• 17957
  eğer bilmediğimiz şekilde kendisine söz verilmiş ve arda kendisini var eden kulübe dönüş yapıyorsa; yapması gereken tek şey aklını fikrini yeşil sahalara vermek olmalıdır.

  ispanya'da profesyonel desteğe ihtiyacı vardı. yanında keyfekeder arkadaşlarıyla vakit geçirip durdu. siyasetin hamuruna dokundu. o oldu, bu oldu derken; galatasaraylı olmanın, bu şanlı forma altında oynamanın değerini tekrardan hakkıyla bilip, formasını terletecek ise, adı medyada silahla, şeytanlarla, meleklerle anılmayacaksa varsın gelsin pişmanım deyip bu armanın hakkını versin.

  taraftar af makamı değildir ama gönüllerin kabul makamıdır. gönüllerde yıktığı tahtını, verdiği tahribatı düzeltmek için yeteneğini futbolunun son deminde ortaya sunacak bir arda olacaksa artık kabul etmekten başka seçeneğim/iz yok.

  bunları yazarken, 11 mayıs'ta kendisi hakkında yazdığım şeyleri alıntılamak istiyorum:

  --- alıntı ---
  ailesiyle, yine futbolun içinde sağlıcakla kalsın ama mümkünse 'arma aşkına' edebiyatını bir daha bize karşı yapmasın, göz boyamaya kalkmasın! futbol mu konuşacak, konuşsun! yeşil sahalara mı dönmeye çabalıyor (!), yapabiliyorsa yapsın! onun haricinde görüşü, tutumu, yönelimleri kendisini bağlar ve bize laf söylemek düşmez. kaç kere daha sosyal medya platformlarında pabuç değiştirip, galatasaray üzerinden prim kasıp duracak ve biz aynı lakırdıları yapıp duracağız?

  --- alıntı ---

  yeşil sahalara dönmek istiyorsa, yapabilecekse yapsın demiştim. prim kasmadan, medyaya hele ki galatasaray'ımın böylesine yalnız bırakıldığı dönemde malzeme vermeden işini yapmak üzere gelecek ise gelsin. biz işimizi yapalım, eleştirelim; yazalım. o da yapabiliyorsa futbolunu oynasın.

  arda, umarım gönül verdiğin armanın sevdalılarını üzecek bir hareket yapmazsın! döneceksen dön ve yalnızca işini yap! kaç yıkık kentten ne güzellikler çıkardı burada yazıp duranlar! yeter ki incitme sevdiğini sevenleri!
 • 17958
  kaslı vücuduyla videosu yayınlanınca güzellemeler de gelmeye başlamış.

  bir insan 7'sinde neyse 70'inde de o'dur. hele ki bahsettiğimiz arda turan ise.

  umarım yanılırım ama olur da gelirse bu arkadaşın katkı vereceğine, eski hatalarından ders çıkarıp olgun bir kişilikle kulübünün menfaatlerini önemseyerek hareket edeceğine, taraftarın ona vereceği son fırsatı layıkıyla değerlendireceğine hâlâ inananlara diyecek hiçbir şey bulamıyorum.

  gelirse fatih hocanın evlatçılık sevdası, yönetimin bu ısrara kayıtsız kalmaması sebebiyle gelir. yoksa alınmasının başka bir açıklaması olamaz.
 • 17959
  bir obezden çok daha fit olan hımbıl vücuduyla sosyal medyada olası galatasaray transferi öncesi yine kamuoyu yaratmaya çalışan top tepici. galatasaray'a gelirse ne hatalarından ders çıkardığı, ne kendini kulübe adayacağı, ne de doğru dürüst top oynayacağı için gelecektir.

  sade ve sadece el öpüp egosunu okşadığı için fatih terim tarafından bir kıyak olarak transfer edilecektir.

