• 2343
  sözüm ona galaksinin en iyi hakemi!

  bu adamı savunanları anlamıyorum. her futbolsever biliyor ki bu adamın avrupa'da yönettiği maçlar ile ligde yönettiği maçlar arasında gece ile gündüz kadar fark var. lakabı belli adamın.

  bugünkü maçta da bu lakaba sonuna kadar sadık davrandı. hani deniyor ya burada "her iki tarafa da yanlış fauller verdiği oldu." diye. heh, işte adamın da istediği bu. onların lehine 10-15 hata yapıp sana kıytırıktan 1-2 hata yapınca gözünüzde eşitlenmiş oluyor. ben bıktım bu "objektif" bakış açısından. çok sinirliyim kimse kusura bakmasın. böyle maç yönetilmez!

  kırmızı kart pozisyonunda diagne topa yetişme konusunda bariz avantajlıydı. topa da dokundu. oyuncu kontrolsüz geldi. şanssız bir pozisyondu. bence kırmızı ağır karardı. diyelim ki ben yanılıyorum. kırmızı doğru. ama aynısı bize yapılsa bu arkadaş beşiktaş'ı 10 kişi bırakır mıydı bugün? asla! bunu bu sözlükte bilmeyen var mıdır acaba? onu da geçtim ne pozisyonlarda kimlerin kırmızıları atlandı. bize gelince mi düşünmeden çat diye kırmızı çıkıyor? şu tarz kırmızıları görünce aklıma hep linnes'in gazi olduğu fener maçı geliyor. adamın kafasını yardılar, göğsüne tekme attılar da hiçbir şey olmadı yapanlara. neyse neyse!

  beşiktaşlı bir oyuncunun luyindama'nın önünden bir yere atlayışı var, hunharca kahkaha attım evde. aynı oyuncu kalkıp bağıra çağıra itiraza gitti. hakem gördüm diyor ama ne kendini attı diye ne bağırıp çağırdı diye (yani itirazdan) kart vermiyor. buna ne diyeceğiz?

  avantaj oynatmadığı pozisyonu geçiyorum. yazarsam sinirlenirim.

  marcao'nun yüzüne dirsek geldi. bir yaptırım oldu mu? bir düdükle geçiştirildi.

  her basit bir taç, korner vs. kararında hakemin yanına bağıra bağıra kaç beşiktaşlı koştu saydınız mı? bugün adamı azarlaya azarlaya istedikleri kararları verdirdiler. maçı cüneyt değil beşiktaşlılar yönetti. kimse kusura bakmasın.

  "fatih hoca da kırmızıyı kabul etti ama! hakemle ilgili bir şey demedi ki!" dediğinizi duyar gibiyim. deseydi ne olurdu? en az 5 (beş) maç daha yerdi. sonra biz yine "ah be hocam! bir çeneni tutamıyorsun yine takımı eksik bıraktın!" derdik. maalesef kimsede sergen şansı yok ki habire konuşup ceza almasın!

  daha fazla yazıp sinirlenmek istemiyorum. tekrar kusura bakmayın. takımın kötü olması hakemin kötü yönetimini asla aklamaz! asla!
 • 2345
  kendisi tam bir görev adamıdır. bugün izlediğimiz maçta da bunu göstermiştir. rosier'i ikinci sarı karttan atmayarak maçın gidişatına darbe vurmuştur. kendisini türkiye'nin en önemli hakemi olarak gösterildiğini düşünürsek ve bugün ya da daha önce oynadığımız maçlarda kendisinden neler çektiğimizi düşünürsek ülke hakemlerinin en iyisi buysa geri kalanının ne kalitede olduğunu görmek için kör olmak gerekir.
 • 2346
  eyyamcının önde gideni bayrak açanıdır.
  nabza göre şerbet verir.
  bozuk saatin günde 2 kere doğruyı göstermesi hesabı lehimize de hataları yok mudur, elbette vardır ama bu onun eyyam profesörü, hatta ordinaryüsü olmasını değiştirmez.
  ortama, işine, geleceğine ne iyi gelecekse o şekilde karar verir.
  kendisiyle ilgili benim dikkatimi çeken, son dönemlerde derbileri berabere bitirme gibi bir misyonla geliyor maçlarımıza (özellikle sami yen'deki derbi maçlarda bu çabası daha net çıkıyor ortaya)
 • 2348
  en sevmediğim hakem kendisi çünkü aşırı eyyamcı. her hareketi planlı. aşırı sevimsiz, sinsi ve kötü niyetli. ali palabıyık, mete kalkavan, bülent yıldırım falan bunun yanında adalet timsali kalır. her maçına aldığı emirleri uygulamak üzerine, plan yaparak çıktığı o kadar belli ki. avrupa'da iyi performans verirken de böyleydi, şu anda da. ayrıca özellikle derbilerin hepsinde galatasaray'ı doğruyor. hepsinde aynı şey. 10 sene önce de aynı şekildeydi bugün de. kendisinden tiksiniyorum. defalarca vukuatı olmasına rağmen hala elini kolunu sallayarak maçımızı yönetebiliyor, kimse de çıkıp dur demiyor. yazık.
 • 2349
  türk futbolu çakırlardan sanırım hiç bir zaman kurtulamayacak. şu anki bir çok hakem baba çakır'ın büyütüp, sahaya sürdüğü jenerasyon ki, 2009'da birçok üst klasman hakem fifa adaylığı sırasında baba çakır'ın haksızlığına uğramış ve toplu şekilde hakemliği bırakmışlardır. şimdi oğul çakır bir iki seneye hakemliği bırakır ama mhk onu bekliyordur. gelecek jenerasyon da onun eseri olacaktır. belki o da jr çakır'ı yerine yetiştirir.
 • 2354
  eyyamcı hakem.

  tanımı en başta yazdım, açılımı şöyle ; cüneyt çakır master seviyede bir eyyamcıdır. tam bir hitman'dir bu konuda. eyyamı öyle yapar ki, kendisini direkt olarak suçlayamaz, kötü yönetti vs diyemezsiniz. öyle güzel ve sakin yönetir ki maçı , kılı bile kıpırdamaz.
  vermediyse görmemiştir, veya kaz için tavuğu keser. gol olacak atağı kesip , sanki kırmızı kart çıkarmış gibi bir iyilik yaparcasına o sarı kartı cebinden çıkarır ve "bak senin iyiliğin için yapıyorum" imajı verir. hakem olarak önseziden yoksun, avantaj kuralı konusunda bilgisiz vs olduğunu mu düşünüyorsunuz ? insan 3-5 saniye oynatmaz mı o akan pozisyonu (top hala oyunun içinde)
  ama o , sahip olduğu bu önseziyi, kendi inisiyatifi için negatif yönde kullanır. maç bitince de çıkıp gider, ve fifa'nın sayılı hakemlerinden biri sonuçta diye güzellemesi yapılır.
  onun içindeki gerçek ruhu bir tek adam görebildi :
  https://img.piri.net/...5cxuly7gxcaa1nqk.jpg
 • 2355
  çaldığı her düdüğü futbolculara anlatma zorunluluğu hisseden tecrübeli hakem.

  her düdükten sonra kendisini birisiyle o beni aşırı sinir eden sakinliğiyle konuşurken izlemek durumunda kalıyoruz. maçların 5-6 dakikası cüneyt çakır'ın futbolcularla sohbetiyle geçiyordur, bundan eminim.

  örneğin diagne'nin 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçında yediği kırmızı karttan sonra en az 18 tane futbolcuya elini cılız cılız alnına götürüp kramponun kafaya temaz ettiğini açıkladı. tamam lan verdin işte, bitti.