• 27390
  67 yaşında hala galatasaray a hizmet eden, sıkça eleştirilen, değerini sonradan çok daha fazla anlayacağımız efsanemiz.

  fatih hoca eskisi gibi değil, zamanında şunları şunları yapan adam şimdiki ruhsuzlara neşteri vurmuyor diyenler var, tamamen haksız değiller ama bence bu durumun altında fatih hocanın eskiye nazaran bir çok değişkeni daha çok göze alıyor olması, kendinden çok galatasaray ı düşünmesi yatıyor. eskisine göre daha olgun, daha sakin, sonuçlarını daha çok düşünerek, sivri köşelerini törpüleyerek hareket ediyor.

  galatasaray'ın maddi durumu sandığımızdan çok daha kötü, defalarca deniz bitti dedi hocamız. hal böyleyken elindeki ne olursa olsun mümkün mertebe faydalanmaya çalışıyor. en azından köprüyü geçene kadar dayı diyor. demediği de oluyor tabi; serdar aziz, steven nzonzi gibi. ki bence bırakın da ona hakkı olsun. şu an zaten serdar aziz i savunan yok da, belki nzonzi için sitem edenler olabilir. ki aslında nzonzi olayı oyuncunun kendisine de bağlıydı.

  ayrıca elindeki kadro yetersizliği için geçen sezona dair yaptığı satranç benzetmesini de hatırlatmak isterim. kadro sıkıntısı çektiği aşikar. eksikler için adam oyuncu istese de alamıyoruz ama ses etmiyor pek, biliyor çünkü mali durumu. üstüne bir de transfer beceriksizliği konusunda dünya markası olan bir yönetim var. yine de sessiz kalıyor, yangını körüklemiyor.

  şu an doğru düzgün bir teknik direktör galatasaray a gelecek olsa; şu kadrodan kaç oyuncuyu ister veya ne kadarlık transfer bütçesi ister bir düşünün. terim sırf galatasaray sevdasından sadece elini değil kendi kariyerini de koyuyor taşın altına, kendini hedef göstermiş oluyor haliyle başarısızlıkla. başarısızlık diyorum ama adam son sezon hariç şampiyon, neyse. sonuçta tatmin olmadığımız durumlar da bir gerçek, hocanın kendisi bile ifade ediyor bunu.

  bir de zaman içinde kadroda ilginç, yönetmesi zor bir durum oluştu; sahada herkes kral. feghoulisi falcaosu belhandasi babel i hangisiyle mücadele etmek istersiniz?! bana soracak olursanız ve elimde sihirli değnek olsa galatasaray dan bazı oyuncuları siler; ortalama seviyede asker oyuncuları bu oyuncuların yerine koyarım. 3 5 maçta bir maç getiren performans için sezonu batıran topçulardan gına geldi. size süper lig 2007-2008 sezonunda luganolu alexli appiahmehmet aureliolu roberto carloslu gökhan gönülkezmandeividli semih şentürklü fenerin önünde şampiyon olduğumuz galatasaray kadromuzu hatırlatmak isterim.

  bir de genç oyuncuya şans verme konusu var. galatasaray'a onlarca başarılı oyuncu kazandıran, türk milli takımına da bir o kadar oyuncu kazandıran keşfeden, korkmadan bir çok gence ilk kez şans veren, sayısız kaliteli futbolcu yetiştiren, türk futboluna en büyük katkıyı veren hocaya "bu gencin oynama zamanı geldi, oynatmıyorsun!" deme hakkını kendimde görmüyorum. kendini bu konuda defalarca kanıtlamış bir isimden bahsediyoruz sonuçta. herhangi bir hoca değil ki.

  hepimizin sevgisi, derdi galatasaray. benim de sevmediğim, istemediğim, değişmesini umduğum şeyler var galatasaray'da. sabrın sonu selamettir. galatasaray ın iyiliğini istediğinden emin olduğumuz insanlar için her daim sabır göstererek destek olmamız temennisiyle...
 • 27391
  evlat diye arda’yı takıma getirip, yetmez gibi 20/21 sezonuna 11 falan oynatan hoca. “ben olsam sabri’yi göndermezdim” dediği günler de halen hafızada.

