• 62
    modern futbolun isteklerini göz önüne alırsak en zor mevkidir. nedeni ise; hem rakibin en hizli ve teknik oyuncularına karşı oynayacaksin hem de hücuma çıkışlarınla etkili olacaksın. gary neuville'in ''simdiki beklerin yaptiklarina bakiyorum da futbolu tam zamanında birakmisim'' açıklaması bu konuda çoğu şeyi söylüyor aslında.

    birde yeni yeni istekler daha çıktı. nedir bu; oyun kurma! lahm bek oyuncularından beklentiyi öylesine yukselltiki artık böyle şeyler bekleniyor. nedeni ise açık genelde onlerinde boş bir alan olmasi ve presin en son ulaştığı yerler olmasi. (sabri önünde boşluk olsa da gene kendini çizgiye hapsediyor ama olsun ve ayrıca riera'nin performansından böylesine memnun kalmamizin nedeni budur. )

    bu olayı ilk baslatan sanırım lee dixon ve nigel winterburn gibi iki klasik bek'i gönderip yerlerine arsenal genç takımında forvet oynayan ashley cole ve mallorca'da orta saha oynayan lauren'i koymakla ise başlayan arsene wenger. farkındaysaniz istisnalar dışında arsenal her zaman mükemmel beklerin oynadığı bir takım olmuştur (jenkinson vs hariç tabi) o dönemde bunun avrupaya etkisi ise; bari'de sağ kanat oynayan zambrotta'nin juventus'a transfer olduktan sonra, sağ bekte dünyanın en iyisi olmasıdır.

    artık bu durum öyle bir hale geldi ki artık hucum oyuncularıni bekleri tutmak için görevlendirildiğini görüyoruz. buna ise bizden ornek vermek gerekirse, kuyt'in golüyle 1-0 kaybettiğimiz maçta sol ön olarak telles ve umut ile çıkmamız.

    3-1 kazandigimiz maçta ise bunu aykut kocaman caner'i eboue'yi tutsun diye 11'e koymuştu ama eboue sonra ne yaptı biliyorsunuz zaten...