bir bolluk donemi. ustune ustluk besiktas ve fenerbahce sike sezonu sonrasi sikinti yasiyor. galatasaray 3 sene ustuste transferde en cok para harcayan kulup oluyor ve 2 tane sampiyonluk aliyor. 3. sezona da favori olarak girmeseine ragmen fatih terim unal aysal ile de kapisiyor ve kulupten kovuluyor.

  2018-2021 donemi. galatasaray ekonomik olarak en zor donemlerinden biri. buna ragmen 2.5 senede fatih terime saglanan butce 40 milyon euroya yakin. ilk sezonunda galatasaray yine transfer sampiyonu oluyor ve allah sizi inandirsin sampiyonluk geliyor. ikinci sezondan sonra bir fatih terim klasigi olarak yine baskanla catisma yasaniyor ve bu catisma iki senedir devam ediyor.

  benim bu durumdan cikardigim iki sonuc var;

  1- fatih terim, yetistirici bir hoca degil, hazirci bir hoca. surekli istiyor, talep ediyor hep transfer yapmak istiyor. alt yapiya hep vurgu yapip 10 yil icerisinde sadece 1 oyuncu cikarabiliyor.

  2- fatih terim her baskan/yonetimle kavga ediyor. bir cirpida akla gelenler sirasiyla, faruk suren, cecchi gori, berlusconi, ozhan canaydin, yildirim demiroren, unal aysal ve son olarak mustafa cengiz.

  3- fatih terim`e verilen butceler baska kimseye verilmemis. ve sampiyon oldugu her sezonda neredeyse en cok para harcayan hoca olmus. yani kendisi ekonomist bir hoca degil, tam tersine kulube yuksek maliyet yaratan bir hoca.
 • 28505
  17 ocak 2021 günü oynanan bjk gs maçında taktik olarak ezildiği soyleniyor. maçtan önce yazılan yazilarda, herkes topu beşiktaş'a verelim, bu seferde biz farklı oynayalım diyordu. maç boyunca beşiktaş kör orta yapmak dışında ne yaptı. çok korkulan duran toplarından bile tehlike çıkmadı. kalecimizin kurtardığı top yok. 10 kişi kaldığımız halde, bir iska ile gol.buldular ki, topa doğru düzgün vuramamasina rağmen gol oldu. dünyanın en kolay savunmasi kör ortalara çıkıp kafa vurmaktir. bu ortalari iskalamak onunda bir canı var denilecek birşey değildir. çıkılan hava toplarinda rakip bizim takımı zorlayamadi bile. lyundama'nin yaptığı hatalar, bjk baskısı sebebiyle olmadı, her zaman yaptığı şeyler. beşiktaş'ın yaptığı anlamsız ortalara baskı diyeceksek, rakibi ablukaya almayı yanlış öğrenmisiz demektir. diagne atıldığı için, maç öncesi planında son yarım saate 0 0 girilince yapacağı hareketleri göremedik. 11 11 oynansa ve buna rağmen yenilseydik o zaman taktiksel olarak değerlendirebilirdik.
 • 28506
  taylan ve belhanda hariç ortasahası olmayan bir kadroyla mücadele ettiği bir sezon yaşıyor. vaziyet buyken hiçbir derbi faciasının suçlusu fatih hoca değildir çünkü zaten topa ve oyuna hakim olamıyoruz, oyunun kaderini rakibin belirlemesine mecbur kalıyoruz. bu sezon rakibin topu bize bıraktığı ve bizim kilidi açamadığımız kasımpaşa* ve karagümrük* maçları için eleştirilmesi gerekir ama derbi maçlar için hocaya ağzımı açıp laf söyleyemem.
 • 28507
  elinde orta saha yoksa, güçlü orta saha isteyen bu sistemden vazgeçip başka sistemle oynatsın.

  lucescu 2001 - 02 sesonunda victoria'larla, fleurquin'lerle, radu'larla şampiyon oldu. duyan da sanır her hocanın elinde yıldızlarla örülü kadro var. beşiktaş "11'i bulduk da 12. kim?" diye ağlıyordu sezon boyu. 5 puan fark attılar. sergen yalçın "sırası değil" demedi, attı rıdvan'ı, ersin'i ilk 11'e. ki ikisi de son derece vasat adamlar. bizim hocamızsa kontra atak lazımken 22 yaşındaki kerem'i değil de emre akbaba'yı oyuna alıyor.

  abdürrahim albayrak'a ben de kızıyorum. falcao, emre a., diagne transferleri sebebiyle. yalnız kimse eğip bükmesin, fatih terim tamamen kaçak güreşiyor ve arkasındaki taraftar desteğine güvenerek sürekli suçu üzerinden atıyor. hocanın bu kafayla elde edebileceği hiçbir şey yok. galatasaray'ın bu senesini de yiyecek maalesef bu tuhaf ruh haliyle.

