• 434
  fatih terim'in "bundan sonra oyuncuların geçmişine değil geleceğine yatırım yapmak istiyoruz" sözü, artık transferde genç oyuncu ağırlıklı bir strateji çizileceğini net şekilde anlatıyordu. hocanın bu demeci dahil transfer dönemlerindeki açıklamalarını kulağıyla dinleyen herkes, bu sözün bundan sonra 27 yaş üstü transferin tamamıyla yasak ilan edildiği ya da 30 yaşına gelen oyuncunun logan's run misali kapı dışarı edileceği anlamına gelmediğini fark edecektir. sıklıkla tecrübeli oyuncuların da katkısıyla, gençlerin ağırlıkta olduğu bir kadro yapmak istediğini belirtiyor hoca.

  bu transfer dönemi de ismi yönetime verilen ve hoca tarafından da zikredilen oyuncuların yaş aralığı 23-25. birçok kaynak dönem başında verilen ilk listede 22 yaşındaki berat özdemir'in de olduğunu söylüyor. transferde adı geçen diğer oyuncuların da yaş ortalaması 23-25 civarlarında seyrediyor. yani genç oyunculardan oluşan en az 6-7 kişilik bir liste var önümüzde.

  ama hocanın esas listesinde olmasa da, "onu dahil yönetimin konuşmasını isterim" diyerek imkan varsa alınabileceğini söylediği visca üzerinden değerli sözlük yazarlarım hocaya hesap sormaktan ve hatta dalga geçmeye çalışmaktan imtina etmiyor.

  galatasaray sözlükteki yorulmak bilmez fatih terim düşmanlarının şimdiki mesaisi de edin visca olmuş anlaşılan. allah onlara kolaylık, yazdıklarını görmek durumunda kalan bizlere de sabır versin.
 • 436
  barcelona, bayer münih, juventus gibi takımlar liglerini süpürebilmek için genelde ligi bilen oyunculara yönelirler. hatta barcelona arda ve adını hatırlayamadığım sevilla'dan sağ bek almıştı o dönemin teknik direktörü ligimizi bilen oyunculara ihtiyaç duyuyoruz her zaman demişti. şöyle bir eskiye gidince de david villa, etoo, alves falan a seviye takımlardan gelmediler barcelona'ya. tabi ki la liga nere stsl nerde diyebilirsiniz. fakat hocanın eskiden beri ligden gördüğü oyuncuları istemesi bence buna dayanıyor. bahsi geçen adam fatih terim nihayetinde türkiye'de kimsede olmayan bir network ve vizyonu var adamın hamza hamzaoğlu gibi değil ki. dolayısıyla visca'yı istemesinin sebebini buna bağlıyorum. yaşı konusuna gelirsek de bir takıma hep genç oyuncu alınmaz. o zaman arsenal olursun yarışmacı kimliğini kaybeder, şamar oğlanına dönersin.
 • 438
  kendisinin "false flag" olmadığını varsayarak söylüyorum, fatih terim'in 2020 - 2021 sezonu ara transfer dönemi'nde istediğinden kesinlikle emin olduğumuz oyuncular ve yaşları;

  1- irfan can kahveci (25)
  2- mostafa mohamed ahmed (23)
  3- youssouf ndayishimiye (22)
  4- halil ibrahim dervişoğlu (21)
  5- henry onyekuru (23)
  6- edin visca (30)

  bu 6'lının yaş ortalaması tam olarak 24. o yüzden visca'nın bu listedeki varlığı hocanın futbolcuların geçmişine değil geleceğine yatırım yapmalıyız sözüyle pek çelişmiyor. bu kadar genç oyuncu transferinin yanında 30 yaşında hala ligin içinden geçmekte olan bir oyuncu gayet de istenebilir.

  visca'nın tamamlanan son 5 sezondaki istatistikleri;

