• 1
  --- alıntı ---

  "trequartista'ya benzeyen, rakip savunma ve orta saha arasındaki alandan faydalanan bir rol olduğu söylenebilir. yine trequarista gibi takımın yaratıcı yükünü çekmesi beklenen oyuncular tercih edilmeli bu rol için. trequartistadan farkı ise daha yavaş, daha yerine bağlı oyunculara hitap ediyor olması. mesela bergkamp veya totti iyi trequarista örnekleriyken riquelme veya belki alex daha az hareketli ama yine toplu oyunda yeteneklerine güvenen oyuncular oldukları için iyi enganche örnekleri olabilirler diye tahmin ediyorum."

  --- alıntı ---

  not: alıntı ekşisozlukten yapılmıştır.
 • 2
  enganche temelde çengelli iğne anlamına gelen bir sözcük.

  arjantin topraklarında doğmuş bir fikir.
  bu fikre göre trequartista ile benzer özellikler taşıması birbir ile karıştırılması normal ancak enganche doğduğu zaman skor yükünü çekmesi değil orta saha ile hücumu birbirine bağlaması isteniyordu. yani tam bir çengelli iğne misali.

  bunu yapma nedenleri ise arjantin'in oyunun savunma yönüne verdiği değer. ezeli rakibi çok iyi bir hücum takımı iken arjantin daha savunma temelli bir takımdı ve bu yüzden hücuma geçiş sırasında yaşanan kaos için bulunan bir çözümdü. maradona böyle bir eğitimin ardından enganche olarak başladı futbol hayatına ama trequartista olarak devam etti ve mevkisini komple değiştirdi. arjantin çok uzun süre enganche yerine trequartista kullanmaya devam etti.