  ahkam kesmeye gelince “deniz bitti artık” demeyi, “oyuncuların geçmişine değil geleceğine yatırım yapacağız” demeyi iyi biliyor. ama icraata gelince belhanda’nın satışını reddeden, arda’yı 11 oynatan, babel’i isteyen de kendisi. “gençlerle en iyi anlaşan en iyi parlatan hoca” etiketi de nerden geliyor anlamıyorum, hadi 96-2000 döneminden geliyor diyelim. günümüze bakınca ozan kabak’ı ne facialar neticesi oynattığını görmüyor muyuz? keza 24 yaşındaki taylan’a daha genç-toy çocuk muamelesi yapıp mecbur kalana kadar oynatmayışını ? ya konyaspor’a gönderildi diye kurtulduk dediğimiz ahmet çalık’ı dahi emin yerine oynatışı ? küme düşen kayseri’de formasını yasir subaşı’ya kaptıran emre taşdemir’e süre verip, süleyman luş’un sürgüne gönderilişi peki ? keza elimizdeki en hazır diyebileceğimiz, en yetenekli gencimiz yunus’un gönderilip babel’e feghouli’ye arda’ya sabredişimiz? kerem’in süre dahi bulamaması? okan kocuk’a 2 maç sabredemeyip 33 yaşındaki yeteneksiz fatih’in alınması ve oynadığı maçlarda bizi yakması ? daha 3. döneminde bitik hamit’lere yekta’lara vs. verdiği süreleri saymıyorum bile.

  gençlerin mental hazırlığı geleceği falan bahane oldu şimdi bir de. avrupada 16-17 yaşında çocuklar en üst liglerde süre buluyorken biz 24 yaşında taylan’a çocuk muamelesi çekiyoruz. hadi onu geçtim, arda genç yaşından beri oynuyor. gençliğini geçtim 34 yaşındaki hali bile olgunluğa, bilince sahip değil. ama en büyük ligleri, takımları gördü. biz 20’sini geçmiş oyunculara daha halen 10 yaşında çocuk muamelesi yapıyoruz, yok kötü oynarsa mentalitesi çökermiş de bilmem ne. kötü de oynasa o genç oyuncunun mentalitesini sağlam tutmak, motive etmek senin görevin değil mi hoca ? kaldı ki seyircisiz ortamda, baskıdan uzak en rahat şekilde gençleri oynatabileceğin ortama da sahipsin. ne tribünde homurdanmalar ne yuhalamalar ıslıklamalar var.

  bahane sıralamandan artık gına geldi. tabeladaki skoru da geçtim, bari 2 yıldır söylediğin “galatasaraylıların yenilse bile gurur duyacağı futbolu oynayacağız” lafını gerçekleştir. 3 senede iyi oynadığımız topu topu 3-5 maç var. takım 10 kişi kaldığı an bırakıyor maçı, beraberliği/mağlubiyeti kabulleniyor. veya 2 farklı geriye düştüğü an mağlup olduk havasında takılıyor. avrupa desen ayrı facia. hayallerimiz çok büyük de, sonra makas de sonra rangers’a elen. bunun izahı ne hocam ? nerede hırs? nerede yenilsek dahi gurur duyulacak futbol? nerede geleceğine yatırım yaptığımız gençler? nerede hayaller nerede gerçekler ? saygılar...
 • 27392
  ozan kabak'ı kimselerin aklında yokken, yaz kampını sakatlık nedeniyle boş geçmiş ve fiziksel olarak daha yeni yeni form tutarken sahaya sürmüş galatasaray teknik direktörüdür. bu konuda hakkında yapılan algılardan harbiden gına geldi artık.

