• 3162
  kadroları bizim önümüzde ya da gerimizde olması göreceli bir konu, sabaha kadar tartışılır. ama kadrolarından bizden daha iyi verim aldıkları %100 bir gerçek. kadromuz yetersiz diyoruz ama 5 puan önümüzde ligin lideri olan takıma bakalım:

  kale ve sol bekte yolda görseniz zor tanıyacağınız altyapı oyuncuları oynuyor.
  ideal stoper tandemleri hala yok. wellinton ve 2 ay öncesine kadar takımı satıyor diye kadro dışı kalan vida diyelim.
  necip sürekli stoperde, sağ bekte, orta sahada birilerinin yerine oynamak zorunda kalıyor.
  çok geniş denen orta saha rotasyonları: josef, 40 yaşında her maç oynayan atiba, bize gelmesin diye dua ettiğimiz mensah, on senedir patlayamamış oğuzhan, kontrat sorunu yüzünden aforoz edilen ve ömer bayram'dan daha az süre alan dorukhan ve kadro dışı ljajic.
  sol kanatta kıçına teneke bağlanıp gönderilmek üzere olan larin. n'koudu'nun varlığı kadro derinliği olarak onları üstün kılıyor ama ana planda ihtiyaçları bile yok.
  abou, ghezzal ve rosier takımın en iyilerinden ve bunlarla birer yıl kontrat yapılmış. abou devam eder ama diğerleri 6 ay takılıp geri dönecek.

  şimdi bu takım ve hocaları %100'ünü vermese bugün lig lideri olma ihtimalleri yok bana göre. maalesef bizde olmayan pek çok şey adamlarda var. ama bu oyuncu kadro zenginliğinden ziyade sahada futbola odaklı bir takım olmaları. takımlarında bir oyuncu hata yaparsa takımdan kesilirim korkusuyla oynuyor. hocayı seviyorum ama bizim takıma bakıyorum yönetimle bitmeyen ego savaşları, sahada 2 maçta bir sorumsuzca görülen kırmızı kartlar, cezası bitince hiçbir şey olmamış gibi 11 başlayarak ödüllendirilen oyuncular. onlar atılmasa hoca kendini attırıyor falan. futbolumuz bi hafta çok güzel bi hafta sahada yokuz. tek bir nedeni var ne takımın ne de hocanın %100'ünü vermiyor oluşu. beni en çok üzen şey bu. maalesef sergen yalçın bile takımını fatih terim'den daha iyi disipline ediyor. üzerine düşünülmesi gereken konular bunlar.
 • 3163
  beşiktaş ve galatasaray'ın 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçındaki yedekleri şöyledir.

  97 utku yuvakuran 99 fatih öztürk
  21 fabrice n'sakala 14 martin linnes
  46 serdar saatçı 49 valentine ozornwafor
  7 kevin n'koudou 8 ryan babel
  20 necip uysal 15 ryan donk
  22 adem ljajic 18 kerem aktürkoğlu
  26 dorukhan toköz 19 ömer bayram
  41 kartal yılmaz 20 emre akbaba
  43 bernard mensah 54 emre kılınç
  70 gökhan töre 89 sofiane feghouli

  beşiktaş futbol takımının bizden önde olduğu iddia edilen kadro kalitesi ve derinliğini gösteren bir tablo olur diye paylaşmak istedim.
 • 3167
  futbolda en önemli unsur orta sahadır. eğer iyi bi orta saha ve gol atan bir forvetin varsa bu ligde şampiyon olursun. diğer unsurlar sadece pastanın üstündeki sostur. yıllarca fenerbahçe deplasmanlarında üstünlük kuramamamızın sebebi orta sahadaki eksikliğimizdi. hücumda çok daha iyi oyuncularla gelmemize rağmen yenildik çünkü orta sahamız eksikti. sertlik katabilecek oyuncu aradık yıllarca. hız yoktu. statikti. aidiyet duygusu yoktu. çabuk siniyorlardı. bakın bir sürü şey yazdım, bunlardan kaç tanesi futbolla alakalı siz düşünün. felipe melo'dan sonra tüm derbilerde üstünlüğü ele geçirmemiz asla tesadüf değil. gittikten sonra derbilerdeki sinin futbolumuz da aynı şekilde. şunu anlayın, orta sahada rakibi parçalayamazsan asla sonuç elde edemezsin. bu ülkede futbol böyle oynanıyor.

  şimdi arkadaşlarımız beşiktaş'ın kadrosunun bizden geride olduğunu iddia ediyor ama katılmıyorum. orta sahaya bakıyorum, bizde oynayamayacak bir tane topçu yok. gözden çıkarılan dorukhan bile bizde fark yaratır. necip bile fark yaratır yahu. bak necip diyorum. çünkü takımımızda sertlik yok. rakibi yıldırmak yok. çirkeflik yok. bir sistemimiz var ve o sisteme dayalı oynuyoruz ama o sistem işlemediğinde alternatif şeyler üretmek zorundayız. mevcut kadromuzda da bu imkansız. bu yüzden 10 kişi kaldığımızda havlu atıyoruz. adamların orta sahası bizden iyi. bu yüzden kadrosu bizden iyi. üstelik abu gibi hem savunmayı yıpratan hem de iyi gol sayılarına ulaşabilecek adamları var. ben anlamıyorum, neye göre kadroları bizden kötü?

  ikinci yarı muslera, onyekuru ve aytac kara'nın katılımlarıyla kadro farkı bizden yana döner. bu kadar basit. irfan can falan boş hayaller.
 • 3169
  bir numarası olmayan takım. buralara gelmelerinde hakem desteğinin önemli katkısı var. en basitinden dünkü maçta ilk yarıda beşiktaş'a gösterilmeyen şüpheli kırmızı kart ve diagne'ye tereddütsüz çıkarılan kırmızı kart. eminim bunların bir futbolcusu yapsa en fazla sarı verilirdi ve bu harekette kasıt yok, marcao/luyindama topa doğru kafasını uzatmış gibi şeyler söylenirdi. oyun olarakta hiçbir şey oynadıkları yok. sağdan soldan açılan ortalar sadece. hakemler böyle hızlı gitmesse çöküşe geçmemelerinin imkanı yok.