• 544
  teker teker ele aldığımızda 2 oyuncuyu da beğensem hatta luyindama'yı çok beğensem de luyindama'nın sakatlığı sonrası donk-marcao ikilisini izleyince birlikte o kadar iyi bulmaya başladığım ikili. bi kere şuna artık eminim; luyindama marcao'yu performans olarak aşağı çekiyor. daha doğrusu marcao sakin oturaklı bir adamın yanında dengeli bir performans sergilerken, uçup kaçan, kalıbına sığmayan bir adamın yanında çok daha savruk bir oyuncuya dönüşüyor. dolayısıyla bu ikili birer birer iyi performans gösterebilseler bile birlikte çok oturmuş bir görüntü veremiyorlar. mesela donk-marcao ikilisi fiziksel kapasiteleri olsun, hamle kapasiteleri olsun çok daha sınırlı olmasına rağmen bu görüntüyü verebildi. dolayısıyla luyindama marcao ikilisi konsantrasyonun çok yüksek olduğu maçlarda iyi işler çıkartsalar da, garanti galibiyet gözüyle bakılan, konsantrasyon seviyesi düşük maçlarda sürpriz goller yedirebiliyorlar.
 • 545
  2018/2019 sezonunun ikinci yarısında mükemmel bir performans gösteren ikili. 2019/2020 sezonunun başında marcao amatörce kilo almış şekilde kampa katılmayıp kısa sürede formuna kavuşabilseydi, aynı performansı bu yıl da izleyebilirdik. çünkü luyindama , muslera ve lemina'yla beraber sezonun ilk yarısında ayakta kalan birkaç futbolumuzdan biriydi; ayrıca pek çok maçta ekstra diyebileceğimiz performanslar ortaya koydu. herhangi birinin diğerini aşağıya çektiği iddialarına şiddetle karşı çıkıyorum. nitekim marcao bir ara en büyük yeteneği olan kaliteli pas özelliğini hiç kullanamayacak kadar gerilemişti. sorun tamamen kendindeydi, luyindama'da değil.
 • 546
  17 şubat 2019 kasımpaşa galatasaray maçını izlerken babam(50 yaşında) demişti ki "ben galatasaray'da ayakları bu kadar iyi olan defans ikilisini ilk defa görüyorum." sonra küçük bir araştırma yapmıştım. karşıma 'falco-stumpf' ve 'popescu-bülent' ikilileri çıkmıştı. falco’nun ayaklarının çok iyi olduğunu ama stumpf’ın baya kötü olduğuna dair izlenimler gördüm. popescu bu konuda belki en iyi stoperimizdi ama yanında bülent korkmaz vardı, ki bildiğin kazmaydı kendisi. ikili olarak bahsettiği için küçük araştırmam sonucunda ben de babama hak vermiştim falan filan hikaye böyle gidiyor...

  bu ikiliyi geldikleri ilk günden itibaren (ki ikilinin ilk maçını da özellikle stadda izledim çünkü fatih hoca belki de 30-35 yıllık teknik direktörlük kariyerinde ilk defa devre arasında stoper devinimi yapmıştı) destekledim, sevdim ve çok saygı duydum.

  kendilerini eleştirirken; aldıkları maaş, saha içindeki duruşları, 'sporcu' kimlikleri, türkiye'yi sevmeleri, galatasaraylı olmaları -ki bu çok önemli bir şey- gibi özellikleri göz önünde bulundurarak her zaman total bir değerlendirme yaptım, hak ettikleri değeri hep verdim ve kendilerini acımasızca eleştiren kişileri hiç anlayamadım. şu anda görüyorum ki herkes bu iki arkadaşı seviyor ve benim o ilk zamanki değerlendirmelerim gibi hak ettikleri değeri veriyor. bu durum gerçekten beni mutlu ediyor.

  yüksek ihtimalle ikisinden biriyle bu yaz vedalaşağız, şahsen hangisi giderse çok üzüleceğim. umarım kendilerinden gelen bonservis bedeli doğru yerlere harcanır ve uzun yıllar boyunca bu iki arkadaşı takıma kattığımız futbol akli ile stoper devinimimiz devam eder. büyük kulüp böyle olunuyor çünkü...

