• 1468
  izlerken çok beğendiğim bir oyuncu. iri cüssesi, cüssesine göre oldukça iyi olan atletizmi, saçları, ikili mücadelelerdeki başarısı falan ciddi anlamda bir hayranlık yaratıyor. rakibi karşılarken böyle bi kılıcı bi de kalkanı eksikmiş gibi görüntü veriyor. benim gibi futbolun fiziksel ve mücadeleci yönünü de seven insanlar için izlemesi gerçekten çok büyük keyif.

  ancak ben luyindama'nın yokluğunda bizim için o kadar da vazgeçilmez bir oyuncu olmadığını fark ettim.
  -topla ilişkisi fena değil dedik. lakin luyindama'nın takım öndeyken sağ kanadına, sağ bekine attığı tek pasın rakip sol kanatına gidip kontraya dönüştüğüne en az 5-6 kere şahit olmuşuzdur. donk marcao ikilisi ile takımımız savunmadan çok daha güvenli çıkıyor. pas oyununu iyi oynamaya başlamamızda bunun da etkisi büyük olabilir.
  -hava hakimiyeti en iyi oyuncumuz olduğunda bir çoğumuz hemfikiriz. kendisinin henüz ligde bir yan top golü yok. ryan donk ise biri kadıköyde kilidi açan gol olmak üzere 3 gol attı.
  -marcao ile birbirlerini tamamlıyorlar dedik. bence marcao'nun donk ile oynamaya başlayınca toparlanıp yükselişe geçmesi, takımın savunmada daha derli toplu bir görüntü çizip bu süreçte çok az gol yemesi kesinlikle bir tesadüf değil. marcao ile yan yanayken sadece bireysel yetenekleri ile atak karşılamaya çalışıyorlar ama kesinlikle iyi organize olamıyor.

  benim görüşüm uyindama bireysel olarak bizim takımımızdaki en iyi stoper. herhangi bir forvet ile bir oyuncuyu birebir bırakacaksın deseler gözüm kapalı luyindama derim. onu çiğ çiğ yiyeceğini de bilirim. ancak luyindama'nın içinde olduğu hiç bir ikili marcao donk ikilisi kadar dengeli ve istatistiksel anlamda verimli değil. durum bu iken değerini bulmuş bir luyindama satılabilir mi? bence satılabilir. çünkü marcao'yu satıp luyindama'yı tamamlayacak tecrübeli bir sol stoper alabileceğimizi zannetmiyorum.

  şu fiziksel meziyetleri ve defansif yatkınlığı ile kongo'dan 23 yaşında(o da kimlikte, bence en az +3 ü var) değil de 16-17 yaşlarında ayrılıp avrupa alt yapısı alabilseymiş bugün 70-80 milyon euroluk bir oyuncu olabilirmiş gerçekten.
 • 1470
  onyekuru'lu takımda oynamadığı için donk ile kıyaslanması anlamlı olmayan stoper.

  luyindama babel'li, n'zonzi'li kabız takımda marcao ile birlikte sorumluluk almak zorunda kalıp o saçma orta saha kurgusunda hata yapmaya meyilli oluyordu. öte yandan takım hücumda top kaybedip az adamla yakalanınca sürekli faul yapmak zorunda kalıyordu. donk ise onyekuru'lu, seri - lemina'lı orta sahayla oynuyor ve luyindama kadar yük binmiyor üzerine. şu takımda donk değil luyindama olsa şu an değerini katlamış gitmişti.

  hatta onyekuru 2019 - 2020 sezonunun ilk yarıda bizle olsaydı uefa kupasına %100 kalmıştık. hocamın en büyük hatasıdır babel ısrarı.

  elhasıl bu takım için marcao'dan da donk'tan da daha önemli, hayati bir oyuncudur luyindama.