  olası transferi sonrası burada eleştirenler de, o çok dimdik ultras duran ultraslan da bağrına basacaktır bu arkadaşı. gelir arena'da bir imza töreni yapılır, formayı öper falan. bu millet böyle şeyleri sever, sapıyla birlikte yutar. fırsat gelir de sahaya girerse rakip oyuncuları 1-2 tartaklar falan, bundan iyi galatasaraylı olmaz...
 • 17960
  emre belözoğlu'nun karakteri bu saatten sonra nasıl dönüşürse, kendisinin futbolculuğu da aynı şekilde dönüşecektir. yani olmayacak duaya amin demektir. son 3 sezonda toplam 39 maç oynamış. falcao bile sadece bu sezon 22 maç oynadı o kadar sakatlığına rağmen. onlarda da zaten oynadığı takım zararına çalıştı hep. bakın nasıl da calisiyorum pozları ile pr yapmaya gerek yok. klübe para kazandırmıştır, klüp bulana kadar klübün tesislerinde antreman yapmasına izin verilebilir.
 • 17962
  “bu millet adam olmaz,” “biz adam olmayız” mottolarının güncel örneği arda turan olayı. yani diyorum ki arda turan olayı bu milletin adam olmasının çok zor olduğunu kanıtlayan bir olay.

  -prim yüzünden milli takımda fitne çıkardı, (siyasi bağlantılarından güç vehmederek)
  -bir gazetecinin boğazına sarıldı ve ana avrat küfretti.
  -çıktı basın toplantısı yaptı ve pişman olmadığını benzeri durumda aynısını yapacağını söyleyip tehdit etti.
  -fatih terim’in antreman modeliyle alay etti. (simeone’yi överek)
  -siyasete göbeğinden daldı.
  -gece kulübünde olmadık şeyler yaptı.
  -hastanede yaptıklarını anlatmak bile utanç verici

  bu liste böyle uzayıp gidiyor. bunlar sadece basına aksedenler bir de bunun aksetmeyenleri var. şimdi bunlardan bir tanesini dahi başka bir futbolcu yapsa afaroz edilir, bırakın galatasaray’a gelmesini florya’nın yüz km yakınından geçmesi bile yasaklanırdı. peki arda’ya neden konmuyor/konamıyor bu yasak. bunun cevabını herkes biliyor ama ben bir kez daha hatırlatayım. çünkü arda sürekli siyaseten çok güçlüyüm mesajını veriyor ve hatırlatıyor. nikah şahitliğini cumhurbaşkanı’nın yapmasını ve diğer bağlantılarını devamlı masanın üzerine koyuyor. (aslında cumhurbaşkanı’nın bundan memnun olmadığını düşünüyorum.)

  bir-iki hafta önce, “bir gün federasyon başkanı olacağım” diye beyanat verdi. gazetelerin ve medyanın çoğunluğu da buna çanak tuttu. peki daha futbol oynamak isteyen ve güya galatasaray’ı çok seven arda kardeşimiz, düğün yok dernek yok neden kendi kendine güvey oldu dersiniz. çok basit, galatasaray’a ve galatasaray yönetimine mesaj vermek için. demek istiyor ki, siz beni galatasaray’a almazsanız ben de yarın federasyon başkanı olup sizden intikamımı alırım. bu açıklamanın başka hiçbir izahı olamaz.

  sırası gelmişken şunu da söyleyeyim. fatih terim aslında arda turan’ın galatasaray’a gelmesini yürekten istemiyor. ama onun siyasi bağlantılarını kullanarak neler yapabileceğini iyi bildiği için gelmesine razı oluyor. benim bu konudaki hissiyatım bu. galatasaray’a bu sezon, özellikle de pandemi sonrasında çekilen muamelenin yarı-yarıya arda turan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

  galatasaray bir adamla başa çıkamayacak kadar zayıf değildir. gerekirse bazı bedeller öder ama bin katını da ödetir. böyle adamlara papuç bırakırsan yarın daha fazlasını ister. bugünkü siyasi dengeler o’na bazı imkanlar sunabilir ama bu uzun sürmez. yarın dengeler değiştiğinde arda’nın ödeyeceği hesap çok kabarık olacaktır.

  bütün bunlardan hareketle diyorum ki, arda turan gibilere karşı sessiz kaldıkça, onların isteklerine boyun eğdikçe “bu millet adam olmaz.” şimdi kuantum felsefesine girip arda turan, emre belözoğlu gibilerinin evren tarafından nasıl bükülüp madara edildiklerini, dolayısıyla onlarla iş tutmanın yanlışlığını izah edebilirim ama konuyu da, sözlüğün sınırlarını da aşmış oluruz.