  aşağıya ozan kabak'ın ilk 11 oynadığı maçtan önce girilen entrylerin barındığı bir entry bırakıyorum. zorunluluktan oynatmış. yersen!(bkz: #2992795)
 • 27394
  hakkında her geçen gün alenen yalan söylenen hoca. artık bunlara cevap vermeye dahi derman kalmadı. ozan kabak 2018/2019 sezonunda ilk defa 14 eylül 2018 galatasaray kasımpaşa maçında ve daha sonra 21 eylül aksiharspor galatasaray maçında oynadı. birinde ahmet çalık yedek diğerinde ahmet çalık ve maicon yedekti. bu şartlar altında nasıl zorunluluktan oynadığını anlayamıyorum.

  hoca pek çok şey için eleştirilir ama sırf vurmak icin iftira atmaya da sessiz kalacak değiliz.
 • 27395
  birçok insanla "senin güttüğün koyun kadar benim götürdüğüm çoban var." sözündeki gibi bir ilişkisi olan hocamız. birçoğuysa daha bırakın koyun gütmeyi, koyun bile değiller kendisinin yanında. ama ağzı olan konuştuğu için ve moda şu anda hocayı eleştirmek olduğu için herkes rahat rahat konuşsun tabii.

  şimdi bunu yazınca "eleştiri en doğal hakkımız" yazanlar çıkabilir, doğrudur. benim tepkim eleştirenlere değil boş boş ve hadsizce sallayanlara.
 • 27396
  hocanın bu camiaya verdiklerini tartışmak saçma bir şey olur. zaten en sevmeyen dahi tartışmaz. çünkü kayıtlar belli, tarih ortada.

  yalnız bazı taraftarlarda "hoca galatasaray'ı kendinden çok düşünür." yanılgısı var. hayır. hoca hiçbir şeyi kendinden çok düşünmez. zaten öyle olmasa bu kadar başarı kazanmazdı. ayrıca öyle olmasa milyonlarca insanı üzeceğini bile bile, aysal'la takıştı diye demirören'in ortağı olmazdı.

  hocanın egosu her şeyden büyük. o yüzden galatasaray'ı türkiye'nin ve zamanında avrupa'nın tepesine çıkardı.
 • 27397
  şampiyonlar ligi’ni kastederek “benim bir hayalim var” demişti, yıllardır katıldığı uluslararası organizasyonlarda başarısız oldu. hani gol atmaya bile sevinecek hale geldik cl’de. ligde ise “ben senin pozisyona girebilme ihtimalini sevdim” diyoruz takıma. bir de sürekli yazılmış “o isterse bırakır”, katılmıyorum; başarısızsa ve kendisi istifa etmiyorsa bir şekilde yollar ayrılmalı.
 • 27398
  "erzurumspor da 3 haftadır oynamıyor. haftaya oynayacağımız ankaragücü de bu hafta maç oynamadı. biz bu arada 1 oyuncu kaybettik kırmızı karttan. 2 de sakatımız var. inşallah kimseye bir şey olmaz."

  24 ekim 2020 bb erzurumspor galatasaray maçı öncesi şeklinde açıklama yapmış hocamız. ya arkadaş erzurumspor istediği kadar maç yapmasın bize ne bundan.

  avrupadan da elendik ne yapalım yani haftada bir maç yapıyoruz artık onu da mı kaldıramıyoruz arkadaş bu nedir. nasıl bir açıklamadır ben artık anlamıyorum.
 • 27399
  --- alıntı ---

  haftaya oynayacağımız ankaragücü de bu hafta maç oynamadı. erzurumspor da 3 haftadır oynamıyor. haftaya oynayacağımız ankaragücü de bu hafta maç oynamadı. biz bu arada 1 oyuncu kaybettik kırmızı karttan. 2 de sakatımız var. inşallah kimseye bir şey olmaz.