  2015-16: 41 maç 17 gol 10 asist
  2016-17: 43 maç 10 gol 13 asist
  2017-18: 43 maç 14 gol 17 asist
  2018-19: 38 maç 14 gol 14 asist
  2019-20: 47 maç 19 gol 14 asist

  bu 5 sezonda sezon başına oynadığı maç sayısı: 42.4
  sezon başına gol ortalaması: 14.8
  sezon başına asist ortalaması: 13.6
  sezon başına gol+asist ortalaması: 28.4
  maç başına gol katkısı ortalaması: 0.67

  bu istatistikleri, takımı hem geçiş oyunu oynarken hem de pozisyon oyunu oynarken yaptığını söylemekte yarar var.

  visca'nın oynanmakta olan sezondaki istatistikleri;

  2020-21: 20 maç 6 gol 7 asist

  başakşehir'in avrupa'da psg-manu-leipzig kurasını çektiği ve ligde tamamen dağıldığı sezonda bile istatistikleri gayet iyi. sadece gol-asist sayılarında da değil, birçok metrikte ligin en iyilerinden. maç başına kilit pas istatistiğinde 3.0 ile ligin en iyisi mesela.

  ayrıca bu adam takımına daha 2.5 ay önce 4 kasım 2020 başakşehir manchester united maçı'nı 1 gol 1 asistle kazandırdı. o maçı kaybeden manchester united, 19 ocak 2020 liverpool manchester united maçı'ndan bugüne kadar geçen 1 yıl 8 günlük sürede deplasmanda 22 galibiyet 5 beraberlik 2 mağlubiyet aldı (öbür mağlubiyeti de 8 aralık 2020 rb leipzig manchester united maçı'ndaydı). kısaca visca daha 2.5 ay önce dünyanın en iyi deplasman takımına karşı maç kazandırdı.

  bu adam ligimizin hala en iyi futbolcusu. avrupa'nın başaltı takımlarında hala oynayacak seviyede. mesela sevilla'da suso'nun yerine, milan'da samu castillejo ve alexis saelemaekers'ın yerine rahatlıkla ilk 11 oynar.

  avrupa'ya gitmemiş olması bu gerçeği değiştirmiyor. o kendi vizyonsuzluğu ya da rahatına düşkünlüğü.

  sözün özü, visca ligimizin fernando muslera hariç açık ara en iyi oyuncusudur ve kendisini istemek çok doğru ve mantıklıdır. ayrıca visca, neredeyse hiç maç kaçırmayan yapısı ve oyunu aklıyla oynaması sebebiyle en az 4-5 sene daha ligimizin elit 10 oyuncusu arasında kalacaktır (sakatlık vb. sıkıntılar yaşamazsa). yani kendisini almak demek en az bir 4-5 seneye yatırım yapmak demektir.

  fatih terim ile dalga geçmeye çalışanların lanse ettiği gibi bir durum yok yani ortada. visca alınabiliyorsa listemizdeki tüm oyunculardan çok daha değerli. ayrıca mevkisi ve özellikleri gereği bizim için elzem. ama tabii ki kendisini alamayacağız. başakşehir irfan'ı bir şekilde verebilir belki ama visca'yı vermek için salak olmaları lazım ki bence değiller. zaten bizim de visca'yı pek yokladığımızı sanmıyorum, hocanın da visca'yı istediğini söylerken çok umutlu olduğunu düşünmüyorum. bu yüzden umarım visca başakşehir'de kalır. allah korusun fenerbahçe'ye giderse yandık zaten. dimitrios pelkas bile nasıl fark yaratıyor, visca fener'e giderse neler neler yapar.
 • 440
  galatasaray'a gelse yılın transferi olur. her sene gol asist rekoru kırıyor adam.

  bizim ligde kendisini istemeyen hoca olamaz. sergen hoca'da asist kralı ghezzal var ama yine ister.

  irfan can şöyle, visca böyle, bjk oynamadan kazanıyor, fb oynamadan kazanıyor, galatasaray 100 yıldır top oynamıyor. hiç kimse oynamıyor zaten. komedi yorumlar, hep bir küçümseme. ya içip içip yapılıyor ya da bayern- city gibi takımların maçları izlenip izlenip geliniyor. bu lig bu kardeş. işinize gelirse.
 • 441
  son yıllarda ligimizin haksız rekabeti olan oyuncu.