  birileri acilen hocayı kendine getirmeli ama ortada böyle biri yok. normalde bu taraftar olurdu ama hoca taraftarın gözünü bağlamayı iyi biliyor.

  ha bir de 2 senedir her konuşmasında transfer de transfer diye tutturan hocanın 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçı sonrasındaki basın toplantısında "alamasak da söylenmeyiz" lafı hoş olmadı. hocam bari kendini inkar etme. 2 sezondur teknik direktörlük yapmaktan çok transfere söylendin.
 • 28508
  beşiktaş maçındaki yenilgimizin baş sorumlusu olan sevgili hocamız. sebeplerini maddelerle saymak gerekirse
  1. maçı kendi yarı sahasında kabul edecekseydi diagneyle başlaması büyük hatadır. diagnenin 20-30 metre top sürmesi imkansızdır.
  2. maça şener,etabo ile başlaması hataydı.
  3. arda ve belhanda çok kötü oynarken, ikinci yarı bu oyuncuları değiştirmedi.
  4. ikinci yarı maç nerdeyse tek kaleye dönmüşken oyuna müdehale edemedi.
  5. takım 10 kişi kalınca oyuna kerem, ali yavuz gibi sprinter oyuncuları sokması gerekirken, 34 ve 35 yaşlarındaki veteranları soktu.
  6. bu maçta bile 65. dakikaya kadar oyuncu değiştirmedi.
  kadro kalitesi bjk.den iyi bir takıma sahiptir. bjk.de 19 yaşında rıdvan ve ersin, 39 yaşında atiba, emin ayarında ismini hatırlamadığım stoperleri ve vasat sayılabilecek bir sürü oyuncuları var. bu takımda hiçbir oyuncuya +5 milyon euro bonservis verilmez.
  yenildiğimiz hiçbir takımın kadro kalitesi bizden iyi değildir. bu ligde fener dışında kadrosu bizden iyi takım yok.
  bunun dışında kronikleşmiş hatalarına değinmeyeceğim.
  ama şunu da söyleyeyim fatih terim galatasaray tarihinin en büyük 3 isminden 1.idir. ama canım hocamın emekliliği gelmiştir.
  üzülerek söylüyorum yönetimle beraber mayısta gitmeliler.
 • 28509
  mustafa cengiz yönetimi için fikir ve düşüncelerim çok açık. zaten hemen herkes benzer şeyler düşünüyor. yalnız fatih terim konusunda çoğunluğun görüşlerine de katılmıyorum. evet hocanın elinde bazı noktaları eksik ve sorunlu bir kadro olduğunu doğrudur. fakat bir yıl öncesine gittiğimizde elinin altında türkiye süper ligi için ekstra bir kadrosu vardı hocanın. o zamanda o kadronun hakkını verememiş, puan cetvelinde ve avrupa arenasında geri kalmıştık. kısır ve sonuç alamayan bir oyun vardı sahada. bugün kadroda en az 3-4 direkt oynayacak oyuncu eksikliği göze çarpıyor. başta da skor yükünü çekecek isimler bunlar. hal böyleyken, galatasaray'ın nasıl olur da duran top organizasyonu olmaz, frikik ve kornerler çalışılmaz bunun hiç bir izahı yok. yönetim çok beceriksiz ve yetersiz ama bir teknik direktör, bu kadroyu daha doğru ve akılcı kullanabilir. kısaca, meselenin sadece yönetim üzerinden dönmesi, fatih terim'in ayağımdaki pranga gibi algılanması da doğru teşhis olmaz.
 • 28510
  eğer elindeki şu kadroyla alınan mağlubiyetlerden sorumlu değilse mantıken galibiyetlerden de sorumlu olmaması gerekir. ne güzel iş kardeşim; her iyi şey hocanın lehine ama her kötü şey kadro yetersizliği, yönetim beceriksizliği, hakem hatası, dış güçler, organize kötülük bla bla bla diye gidiyor. sanki elinde kör topal adamlar var da o yüzden kazanamıyor. eleştirince de hocam bu kadroya rağmen iki kere şampiyon oldu diyorlar. bu mantıksız argümanı bırakalım lütfen. başarılarıyla nasıl mutlu oluyorsak, her seferinde ifade ediyorsak başarısızlıklarını da açıkça söyleyeceğiz, eleştireceğiz ki tekrarlanmasın. 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçında evet hakem büyük bir kaç hata yapmıştır ve mağlubiyette rol oynamıştır, katılıyorum. ancak hoca da çıkardığı on bir ile, oyun taktiği ve devamındaki oyuncu tercihleriyle bu mağlubiyette rol oynamıştır. bunu ifade etmek bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum.