• 3792
  hocamızın kitabına bir kaç gün önce başlamıştım; hemen okudum, kitap çok akıcı, soru-cevap şeklinde zaten, basketbolsever arkadaşlar eminim çok beğenip severek okuyacaktır.

  ergin hocamızın az çok kariyerini, bazı şeyleri takip ettiğimiz için biliyoruz, uzun uzun bazı şeyleri buraya yazmaktansa ben dikkatimi çeken şeyleri yazacağım kısa kısa...

  - hocamızın italya'yı sevdiğini, arada gittiğini biliyordum ben; ama öncesinde çocukluğunun bir bölümü italya'da geçmiş, yani ergin hocamızın çok iyi italyancası var.

  - malum karşıyaka taraftarını biliyorsunuz, ergin hocamıza karşı gösterdikleri tavır ortada, hocamız o dönem yani 2000lere doğru ksk'nin koçu iken efes'i içerde yendiklerini anlattı, efes'in o dönem teklifi olmuş, ksk o dönem için 250 bin dolar civarında bir nevi bonservis bedeli gibi bir şey almış; hatta ksk tarafı da efes tarafı da hocanın bir sonraki maçta yani ülker maçında son kez ksk'nın başında maça çıkma konusunda anlaşmışlar, ergin hoca '' ülker'i 20 sayı farkla yendik, müthiş bir atmosferde oynandı. '' diye anlatıyor bunu.. ve ksk taraftarı ergin hoca'yı çok güzel bir şekilde uğurlamış...

  bunu niye anlattım; kendini bilmez bazı ksk taraftarları için, malum izmir'de ergin hocamıza tepki gösteriyorlar, bu yazdıklarım burda dursun da, durum neymiş ne değilmiş öğrensinler..

  - yine bir dönem efes; ergin hocamızı kendini geliştirmesi için abd'ye stanford koleji'ne göndermiş; ergin hocamız için bu 1 yıl çok büyük bir deneyim olmuş.

  - eczacıbaşı altyapısında orhun ene, tamer oyguç gibi isimler hocamızın takım arkadaşlarıymış.

  -italyan koç ettore messina kendisi hakkında; '' ergin inanılmaz bir kariyere sahip, her zaman aklından geçeni söyler. seversiniz ya da sevmezsiniz fakat saygı duymak zorundasınız. her gittiği takıma bir vizyon katar ve oyuncularını buna inandırır. italya'dayken insanlar ergin'in çılgın olduğunu düşünürdü, sene başında '' final four'a kalacağız.'' dediğinde bu adam deli mi demiştik. '' diye anlatıyor ergin hocamızı. :)

  - yine küçük bir bilgi verelim; ergin ataman ligde, efes pilsen , beşiktaş milangaz ve galatasaray odeabank 'ı yani 3 farklı takımı şampiyon yapan tek koç kendisi, aslında bu cümle bile ergin ataman'ın ne kadar başarılı bir koç olduğunu anlatıyor.

  - koraç kupası zaferi sonrası koç olarak çalışmak istediği için ayrılan hocamız, o dönemki adıyla ptt, şimdiki adıyla türk telekom'un başına geçmiş, final oynatma başarısı göstermiş ve cumhurbaşkanlığı kupasında efes'i yenerek kupayı ptt'nin müzesine getirmiştir.

  - ergin hoca o zamana kadar tüm takımların bolu'ya kampa gittiğini anlatıyor kitapta, efes'te yardımcı antrenörken takımı italya'ya bormio'ya kampa götürme fikrini koç halil üner'e anlatmış, sonrasında kampa gidiliyor ve bu dönem avrupa'nın en güçlü takımlarından stefanel milano ile hazırlık maçı ayarlamaya çalışmış, önce kabul edilmemiş - bizi küçük görüyorlardı diye anlatıyor ergin hoca - sonra hazırlık maçı iptal olunca milano temsilcisi '' gelin oynayalım. '' demiş, efes o dönem hazırlık maçında stefanel milano'yu mağlup etmiş, ergin hocaa sonrasında '' çalıştığım tüm takımları bormio'ya kampa götürdüm. '' diye anlatıyor.

  - küçük bir şey anekdot daha belirtelim; petar naumoski'yi hocamız nereye giderse götürmüştür; efes pilsen, montepaschi siena, ülkerspor vs. yani naumoski ismi ergin ataman ismiyle özdeşleşmiştir. yine aynı şekilde, carlos arroyo, mirsad türkcan gibi isimleri de sanırım bu şekilde örnekleyebiliriz.

  - ergin ataman'ın şu ana kadar ki toplam kazandığı kupa sayısı 19; ergin hoca bu yıl kupa ve kupalar kazanırsa kariyerinde 20. kupasına ulaşıcak, duruma göre bu sezon 21 veya 22 de olabilir.

  şimdilik bu kadar yeter diyerekten noktayı koyalım. :)