• 744
  artık ait oldukları ülkeden aldıkları disiplinden midir nedir, çok iyi bir kültürü ve planlaması olan kulüp.

  kulüpte sürekli eski oyuncularına görev vererek bayern münih'e ait olmayı bir örfe çevirmeleri dışında, kadro planlaması yaparken sürekli kendilerini güçlendirdikleri kadar yerel rakiplerini güçsüzleştirmeyi hedefliyorlar. bizzat diğer 17 takımı, kendilerine ait yan şubeler gibi kullanıyorlar.

  dün oynanan 26 mayıs 2020 borussia dortmund bayern münih maçında sahaya çıktıkları 11'e ve bayern'e nereden geldiklerine bir bakalım.

  neuer - schalke
  pavard - stuttgart
  boateng - m.city'den gelmiş olsa da çıkışı hamburg performansıyla yaptı.
  alaba - avusturya doğumlu ama 15 yaşından beri kulüpte. kulübün kendi çıkardığı oyuncu sayılır.
  davies - almanya ile bir bağı yok kanada'dan transfer
  kimmich - stuttgart
  goretzka - schalke
  gnabry - kendisi uzun süre arsenal'de oynasada bayern seviyesine gelmesini sağlayan performansı önce werder bremen sonra hoffenheim'da yaptıkları. keza stuttgart altyapısından çıkma.
  coman - almanya ile bağı yok.
  müller - kulüp altyapısı
  lewa - dortmund

  yeni sezon için schalke kalecisi nübel ile şimdiden anlaştılar. ligin en iyi stoperi leipzig'li upamecano'yu istedikleri konuşuluyor.

  gerçekten ekonomideki "zero-sum game" gibi kendilerinin kârı sürekli rakiplerinin zararı oluyor.

  daha önce üst üste şampiyonluk rekoru 3 olan kulüp bu ideoloji ile üst üste 8. şampiyonluğuna gidiyor.

  idol alınması gerekilen kulüptür.
 • 746
  övülmesini anladığım fakat başarılarının diğer boyutları olduğunun da göz ardı edilmemesi gereken kulüp.

  8 sezon üst üste şampiyon olacaklar %99 ihtimalle. hatırladığım kadarıyla son 10 sezonda da almanya içinden kimi istedilerse transfer ettiler ve işin daha da garibi, ekonomisi mükemmele yakın derecede olan alman kulüplerinin en önemli oyuncularını hiç direnmeden hatta teklifi ikiletmeden bayern'e vermesi. bu durum şahsen bana anormal geliyor. sanki almanya'da futbol düzeni bayern'e çalışıyor gibi. kimse bu adamların almanya içinden istediği oyuncuyu almasına karışmıyor. dünyanın hiçbir ülkesinde (franco yıllarındaki real madrid'i saymazsak) bu denli baskın bir kulüp yok.

  he ama tabii ki çok iyi yönetiliyorlar, kurumsal yapıları üst seviyede, disipline etmede avrupa'da zirvedeler vs. bunların işin övülmesinde beis olmayan tarafı.