• 459
  dünyada zibil gibi 8 numara varken neden kendisi için şartları zorladığımızı veya kendisinden başka orta saha yokmuş gibi davrandığımızı birinin bana anlatması gereken, ortalama orta saha.

  ya arkadaşım belli ki kayseri çapsızı, beşiktaş ile piyasayı yükseltme peşinde. kalkın abi masadan, scout ekibi de mensah ayarında bir topçu bulamıyorsa pılını pırtını toplayıp terk etsin tesisleri.

  13 milyon gömecek paran var, aldığın forvet kasımpaşa’lı diagne. orta saha kurman lazım ilk peşine düştüğün adam kayseri’li mensah. böyle scouting mi olur ya. takım 6 ay forvetsizlikten kırıldı adam bulamadık; orta sahamız bomboş, yine adam bulamıyorsak cidden salalım bu işi.
 • 460
  ya allah aşkına dünya üzerinde mensah gibi bir futbolcuya bu kadar dilenen bir kulüp daha var mıdır acaba? yahu sözlükteki futboldan en uzak kalan yazarımız bile bu adamdan daha iyi, daha genç ve en önemlisi de maliyeti daha uygun en az 5 futbolcu sayar. bu kadar ısrar edilmesinin sebebi fatih hocam mı yoksa scout ekibi mi? hangi scout ekibi mensah gibi bir futbolcuda bu kadar ısrar eder? hadi diyelim ki maliyeti uygun. konuşulan paralar da hata yapma lüksümüzün olmadığı artık bizim için çok ciddi olan rakamlar. kaldı ki zaten verdiği performans, yaşı ve kendi mental problemleri itibari ile bahsi geçen 3-3,5 milyon euroların altında bir futbolcu. fatih hocamla empati yapıyorum da bir çıkış yolu bulamıyorum. hocam neden mensah konusunda bu kadar ısrarcı hiç anlamış değilim. ya oyun sistemini değişecek ya sıfırdan bir orta saha kurgusu yaratacak ya da kimsenin hiç bilmediği başka bir yol izleyecek. eğer olur da seri kiralanır mensah da alınırsa orta sahamız evlere şenlik olur rakiplerin her maç içimizden geçişini izleriz. şahsen arda turanı da hiç istemiyordum ama ben bu adamı konuşulan mali şartlarda alırsak eğer arda'nın transferinden daha anlamsız ve başarısız bulacağım.
 • 461
  uygun şartlarda gelmesinde hiçbir sakınca görmüyorum.

  geçen sezon* orta sahamızda belhanda, seri, nzonzi, lemina gibi futbolcular vardı. taraftarlarımızın bu futbolcuları nasıl yorumladığına bakalım:

  belhanda: gamsız (gerçekten de öyle*)
  nzonzi: defansı iyi ama kendini oyuna vermiyor.
  lemina: top geçer adam geçmez ama skor katkısı yok.
  seri: mükemmel paslar atıyor ama üflesen düşer.

  karı koca eşeğin ipini tutarak tarladan geliyor ve kahvedekilerin yorumu: "enayilere bak, eşekleri var ama binmiyorlar."
  kadın eşeğin üzerinde gidiyor: "kocaya bak ne kadar da kılıbık."
  adam eşeğin üzerinde gidiyor: "adamlığa sığar mı bu?"
  her ikisi eşeğe biniyor: "hayvana yazık değil mi be?" diyorlar.

  yani ne yaparsan yap hep bir beğenmemezlik durumu ortaya çıkıyor tıpkı mensahtaki gibi. toplam 5.1 milyonu euroyu bulacak masrafa kesinlikle değmez ama atıp tutan spor kamuoyuna karşı bu kadar gaza gelmeyelim. emre kılınç bonservissiz geldi ve adama yılda ortalama 1.3 milyon euro verilecek. oğulcan çağlayan bonservissiz geldi ve ortalama 500 bin euro yıllık alacak. omar bonservissiz gelecek ve o da ortalama 1.6 milyon euro yıllığa oynayacak. muhammed kerem aktürkoğlu bonservissiz gelecek ve o da taş çatlasın 300-400 bin euro alacak. hatta yetiştirme bedeli ödenmesin diye eylülde takıma katılacak deniyor düşünün yani. bu gibi somut örneklerin yanında mensah'a birden 5 küsür milyon euro vermek size mantıklı geliyor mu? kaldı ki kayserispor'un eli bu konuda gerçekten çok zayıf.

