• 71
  2019-2020 sezonunda takımlarının maaş bütçesi 26 milyon €. serie a'da ligin son haftalarına kadar şampiyonluk kovaladılar, tartışmasız 2020 yılının dünya genelinde en iyi top oynayan takımlarından birisi. şu anda da oynanan psg maçında* 1-0 öndeler ve eğer kazanırlarsa şampiyonlar ligi'nde yarı final oynayacaklar. ve cidden ezilmeden oynuyorlar, karşılık veriyorlar. bu sezon* juventus'a karşı da böyle maçlarını gördük, cidden rakiplerini çaresiz bırakabiliyorlar. gasperini'yi gerçekten takdir ediyorum, büyük başarı. ve maaş bütçeleri sadece 26m €, kadrolarındaki bütün futbolcular bu sezon çok değerlendi, oyuncu satışından da çok kazanacaklar önümüzdeki bir kaç yılda. bizim maaş bütçemiz ise 56m € sanırım. tabi şöyle de bir fark var, adamlar yüksek bonservis bedelleri harcıyor. 2019-2020 sezonunda 57m €'luk transfer harcaması yapmışlar, bunun yanında ise 98m € bonservis kazanmışlar oyuncu satışlarından. bizim böyle bir imkanımız yok, bu bonservis bedellerini ödeyemeyiz lakin daha önce ödeyebilirdik, ödedik de. son 10 yılda, 2010-2011 sezonundan itibaren oyuncu bonservislerine toplamda 257 milyon € ödemişiz, sadece 13-14 sezonunda 44m €'luk bonservis harcaması yapmışız. rakiplerimizin de bizden bir farkı yok. bu kadar büyük harcamalar yapıp, gelişmek yerine daha da geriye giden kulüpler var mıdır acaba türkiye dışında merak ediyorum.
 • 74
  atalanta bir günde buralara gelmedi...

  italya'nın en iyi altyapılarından biri var ellerinde.
  çok iyi kiralık oyuncu seçiyorlar... uzun zamandır oynadıkları bir sistem var.
  bir gecede, bir günde, bir yılda olacak işler değil bunlar.

  liverpool yarışmacı bir takım kurabilmek için 3 yılını bir ton parasını harcadı. bu işler öyle kolay değil.. bak atalanta 25 milyon euro bütçesi var demekle olacak işte değil.. potansiyelli bir adamı getirmek için ya yüksek maaş vaat edeceksin ki bazıları buna hiç bakmıyor ya da şampiyonlar liginin gruptan çıkan takımlarından olacaksın.

  oyuncunun seni basamak olarak kullanacağı gerçeğini de unutmayacaksın.
  anlaşmalarını öyle yapacaksın.. şimdi burada yok ona bu kadar maaş verdik buna şu kadar maaş verdik diyen adamlar dursun özbek o transferleri yaparken "yaşa" diyordu...

  örnekler güzel ama geniş bir planlama şart. yoksa atalanta gibi olalım demekle olunmuyor.
 • 76
  atalanta 2005 yılında küme düşen bir takım. 2015 yılını 17., 2016 yılını 13. olarak bitirip kademe kademe yükselen ve neredeyse 15 yılda buraya gelen bir kulüp. sen burada 1 sene şampiyon olamayınca bütün takımın, teknik direktörün ve yönetimin kellesini istiyorsun. daha geçen gün mario götze kovalayan taraftarların var senin. götze'yi bugün istese yarın idmana sokar atalanta. farklı ülkelerde olan, farklı taraftar profili olan ve yerel ligde başarı kıstası çok farklı olan iki kulüp galatasaray ve atalanta'yı karşılaştırmak çok akıllıca değil.