  --- alıntı ---

  milli maç dönüşlerini incelemek lazım. hani 2-3 hafta oynamadı diye şikayet ediyoruz da biz dinlendiğimiz hafta dönüşünde acaba kaç maçta 3 puan alabilmişiz 3 senedir merak ettim doğrusu.
 • 27401
  elindeki kadroyla hücum takımı yaratması mümkün olmayan hoca. radamel falcao, ryan babel, sofiane feghouli, arda turan, mbaye diagne gibi bitmiş hücum oyuncuları; 3. ligden gelen muhammed kerem aktürkoğlu, 2. ligden gelen jesse sekidika ile ali yavuz kol; müzmin sakat emre akbaba ve çaykur rizespor'un yedek oyuncusu oğulcan çağlayan var. oğulcan, kerem ve jesse oynasın denildiğinde burada dalga konusu olunuyor. kimle hücum yapacak bu takım? babel dışında transfer hataları da kendisine yazılmaz. benim kendisine yakıştırmadığım cesaretini kaybetmiş olması. çikar sahaya ali yavuz'u, jesse'yi, kerem'i bir de onları görelim. onlarla kaybedelim veya kazanalım önemli değil de bir reaksiyon göster hoca. tutturmuş bir 4-1-4-1 uçuruma sürekleniyor. sistem değiştir, bir şey yap. bu düzen böyle gitmez. çıkarsa gençleri sahaya, farklı bir şeyler denese ve kaybetsek başım gözüm üstüne ama sürekli aynı şeyler moral bozuyor.
 • 27402
  --- alıntı ---

  haftaya oynayacağımız ankaragücü de bu hafta maç oynamadı. erzurumspor da 3 haftadır oynamıyor. haftaya oynayacağımız ankaragücü de bu hafta maç oynamadı. biz bu arada 1 oyuncu kaybettik kırmızı karttan. 2 de sakatımız var. inşallah kimseye bir şey olmaz.

  --- alıntı ---

  artık bahane üretme işini maç sonundan maç önüne alarak kendini garantiye almış hocamız. cidden çok çok üzücü hocanın bu halleri. ben utanıyorum artık, her maçta bahanelerden...
 • 27405
  65de arda oyuna girerken diagne formayı giymiş kulübedeydi. hatta spiker birazdan girecek dedi. 73de falcao kırmızı gördü. bu süreçte diagne taç çizgisinin oraya bile gelmedi. kırmızıdan sonra zaten diagnenin girmesinin anlamı kalmadı ama kontratak ve ortasahada dirilik için oyuncu girmeliydi. 2. değişikliğimizi 89. dkda yaptık. gerçekten fatih hocanın değişiklik mantığına anlam veremiyorum.
  (bkz: 24 ekim 2020 bb erzurumspor galatasaray maçı)
 • 27406
  (bkz: 24 ekim 2020 bb erzurumspor galatasaray maçı)

  bugün çok iyi bir maç çıkarttı. hem erzurum'u çok iyi analiz etmişiz; örneğin half-space'i kapatmak için birbirine çok yakın duran erzurumspor savunmasına half-space'e değil sol beklerinin arkasına sızarak karşılık vermemiz çalışılmış belli ki. hem de kendimiz oyun olarak gelişmişiz. deplasmanda ince ince doğrandığımız bir maçta 5'i net 10'a yakın pozisyon bulmak ve kalemizde 4 şutla maçı bitirmek kolay değil. hem de 20 dakikayı 1 kişi eksik oynamışken (şut bile çekemediler o 20 dakikada). geçiş oyununu çok iyi oynadık. inatla söylüyorum, bu sene kötü oynadığımız maçlar da dahil hep dikine oyunu, hep geçiş oyununu oynadık. defansta 2-3 pas görünce herkes pozisyon oyunu oynuyoruz dedi ama alakasız. baskıyı aşamamamız yüzünde pozisyon oyunu gibi geldi. pozisyon oyunu oynamış olsak topla oynamamız %70'e yakınsardı o maçlarda. ama neredeyse hiçbir maçımızda %60'ı geçmedik. bugün de çok iyi oynadık geçiş oyununu. 4-5 maçtır iyi çalışmayan orta alan ve ön hattımız hem hücum, hem savunma geçişlerinde çok başarılıydı (evet, ömer de dahil). beklerimiz de gereken katkıyı fazlasıyla verdi. terim'e yazar*.