  birkaç yıl önce papa ndiaye içinde bunlar denmişti ama adamı 16-17 milyon euroya elden çıkarmıştık. evet doğru haklısınız, dünya üzerinde başka oyuncu mu kalmadı da hep süper lig'den adam alıyoruz sorusunu bende soruyorum kendime ama yapacak bir şey yok.

  bakın mesela suyun karşı tarafı sosa gelsin diye deliriyor ama bizler tam tersi gelmesin çünkü yaşlı diyoruz. bunun nedeni de, takımın koşmasını, mücadele etmesini istememizdendir. e tamam mensah geliyor, o da basıyor, koşuyor, boş alan buldu mu yardırıyor... e bu sefer de yetersiz, vurdumduymaz diyoruz.

  kısacası uygun şartlarda gelsin, oynasın bir bakalım neler yapıyor, ne gibi bir faydası var... sonra değerlendirmeye alalım.
 • 462
  neden bu kadar gömüldüğünü anlamadığım futbolcu. bir de dünya’da futbolcu mu yok söylemi var. fatih terim bilmiyor mu dünya’da başka futbolcuların olduğunu, fatih terim bilmiyor mu mensah’ın maliyetini? ne yangın yerine çevrildi ortalık inanılmaz. daha yakın zamanda hoca çıkıp demedi mi, her kimi alırsak alalım, taraftarlarımız bir bildikleri var diye düşünsünler diye. belli ki hoca bu adamı istiyor. gözünün önünde olan, ülkeyi bilen bir futbolcu. bu adamın bir maliyeti var, bonservisi elinde değil. buna rağmen ısrar ediliyorsa demek ki bir bildikleri var.
 • 463
  1 ay önce mensah alınacak denilince ya abi hadi ya topçu mu kalmadı bize filan derdim ama sözlükte hergün gömülmesine anlam veremiyorum. bu takım yüzde 90 seneye 4-3-3 oynayacak. fatih hoca bu konuda esnek değil artık. eğer 4-3-3 oynayacak ve defansif orta sahanın yanına, önüne 2 tane git gel yapacak mezzela arıyorsak bu isim mensah olabilir. ndiaye bize gelmeden önce osmanlıspor takımında bildiğiniz 10 numara oynuyordu bize gelince ciğersiz orta sahaya evrildi hatta bu sayede 18 milyona transfer bile yaptı. bu bağlamda mensah bize gelince kayseride ki gibi kafasına göre takılan bir profil çizemeyecektir. takım geçen sene bildiğiniz pozisyona giremiyor ve topu falcao' ya taşıyamıyordu. mensah en kötü top sürme becerisi ile topu ileri taşımaya yardımcı olur. ömer sırf dikine gidiyor, top sürüyor diye ne kadar iş yaptı şu takımda. şut çeken oyuncumuz yok diyoruz bu adam bu anlamda da 19-20 sezonunda kiraladığımız ve şuan paramız yetmeyen tüm orta saha oyuncularından çok daha iyi. tamam mensah hiçbirimizin hayalindeki oyuncu değil hepimiz polonya, hırvatistan gibi yerlerden cevherler alıp gelelim filan diyoruz ama mensah bu takımda gayet faydalı olur hatta 2 seneye transfer bile yapar bence. ayrıca elde ki ahmet, jimmy, sekidika, şener tarzı ıskartalar bu işin içine girebiliyorsa harika iş olur bizim için.
 • 464
  mensah'i alirken jimmy şener ahmet calik gibi antrenmanda 11 e 11 mac yaparkan adam sayısı oluşturma dışında verimi düşük arkadaşları yollarsak transferin birinci olumlu hareketi olur.*
  ikinci olarak verilecek bonservis düşük olursa sorun olmaz çünkü satilabilir bir yaşta.
  üçüncü olarak kesinlikle maaşı düşük olmalı emre kılınç'ın maaşını kesinlikle ve kesinlikle geçmemesi gerekir. herseyi geçtim emre kılınç'a ayıp olur. durduk yere çocuğun kafasini mesgul etmeyeim yeni başka transfer ondan daha yuksek aliyor diye.
  su ana kadar 3 yeni transfer acikladik bi de kerem gelecek ve en yuksek maas su ana kadar emre kılınç'ta.* çünkü en formda ve iyi olan transferimiz o. emre'den daha yuksek bir maaş kimseye verilmemeli emreden iyi olmadığı takdirde. maaşlari düşündükçe ekonomi rahatlayacak.
  oluşacak takima altyapi takviyesi ve yapılan transferlerin ayni doğrultusunda transferler ekledikce her açıdan şahane takim kuracağız.*
 • 465
  taner karaman aspor'da açıklama yaptı. oyuncu için galatasaray takas bazında beşiktaş'a göre daha iyi oyuncular önermişiz. bu oyuncular; kiralık olarak kerem aktürkoğlu, yunus akgün, bonservisi ile emre taşdemir, jimmy durmaz, ahmet çalık imiş.
  beşiktaş'ın ise verdiği bonservis miktarı iyi imiş. oyuncunun transferi muhtemelen; 2.5 milyon euro + takas oyuncular ile bitecekmiş.
  bu adam bu kadar etmez! arkadaş nasıl bir akıl tutulması yaşıyoruz. bunlar ne istiyor.
  bak orada berat özdemir var bu kadar uğraşacak isek bu adamla uğraşalım. sonu irfancan kahveci gibi olunca ah vah etmeyelim.
 • 467
  dünyada mensah'tan iyi veya mensah kadar yüzlerce topçu var da bizde onları alabilecek para var mı yönetici var mı? önce şunun bir farkına varalım. mensah'ı almaya çalışıyorlarsa eldeki imkanlarla alınabilecek en iyi adam bu demek ki. o yüzden inşallah alamayız, allah'ım lütfen beşiktaş'tan transfer çalımı yiyelim diyenleri aklım almıyor. mensah'ı alamayıp da bellegarde'ye gitmeyeceğiz, onu alamadığımız için listede mensah'a indik büyük ihtimalle.

