• 1
  beşiktaş'ın 13 mart 2020 tarihiyle, 15 mart 2020 galatasaray beşiktaş maçı öncesinde tff'ye 1986-1987 sezonu için şampiyonluk başvurusunda bulunması. gerekçeleri, "mesut bir adamın hikayesi" kitabında dönemin futbolcusu mesut bakkal'ın teşvik "itirafında" bulunması.

  --- alıntı ---
  tff’ye tescilli teknik direktör mesut bakkal, yazmış olduğu ‘mesut bir adamın hikayesi’ isimli kitapta, 1986-1987 sezonunun 35. haftasında oynanan beşiktaş müsabakasında kendisinin ve denizlispor oyuncularının tamamının açıkça teşvik primi aldığını ve ayrıca söz konusu müsabakada oynayan denizlisporlu oyuncuların tamamının doping içeren madde kullandığını itiraf etmiştir.

  tff futbol disiplin talimatı’nın 56. maddesinde belirtildiği üzere, bir müsabakanın sonucunu veya sürecini hukuka ve spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek yasaktır. teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır. ayrıca performans artırıcı ilaç almak suretiyle doping kuralı da açıkça ihlal edilmiştir.

  söz konusu açıklamalar utanç verici olmakla birlikte, hukuken soruşturma ve kovuşturma imkanının halen bulunması nedeniyle tff’nin ilgili kurullarını göreve davet ediyoruz.

  bugün tff’ye gönderilen ve ekte yer alan dilekçemiz ile;

  . 1986-1987 sezonunun 35. haftasında oynanan beşiktaş – denizlispor müsabakasının kulübümüz lehine 3-0 hükmen galibiyet ile tescil edilmesini,

  . 1986-1987 sezonuna ilişkin lig tescilinin iptali, sıralamanın yeniden düzenlenerek söz konusu geçerli olan averaj kurallarının da dikkate alınarak 1986-1987 süper lig şampiyonu olarak kulübümüzün tescil edilmesini,

  . mesut bakkal isimli teknik direktör hakkında tff talimatları’nın ilgili hükümlerince sürekli hak mahrumiyeti ile cezalandırılması ve futbolla ilgili her türlü faaliyetten men edilmesini,

  . ilgili müsabakada teşvik primini veren kulüp ve teşvik alan kulübün yöneticileri, müsabakada yer alan ve halen futbol ailesi içerisinde bulunan ilgili kulübün teşvik primi ve doping maddesi alan futbolcuları, teknik adamlarının tespit edilip sürekli hak mahrumiyeti ile cezalandırılması ve futbolla ilgili her türlü faaliyetten men edilmesini talep ediyoruz.

  saygılarımızla

  beşiktaş jk
  --- alıntı ---

  tehlikeli hareketler bunlar. ali koç'un nasıl kulüpler birliği bildirisi başına patladı, bu da beşiktaş'ın başını yakacak bir ilahi adalete yol açacak bence.
 • 2
  iyi de tesvik primi o zaman suc degildi ki? sike her zaman suc ama.

  siz ilk once 1955 miydi simdi tam cikaramiyorum, aleni sike ile fenerbahce'ye hediye ettiginiz ve ondan iki sene sonra da ikraminizin karsiligini yine aleni sike ile aldiginiz o iki yili galatasaray'a iade edin; iki tane kume dusun o iki sikeli mac icin. sonra biz size veririz belki, dusunuruz.

  kendilerini akilli, baskalarini aptal sanan insanlar bu dunyanin kanseri.
 • 3
  bir şey çıkacağını düşünmediğim olay. itiraz kabul edilip şampiyonluk el değiştirirse bu sefer emsal karar oluşturacağı için eline delil alan tff'ye koşar, itiraz reddedilirse bu sefer de biz marka değerine zarar vs. gibi konulardan tazminat davası açıp beşiktaş'ı batırabiliriz komple.