  4-1-4-1 şu an için en işe yarayan dizilişimiz, oyuncular tamamen aynı kalmalı (etebo yerine ömer bence). bu futbolla başarılı olabileceğimiz kanaatindeyim, en azından yarışta kalırız diye düşünüyorum. böyle devam hocam.

  edit: şu maçtan sonra başlığına bakayım dedim, silme eleştiri. bir tane güzel laf yok. hani iyi oynatınca övmesini de biliyorduk. bugün iyi oynamadık mı allah aşkına? üzülüyorum gerçekten.
 • 27407
  galatasaray taraftarına sözüm var ancak herkes bilsin ki, bundan sonra kimsenin ne arkasındayım ne yanındayım

  fatih terim

  net yönetime çakılan bir söz. özellikle mustafa cengizin 2 oyuncu hakkında ki o oyuncular herkesin malumu “ne halt ettiklerini anlatacam” dedikten sonra feghoulinin bel ağrısını bahane ederek erzurum maçına alınmaması gibi idari yanlışların teknik seçimlere etki etmesi hocam da son damla olmuş.
 • 27410
  24 ekim 2020 bb erzurumspor galatasaray maçı için konuşursak bence iyi başladık ama hücumda çok eveleyip geveliyoruz. ceza sahasına bu kadar gelip bu kadar az şut çekebilen takım azdır.
  onun dışında bence tam zamanında değişiklikleri yapacakti ama falcao hatalı kırmızısı çıktı ortaya, belki daha erken alabilirdi ama gol atan adamı almak da zor iş. hele hayatında kırmızı görmeyen adam. belhanda olsa hemen alırdı :)
  bugün omar'ı çok daha fazla kullanabildik, misal feghouli varken omar bu kadar oyuna dahil olamıyordu, bence bunu görür umarım hoca.
  onun dışında umarım belhanda-taylan ikilisini bozmaz. hem sahada uyumlular hem de iyi anlaşıyor gibiler.
  luyindama/marcao'nun gomes ile eşleşmesini biraz erken yapsa daha iyi olabilirdi, çünkü ilk yari içimizden geçti bu sebepten.
  neyse; çok zevk veren bir futbol değildi ama amacımıza ulaştık.
  asıl konuya gelirsek; işler bu noktaya gelsin istemezdim, galatasaray'da yönetim-hoca tarafları olması sevdiğim bir şey değil ama tabiki kendisinin tarafındayız. kendisini görevden alacak kadar da yürek yok şu an, yemez.
  açıkçası kendisini hatası da çok. ama yönetimle kıyas bile edilemez gelinen noktada. umarım en kısa zamanda kafasının rahat olduğu bir noktaya döneriz.
  bu arada seneye ffp sonrası umarım istediği kadroyu kurup meşhur 4-1-4-1'ini oynatır, vallaha yıllardır pişiriyoruz şu taktiği bir zevkini alamadık :(
  (bkz: ne dediler/#3002358)
 • 27413
  dediği gibi 2013 yılında giderken nasıl gittiği ve sonrasında olanlar ortadadır. geldiğinde ne kadar mutlu olduğumuz daha dün gibidir. ancak geldiğinden beridir yaşananlar gözümüzün önünde. çok şükür hafızamız da yeninde. hocayı çokça eleştirdim dost ortamında. fakat şu an en çok ihtiyacımız olan da kendisidir. gerçek galatasaraylılar farih terim'in yanındadır.
 • 27414
  kafası epey karışık hocamız.
  yahu teknik direktörün yönetimin arkasında durduğu filan nerede görülmüş, tam tersi olmasın o konu.
  dünyada bir tane kulüp gösterin ki teknik direktörü yönetim kurulu için “arkalarında durmam bundan sonra” filan desin?!

  terim ömrü galatasaray başkanları ile uğraşmak ile geçmiş bir hocamız, bunların içinde pek çok kez haklı pozisyonda da olmuştur, ama vallahi şiştik hocam. başkan beğenmiyorsan başkan olacaksın, hatta çok istiyorsan hem başkan hem td olacaksın ki örnekleri de var. ama bu yaptığın şekilde olmaz.