  oyuncuya gelirsek; değerlendirirken herkesin gözden kaçırdığı şey oynadığı takım kayserispor. 2019/2020 sezonunda süper lig'in açık ara en kötü hücum takımı. bir senede 4 hoca değiştirdiler, sezon boyu maaş ödeyemediler. ilk yarı fovetleri umut bulut'tu, ikinci yarı kravets. ilk yarı sağ açığı mesanovic, ikinci yarı kimse yok. sol açıkları pedro henrique elle tutulur tek hücumcusu. bir de mensah var. takımı hücuma taşıyabilen, pozisyon yaratabilen tek isim. o yüzden hücum yükü komple mensah'ın omuzlarında. bu adama deniyor ki sen savunma yapmıyorsun, hep kendine oynuyorsun, ben yıldızım havalarında takılıyorsun.* herkes de bu söylemin peşine takılıp gidiyor. e adamın takımda savunma görevi yok, pas alıp vereceği, verkaç yapacağı bir tane adam yok ve harbiden takımın tek yıldızı yani. bana n'diaye'nin daha teknik, daha zeki, daha az konsantre versiyonu gibi geliyor. ama adam akıllı değerlendirmek için dengeli bir takımda görmek şart.
 • 468
  bence bize gelecek. oyuncu uzun süredir türkiye'de. ülkenin dinamiklerini biliyor ve takımları artık az çok tanıyordur.

  beşiktaş'taki maddi problemler, galatasaray'ın albenisi vs derken oyuncunun bizi istediğine eminim.

  illa ki hoca istiyor ve alacaksak da, oyuncunun bize olan isteğini kullanarak kayseri'yi zorda bırakmalıyız.

  bunu da en iyi yapabileceğimiz yer oyuncu takası.

  kayseri'nin çok kötü bir kadrosu var.

  jimmy, şener, emre, ahmet gibi oyuncular kayseri için bulunmaz nimet.

  gerekirse kayseri a.madrid'e ödeme yapmasın diye, 0 bonservis ile mensah'ı alıp, takasta vereceğimiz oyunculardan bazılarının maaşının bir kısmını karşılayabiliriz.