  (bkz: #2729888)
  (bkz: #2803317)
  (bkz: #2881731) (u: bu entry'de genel
  değerlendirme var)

  dipnot: galiba ben marcao'yu daha çok seviyorum, onun hakkında daha çok entry girmişim, şimdi fark ettim.
 • 547
  keşke donk da içerisinde olsa dediğim ikili.

  üçlü değil ama. hani donk ve luyindama’yı bir kişi yapmak ve ikisinin de iyi yönlerinden bir futbolcu yaratmak gibi. sempatik, ayağı iyi, konsantre, boğa gibi güçlü, hızlı, kafa topuna hakim bir ryan henk luyindama ve marcao ikilisi gibi.

  her türlü muazzam ikilidir. mali durumlardan dolayı satmak zorunda olmassak avrupa kupası getirebilecek kadronun stoperleridir.
 • 548
  her şeyden önce izlemesi çok keyifli olan ikili. tarihimizin en düzgün transferlerinden olabilirler. ikisi de transfer yapmak için değil, belli özelliklere göre seçilmiş iki oyuncu. yüksek bonservis (avrupa için çerez parası aslında) düşük maaşla gelmeleri de büyük bir artı. sezon başında da nasıl gömüldüklerini hatta direkt satılsınlar dendigini de hatırlıyorum.
 • 549
  marcao'nun performansının luyindama'ya uzaktan bile bağlı olmadığı, kendi performans düşüşünün tamamen berbat bir yaz tatili geçirmesine ve lige duba gibi kilolarıyla başlamasına sebep olduğu ikilidir.

  kaldı ki luyindama sezonun ilk yarısında iyi sayılabilecek 2-3 adamdan biri iken biri birinin performansını düşürdüyse bu tamamen marcao'nun luyindama'yı düşürdüğü eğrisindedir.
 • 550
  ben de luyindama’nın marcao’nun performansını aşağı çektiğini düşünmüyorum. sonradan formunu buldu marcao. mühtemelen yazın amatörce davrandı. zaten son zamanlarda özellikle iyice vites arttırmıştı ve günden güne daha iyi oluyordu. ben devre arası geldikten sonraki 6 aylık süreçte marcao’yu daha çok beğeniyordum. ya luyindama yazın kendini geliştirdi ya da marcao kötü oynamaya başlayınca luyindama ön plana çıktı. ikisi beraber o kadar sağlam bir ikili ki doğru düzgün antrenmana çıkmadan daha ilk maçtan savunmamızı sapasağlam yapmıştı ve artık rakip takım hücum ederken zerre korkmuyordum. şahsen ben ikisini en yüksek performanslarıyla bir sene daha izlemek çok istiyorum. denildiği gibi alternatifler hazır ve ikili satılacaksa hep özleyeceğim bu iki adamı. o 6 aylık performansları inanılmazdı. eminim galatasaray etiketini üzerlerinde güzel taşıyacaklar ve diğer transferlerde referans olup satışlarımıza olumlu katkı gösterecekler. keşke finansal sorunlar olmasa da iyi adamları bulunca yıllarca izleyebilsek.
 • 551
  12m euro saydığımız ikili. hem şampiyonluk yarışında hem şampiyonar liginde oynattık. ikisini de geliştirdilk. 12 biz verdik, 12 değer kattık, 12 de sonraki zamanlar için ikisinden 36m euro almalıyız minimum.

  ikisi de çok önemli parçalar ama "aman kaybetmeyelim" diyeceğimiz oyuncular değil. bana göre mevcut kadroda muslera hariç herkes değerinde satılabilir. değerlemesini iyi yapmalıyız ki önümüzdeki transfer sezonlarında önümüz açılsın.

  bir başka durum ise ozan kabak'ı oynatıp sattık, luyindama ve marcao'yu da satarsak hem oyuncular referans olur hem de bu işi alışkanlık haline çevirip stoper ihraç eden kulüp haline dönüşebiliriz.

  iki oyuncunun kalitesi kadar maaşları da çok önemli. ikisini, serdar aziz parasına oynatıyoruz. mali açıdan kusursuz 2 transfer. içi geçmiş, son demlerine gelmiş, 2-3 milyon euro isteyen oyuncular yerine, bu tarz oyunculara yönelmeliyiz.