  bu şartlarda fatih hoca'nın kendisini istemesinin neden abesle karşılandığını anlayamıyorum. evet senin elinde daha yeteneklisi feghouli var ama visca kadar istikrarlı değil. visca hep 7-8 arası oynar, oynadığı sürece de çift haneli gol asist katkısı neredeyse garanti.

  bir kaç yıl önce trabzonspor'un kapısından dönmesi de beni şaşırtmıştı. her ne kadar feghouli'yi çok seven birisi olsam da ben olsam yıllar önce o maaşın altına gireceğime, 6-7 verir visca'yı alırdım, maaşı da 1-2 arası olacağı için daha az maliyetli olurdu.

  gel gelelim sözleşmesini de 2025'e kadar uzattığını düşünürsek imkansız bir transferdir. vakit artık yeni visca'lar getirip, yetiştirip, geliştirip, parlatıp yüksek fiyatlardan satmak vaktidir.
 • 442
  fatih hoca'nın ismini zikrettiği futbolcu. öncelikle neden zikrettiğini bilmek lazım. irfan can kahveci ve edin visca ikilisini fatih hoca isimlerini zikretmese fenerbahçe ozan'ı satıp toplamda 15 milyon euro gibi bir bedel ile kadrosuna katmaya hazırlanıyordu. zaten ozan'ın yeri için dorukhan toköz ile de anlaştılar. fatih hoca isimlerini zikredince bu işin öyle az paralara olma ihtimali ortadan kalktı. ali koç'un oyuncuları ayartan kulüp diye bize sarmasının asıl nedeni de bu. planına çomak soktuk.
  hep onlar bizimkine çomak sokacak değil ya?

  fatih hoca visca'yı ister mi? ister. ne zaman ister? bosman durumunda ya da kelepir paralara mümkünse ister. yani maliyeti bir yatırım olarak adlandırılmayacak, sahada performans olarak karşılığı verilebilecek kadar düşükse. o da zaten mümkün değil.
 • 443
  senelerdir başakşehirde başarılı performans veren hemen hemen her özelliği iyi olan teknik, hızlı ve skor yapan kanat oyuncusu. fatih hoca da kendisinin transferini istediğini belirtmişti. tabii genel olarak kendisinin fatih hocanın transfer vizyonu olarak belirlediği "oyuncuların geleceğine yatırım yapma" olanına aykırı olduğu düşünülüyor. lakin ben tam olarak aynı kanaatte değilim.

  visca'nın, fatih hoca'nın " oyuncuların geleceğine yatırım yapıyoruz" şeklindeki transfer vizyonuna uygun olması felsefi açıdan mümkündür. bunun nedenlerini kısaca anlamak için önce zamanın iki teorisinden bahsetmem gerek.

  öncelikle zaman metafiziği felsefenin en zor konularından biridir ve bir çok farklı teoriyle zamanın yapısı anlaşılmaya çalışılır. bunlardan birincisi zamanın a teorisidir. bu teoriye göre sadece şu an vardır, yani doğduğumuz an veya öleceğimiz an evrenin bir köşesinde durmuyordur, o an artık yoktur ve zaman şu andan ibarettir.

  b teorisine göreyse geçmiş ve gelecek vardır yani evrenin bir yerinde öleceğimiz gün de doğacağımız gün de duruyordur. biz sadece doğduğumuz andan diğer anları geçerek şunu yazdığım ana geldik ve öleceğimiz ana gidiyoruz. yani geçmiş diye bir varlık olduğundan ben şu an doğduğum veya öldüğüm ana gidip(o an var olduğu içi) dondurma yiyebilirim. bu teoriye göre şu an mutlak gerçek değil görelidir.

  bunun konuyla ne alakası var diyebilirsiniz. ancak eğer zamanın b teorisi doğruysa visca gerçekten galatasaray için geleeceğe yatırım olabilir. eğer fatih hocanın 3. dönemine dönerken viscanın da gençliğine dönmüş oluruz. bu durumda da visca gelecek adına büyük umut olur. tabii bu dediklerim yalnızca bazı zamanın b teorisi savunucularına göre mümkün

  sonuç olarak başakşehirin çok yetenekli futbolcusu olan visca istanbul büyükşehir belediye'nin genç oyuncusu olarak kulübümüze katılması bazı felsefi teorilere göre mümkündür.