• 1
  1992-93 sezonundan itibaren "uefa şampiyonlar ligi" adını alan ve onun öncesinde 1955-1992 yılları arasında 37 yıl "european cup" olarak oynanan "kupa 1" organizasyonun ikinci sezonudur.

  aslında organizasyonun adını "şampiyon kulüpler kupası" olarak türkiye'de kullanmamıza rağmen, bu isim kazanan takıma verilen kupanın ismidir ve halen değişmemiştir. yani bugün "uefa şampiyonlar ligi" organizasyonunu kazanan takım "avrupa şampiyon kulüpler kupası"nı müzesine götürmüş olur. zaten kupanın ön yüzünde de fransızca "coupe des clubs champions européens" yazmaktadır.

  gelelim bu sezonun önemine:

  bir türk takımı ilk defa kupada türkiye'yi temsil eder ve o takım da tabiki galatasaray'dır. 1955-56'da oynanan ilk sezonda türk takımı yer almamıştır.

  kupaya 22 avrupa ülkesinin şampiyonları katılmış ve 10 tanesi ön eleme turu oynamadan direkt 1. tura atlamışlardır. kalan 12 takım 6'şarlı eşleşmiş ve turu geçen 6 takım ve bye geçen 10 takımla toplam 16 takımlı 1. tur oynanmış, bu turu geçen takımlar da çeyrek finale yükselmişlerdir.

  galatasaray ön eleme turunda romanya şampiyonu dinamo bükreş ile eşleşmiştir. 26 ağustos 1956 tarihinde oynanan ilk maçı* 3-1 kaybetmiştir ve tek golümüzü metin oktay kaydetmiştir. ayrıca bu maç, hem galatasaray'ın hem de bir türk takımının oynadığı ilk avrupa kupası maçıdır.

  30 eylül 1956'da oynanan rövanş maçında ise* galatasaray 2-1 galip gelmiş ancak bu skorla turu geçememiştir. gollerimizi ise kadri aytaç ve metin oktay atmıştır.

  bu sezonun finalinde ise 30 mayıs 1957 tarihinde* real madrid ile fiorentina karşı karşıya gelmiş, di stefano ve gento'nun golleriyle 2-0 kazanan real madrid kupayı müzesine götürmüştür.

  ayrıca bu sezon nedeniyle 1955-56 sezonu türkiye ligi şampiyonu olarak da galatasaray kabul edilmelidir.