• 1
  tff'nin fifa kokartlı hakemleri.

  her ikisi de en üst klasman hakem.

  normalde bir araya gelebilecek bir ikili değil. belki ucl'de mete kalkavan cüneyt çakır'ın ilave yardımcı hakemi olmuştur bilemiyorum.

  fakat var'dan sonra bu ikiliyi birlikte görmeye başladık.

  bu ikili bir maça saha ve var hakemi olarak atanmışsa(kimin hangi görevde olduğundan bağımsız) o maçın sonucu üzerinde ciddi manipülasyon vardır.

  örneklerle gideceğim ki aklınzda soru işareti kalmasın, en son yönettikleri maçtan başlayarak yazıyorum,

  1. maç: https://www.tff.org/...=29&macId=207294

  22 aralık 2019 fenerbahçe beşiktaş maçı: sahada cüneyt çakır, var'da mete kalkavan. fenerbahçe'nin mutlak kazanması gereken bir dönemde var ile fener lehine penaltı çalınırken, bjk lehine en az 2-3 penaltının var ile izlenmeden bile çalınmadığı maç. sonra kadıköy'de büyü var len mq.

  2. maç: https://www.tff.org/...=29&macId=207228

  27 ekim 2019 beşiktaş galatasaray maçı: bu kez saha mete, var cüneyt. ahmet nur çebi başkan olduktan sonraki ilk lig maçı. bjk mutlak kazanmak sorunda. kazansak abdullah avcı gidecekken, kaybedip rakibe can suyu olduk, havaya soktuk. bundan sonra bjk 6 maç üst üste itile kakıla kazandı ve decoder satışlarındaki iade oranı düştü. bjk yarışa dahil edildi. yeni başkana da hoş geldin hediyesi oldu. belki biz o gün iyi değildik ama iş şansa bırakılmadı.

  3. maç: https://www.tff.org/...=29&macId=207216

  5 ekim 2019 göztepe kayserispor maçı: maç öncesi puan durumu. https://www.tff.org/...8_935_ctnr_m_198_935

  maç başlığında bile var ile ilgili yorumlar var. göztepe rahat bir galibiyet almış gibi görünüyor ama maçı izlemediğim için yorum yapmam sağlıklı olmayacak.

  4. maç: https://www.tff.org/...=29&macId=207158

  18 ağustos 2019 kasımpaşa trabzonspor maçı: 19-20 ilk hafta maçı. cüneyt saha, mete var. maç 1-1 bitmiş ama hakeme dair yorum yapamıyorum. ilk haftadan iki fifa hakeminin bu maçta ne işi var?

  5. maç: https://www.tff.org/...=29&macId=206826

  30 mayıs 2019 hatayspor gazişehir gaziantep maçı: play off finali. saha cüneyt var mete. maç 1-1 bitti ve penaltılara gitti. gaziantep kazandı. klasik cüneyt çakır maçı, berabere bitir başın ağrımasın.

  6. maç: https://www.tff.org/...=29&macId=194811

  26 mayıs 2019 göztepe ankaragücü maçı: cüneyt saha, mete var. göztepe için kümede kalma maçı. göztepe mutlak kazanmak zorunda 1-0 öne geçiyor, sonra a.gücü'nün penaltısı es geçiliyor, 75'te a.gücü atıyor maç 1-1. 84'te a.gücü oyuncusu aptalca(biraz şaibeli bir pozisyon) bir penaltı yaptırıyor. penaltıyı var'dan mete uyarınca cüneyt çakır veriyor. maç da beklenildiği üzere göztepe galibiyeti ile bitiyor. kümede kalıyorlar. sanki kimin kalması istendiyse o kalmış gibi.

  7. maç: https://www.tff.org/...=29&macId=194782

  29 nisan 2019 konyaspor galatasaray maçı: bizzat tribünde izlediğim maç. mete saha cüneyt var. mete kalkavan zaten maçı acayip soğutmuştu, izlediğim en sıkcı maçlardan birisiydi. tam bir gol atıp 0-1 kazanmalık maçtı.

  bu maçtaki penaltımız ofsayt sebebiyle iptal oldu hatırlarsınız. ben çaprazda kale arkasında bile yemin edebilirim diagne'nin ofsayt olmadığına. o pozisyonun ofsayt olduğunu bana kimse açıklayamaz ve inandıramaz.