  bu ffp açısından bizim de rahat hareket etmemizi sağlayacaktır.
 • 469
  gerek var mı ?
  hakkında galatasaray’a gelecek haberlerini çıkınca sorduğum soru. henüz bir kalıba koyamadım, takıma gelse sınıf atlatır mı ? hali hazırda satılamayan bir belhanda varken ve satışı olduğunda buraya emre akbabanın geleceğini düşünüyorum mensah buna engel teşkil eder mi ? yanılmıyorsam kontratının son senesi ve bahsedilen rakamlar 3-4 milyon euro arası. baştaki soru gerek var mı ?
 • 474
  alınmasında hiçbir sakınca görmüyorum özellikle oynatmadığımız ve tonla maaş verdiğimiz oyuncularla takasta kullanırsak ekmekli kadayıf olur. yalnız bülent kalafat'ın da dediği gibi bu arkadaşın etkinliği kapalı savunmalara karşı yarıdan yarıya düşüyor. bizde maşallah kağnı gibi top dolaştırıyoruz. eğer böyle oynamaya devam edeceksek hiç gelmesin, verilen paraya yazık.
 • 475
  teknik heyetin ve yönetimin bazı koşullar nedeniyle ısrarla istediğini düşündüğüm futbolcu.

  1) dünya üzerinde başka bir orta saha oyuncusu muhakkak vardır ancak ahmet çalık, jimmy durmaz gibi oyuncuları takasta kullanabileceğiniz ve kadronuzdaki yüklerden kurtulabileceğiniz çok fazla oyuncu yoktur.

  2)finansal anlaşmaların etrafından dolaşmak (kayserispor'un a.madrid ile yaptığı anlaşma nedeniyle) hem bizim hem de kayserispor için oldukça mantıklı olacak.

  3) b. münich gibi ligdeki takımlarda parlayan oyuncuları kendi bünyemize katarak lige uyum sorunu yaşama ihtimali olmayan orta saha istiyor olabiliriz.

  bunların dışında imparator mensah'ın oynatmak istediği oyun planında önemli bir oyuncu olduğunu düşünüyor olabilir. tıpkı geçen sezon ısrarla vedat transferini istediği gibi...

  burada mensah olsun, olmasın, başka futbolcu yok mu gibi tartışmaların altını dolduracak şey transferin hangi koşullarda gerçekleşeceği ki henüz elimizde bu konuda net bir bilgi de yok. varsayımsal yaklaşımla saydığım yukarıdaki koşullar düşünüldüğünde bütçemize uyuyorsa bence oldukça mantıklı bir transferdir.
 • 477
  ya kayseri ve beşiktaş bu kadar sıkışık durumdayken nasıl böyle bir oyuncu elden kaçırılıyor en ufak fikrim yok.

  böyle bir oyuncu derken göklere çıkarmıyorum tabi ki birçok zaafı da var ama kesinlikle alınabilecek bir risk. kendisinin kayseride gösterdiği performanstan çok daha gösterişsiz performans gösteren ndiaye yarım sezon oynayıp 16 milyon euro'ya transfer oldu.

  galatasaray orta sahasında şuan tek bir ilk 11 oyuncusu olmaması da işin cabası.
 • 482
  mensah’ı eğer alabilirsek elimizde de patlayabilir n’diaye gibi performans katkısı ve iyi bir bonserviste kazandırabilir. bu tarz topçular her zaman kapalı kutu olmuştur.

  yetenekli ama dengesiz futbolcular hele hele bir de anadolu kulüplerinden geliyorsa taraftarlarımızın büyük çoğunluğu olumsuz tavır alıyor ki bende önceden onlarla aynı fikirdeydim.

  ffp ve tff limitlerinden sonra neye ve kime göre adam bulup getiriyorsunuz anlam veremiyorum. yurtdışından mensah gibi onlarca topçu bulabiliriz doğru ancak paramız yok arkadaşlar bu sorunu bir türlü kabullenemiyoruz. mensah’ı bende yeterli görmüyorum ve risk transferi olarak görüyorum ama bu ekonomik şartlarda, ffp ve limit engellerinin olduğu ortamda bu tarz transferleri para+takasla bitirmek en mantıklısı olacaktır.

  umarım bu transferi bitiririz ve defansif orta saha transferine yoğunlaşırız. bu ligde forvetsiz ve stopersiz bir şekilde şampiyon olursun ama orta sahan yoksa kevgir olursun.