  bu yüzden tff "biz itirazı reddedelim ama siz de dava açmayın sonra" diyerek anlaşmaya çalışır. konu da burada kapanır.
 • 4
  zaman makinesi icat edip 33 yıl öncesinde kan testi yapıp ispatlanırsa doğru bir itirazdır. yok o kitabında yazdı bu söyledi şu itiraf etti. ne güzel hayat. bu kuşların hepsi aynı oldu vallahi. taraftarları da kalitesiz babadan oğula. nefret ediyorum hepsinden. günümüz başarısızlıklarını, taraftarları oyalama amaçlı on yıllar öncesinden saçma şeyler ortaya atıp ört pas etmeleri de iğrenç gerçekten.
 • 5
  kesinlikle öylesine yapılmış bir itiraz değil bu. amaçları belli: birincisi mesut bakkal'ın yazdığı saçmalıklar üzerinden bize iftira atma işine resmiyet kazandırmak ve her zamanki gibi mağdur olduk edebiyatı yapmak. ikincisi ise maçların iptal edilme gündemine çomak sokmak ve bugün yaptığımız açıklamayı gölgede bırakmaya çalışarak şerefli bir deplasman yapmak. yoksa bu kulüpte kafası çalışan biri vardır illaki. adamın birinin kanıtsız delilsiz saçmalığına sığınıp 35 yıl önceki şampiyonluğu istemek akıl mantık işi değil.
 • 7
  3 mart 2018 karabükspor galatasaray maçı için bakalım karabükspor başkanı ne açıklama yapmış.

  karabükspor başkanı mehmet aytekin: "galatasaray maçı bizim için milat olsun istiyoruz. iş adamlarından destek var. primlerimizi yükselttik. galatasaray'a sürprizimiz olacak. hedefimiz 3 puan ama en az 1 puan desek abartmış olmayız."

  peki biz o sezon kimle çekiştik? beşiktaş...

  bakalım yürürlükteki kanun maddesi ne diyor?

  şike ve teşvik primi
  madde 11 – (1) belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç
  veya sair menfaat temin eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar(1) hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile
  cezalandırılır. kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suçtan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılır.
  kazanç veya sair menfaat temini hususunda anlaşmaya varılmış olması halinde dahi, suç tamamlanmış gibi
  cezaya hükmolunur.
  (5) suçun bir müsabakada bir takımın başarılı olmasını sağlamak amacıyla teşvik primi verilmesi
  veya vaat edilmesi suretiyle işlenmesi halinde bu madde hükümlerine göre verilecek ceza yarı oranında
  indirilir.
  (6) bu madde hükümleri;
  a) milli takımlara veya milli sporculara başarılı olmalarını sağlamak amacıyla,
  b) spor kulüpleri tarafından kendi takım oyuncularına veya teknik heyetine müsabakada başarılı
  olabilmelerini sağlamak amacıyla, prim verilmesi veya vaadinde bulunulması halinde uygulanmaz.

  görüldüğü üzere kanun 6. maddesinin b bendiyle karabüklü iş adamları tarafından verilen primi suç saymış. peki soruşturma zorunluluğu olan federasyon ne yapmış? sahi kimdi o dönemki federasyon başkanı?

  işte teşvik suçu budur.

  peki ne değildir?

  14 nisan 2011 tarihli sporda şiddetin önlenmesine dair kanun'dan önce, yani teşvik yasaklanmadan önceki eylemler tamamen hukuka uygundur. mesela karabüklü iş adamları, fenerbahçeli iş adamları, galatasaraylı iş adamları bu tarihten önce galibiyet için istedikleri takıma prim verebilirlerdi. ve bu tamamen hukuka uygun olurdu. niye? çünkü hukukta yasak olmayan serbesttir.

  neyse beşiktaş sanki daha önce şike nedeniyle türkiye kupasını iade etmemiş süper kupa maçına da çıkamamış ve bu konuların yabancısıymış gibi veya camia içinde bir tane bile hukukçusu yokmuş gibi yaptığı bu gerizekalılık sınırını zorlayan açıklamayla gündem değiştirme çabasına girmiştir.

  liglerin önümüzdeki haftadan itibaren erteleneceği açıkken corona virüs üzerinden kendi sporcularının da sağlığını hiçe sayarak bu saygısız açıklamayı yapmışlardır. bu korku galatasaray taraftarının yarattığı korkudur. korku tinerin keskin kokusuna bile baskın gelmiş anlayacağınız...

  ben bu camiayı tanıyorsam 15 mart 2020'de fatih terim takımı 10 kaplan gücünde oynatıp ali sami yen'i beşiktaş'a cehennem eder. hepsine şimdiden geçmiş olsun.