• 1
  olağan dışı*** durumlarda içinde bulunulan spor sezonunun iptal edilmesi hali. rivayet edilene göre bu durumun "beyaz" olarak adlandırılmasının kökeninde ateşkes, teslim bayrağı anlamına gelen "beyaz bayrak" simgesi yatıyor.

  https://seyler.eksisozluk.com/...ihi-nereye-dayaniyor

  beyaz sezonun ilan edildiği organizasyonlarda ne bir takım şampiyon ilan ediliyor ne de bilmem kaç adet takım küme düşüyor.

  sporda başarı ödüllendirilmelidir, başarısızlık da hak ettiği şekilde sonuçlarına katlanmalıdır. bu açıdan yarısından fazlası geride bırakılmış bir süreci beyaz sezon ilan etmek benim gözümde büyük haksızlık. an itibarıyla liglerinde lider durumda bulunan veya üst sıralarda kendilerine yer edinen takımları, söz konusu takımların oyuncularını ve bu faktörlerin sezon başından beri birtakım şeyler için ne büyük çabalar sarf ettiklerini düşünün. beyaz sezon ilan ederek siz tüm bu emeği bir çırpıda çöpe atıyorsunuz, üstüne üstlük başarı elde eden oluşumları bir anlamda cezalandırıyorsunuz. bu yöntem benim aklıma asla ve kat'a yatmayan bir metot. öte yandan sezon başından beri başarı için zerre uğraşmayan takımların da küme düşmelerinin önüne geçip bu başarısız ekiplere ödül vermiş gibi oluyorsunuz.

  olağanüstü zamanlarda spor duracaksa bu ya ligin ertelenmesiyle olmalı ya da ligin tesciliyle mümkün kılınmalı. tescil ihtimalinde de şampiyonluğu ve alt lige geçişleri tescil edilecek takımların ciddi puan farklarıyla önde* veya geride olmaları kaidesi hesaba katılmalı.

  velhasıl sporda "beyaz sezon ilan etmek" tarihi silmektir, kolaya kaçmaktır, başarıyı cezalandırmaktır.