  1 kare atlandığında 17 cm farkın oluştuğu sistemde diagne'nin top ayaktan çıktığında geride olduğundan eminim, sonra izlediğmde de fikrim değişmedi. sözde var çizgisi 1-2 cm ile yan yanaydılar. fakat cüneyt çakır bu maçta üzerine düşeni yaptı ve maçı 0-0'a bağladılar.

  8. maç: https://www.tff.org/...=29&macId=194646

  8 aralık 2018 trabzonspor konyaspor maçı: cüneyt saha, mete var. olmayan penaltıyı var ile mete uyardı ve cüneyt verdi. zaten arıyorlardı. bu penaltı ile 76. dk.da ts öne geçiyor ve maç çözülüyordu.

  9. maç: https://www.tff.org/...=29&macId=194636

  2 aralık 2018 beşiktaş galatasaray maçı: cüneyt saha, mete var. ozan kabak'ın ayağını kaldırmadığı pozisyonda cüneyt endirekt vuruş verdi ceza sahasında, sonra o top penaltı oldu eren'in koluna çarptığı için var'dan gelen uyarı ile.

  maçta 3 tane penaltımız ise var'a bakılmadı bile. verilen 1 penaltımız da onyekuru'nun necip'in önce faulünden dolayı eline çarpan pozisyon için mete kalkavan yüzünden yine var'a gidip, eyyamcı cüneyt çakır tarafından iptal edildi. bu maç var'ın en net maç skoruna teyit ettiği maçtı benim gözümde.

  net şekilde maçı bitirmek istedikleri gibi bitirdiler.

  10. maç: https://www.tff.org/...=29&macId=194580

  6 ekim 2018 antalyaspor galatasaray maçı: cüneyt saha mete var. çok güzel bir atağımızı penaltı vererek kesti cüneyt ve sonra var'dan mete'nin uyarısıyla iptal etti. pozisyonu devam ettirip pozisyon bittikten sonra gol olmazsa var'a gidilse belki golü normal atacaktık. doğru düzgün pozisyon olmayan maçta kritik bir andı. şimdi "olm penaltı vermiş işte" diyebilirsiniz de, sonrasında iptal edileceğini bilerek yapmış olamaz mı? demekten kendimi alamıyorum. zaten maç da donk-maicon çift forveti ve 90'da donk'un mucize golü ile 0-1 bitti.

  ----------------------

  açıkçası 10 maçın belki 1-2 tanesinde hakemlik mevzu olmamıştır ama bu ikilinin atandığı her maçın sonucunun talimatla belirlendiği veya belirnelnemeye çalışıldığına kendi adıma eminim.

  bu tabii yalnızca bu ikili için geçerli değil. fırat aydınus, ali palabıyık, halis özkahya, hüseyin göçek gibi isimler de bunlara ekleniyor.

  bu sebeple türk hakemlerinin bu adı çıkmış 9'a, inmez 8'e tiplerden kurtulması lazım. zaten var var, 20 tane kamera var. hayati hataları var düzeltiyor. en azından sahadaki hakemin cesaretine güvenmek istiyorum.
 • 2
  22 aralık 2019 fenerbahçe beşiktaş maçının hakemi ve var hakemi. maçı izleyen ve at gözlüğüyle bakmayan herkes, beşiktaş'ın hakkının nasıl yendiğini görmüştür. bunun üzerine bjk güya açıklama yaptı. kardeşleri fb de güya destekledi ve var kayıtları açıklansın dedi. ne güzel istranbul! ne güzel tatlı tatlı açıklamalar. tff'nin gerçekten bu kayıtları açıklayacağına inanıyorlar mı acaba? bir de açıklasalar ne olacak, ne bekliyorlar? tff önce 23 kasım 2018 galatasaray konyaspor maçının var kayıtlarını açıklasın.