  kısaca ve özetle, kimsenin tehditlerine, aba altından sopa göstermelerine aldırmadan, etik kurallara ve ilkelere aykırı hareket eden kim olursa olsun tavizsiz davranmalıyız. tavizsiz davranmalıyız ki bir daha hiçbir futbolcu ya da sporcu aynı yanlışları yapma cüretini gösteremesin. bunun için ödenmesi gereken bir bedel varsa da ödemeliyiz ama o bedelin bin katını da ödetmeliyiz. çünkü galatasaray sadece bir futbol takımı değildir, bir yaşam biçimidir, bir ilkeler manzumesidir, bir zafer abidesidir. günlük çıkar ilişkileri fatih terim’e de galatasaray’a da bir şey kazandırmamıştır/kazandırmayacaktır. yani atalarımızın dediği gibi “ne arabın yüzü ne şam’ın şekeri.” (irkçılık amaçlı değil sadece ata sözü olarak içerdiği anlam nedeniyle kullanılmıştır) ne arda’nın yüzü ne ondan gelecek kar. ondan gelecek kar allah’tan gelsin.

  not: umarım arda ve arda gibiler (emre belözoğlu vs.) bu yazıdan gerekli dersi çıkarır ve bundan sonra ilkeli bir hayat yaşamayı tercih ederler.
 • 17963
  bence arda turan devre arasi istabul valiligine getirilir sezon sonu da spor bakani yapilir. terim de bundan cekindigi icin ardanin gelmesini kabulleniyor. ohoo millet costu iyice.
  arda suanda eski ihtisamli gunlerini geride birakmis pismanliklar yasayan ve bazi seyleri duzeltmeye calisan bir adam. siyasi kimligini sunu yapti bunu dedi muhabbetlerini bir kenara birakirsak gordugum bu. ilgilendigim tek kismi futbol takimina verecegi katki. 33 yasinda ve cok sıkı calisiyor belli ki.
  arda dondugu taktirde en buyuk sinavini verecek. ya hic calismadigi kadar calisip ikinci baharini yasayacak yasatacak ya da taraftarin buyuk kismini hakli cikaracak.
  buarada ardanin yeteneklerini cok kucumsemeyin derim. a. madridle kupalar kaldirmis barcelonaya transfer yapmis adamdan bahsediyoruz. suan ligde ardanin prime time inin yuzde ellisi kadar bile bir futbolcu yok.he geride mi kaldi cok geride kaldi o gunler ama hala bir donus yapma sansi var. 2 sene daha ust duzey katki verebilir.
  not: en iyi zamaninda da cok hizli olmadigindan bizde kanat oynayamayacagindan dem vurulmus. evet feghouli hiz sinirlarini alt ust ediyor. 4milyon euronun uzerinde maas alan kanat otuncumuzdan bahsediyorum. ayrica arda geldigi taktirde belhandanin yerinde kullanilmasi muhtemel. hem belhandanin 4milyona yakin maasi hem yabanci siniri hem yaptigi basit top kayiplari dusunuldugunde ardanin orayi 1.5 milyon euro civari bir maasla istihdam etme ihtimali cok mantiksiz gelmiyor bana.
  son not: devra arasindan beri oynadigimiz serili pas oyununa ardadan daha yatkin bir yerli oyuncu yok suanda. mesut ozil falan var isterseniz ya da atalay falan oynar iki mac sonra gomeriz burda hep birlikte.
  dip not: https://twitter.com/.../1280148116944179200
  ilgili videoda yaptigi twist hareketinde ayaklarindan guc almasi icin ayaklarinin yere degmesi lazim. ayaklari havadayken ayaklarindan nasil guc alir onu da bi aciklayin lutfen. sadece ayaklarini sallayarak momentum sagliyor ki o hareketi belirli bir tekrardan sonra momentum almadan nizami yapacak bi delikanli varsa ciksin vursun masaya. millet nerden vuracagini sasirmis.
 • 17966
  bu adamın gelmesine sıcak bakan taraftarın baya bir kısmını twitter’da inceledim. neredeyse hepsi belhanda’ya umursamaz diyen insanlar.
  arda geçtim galatasaray’ı milli takım’ı bile umursamamış, maç giderken sırıtarak kenara gelmiş bir karakter. hayatta sadece kendisini düşünen, narsist kişilik bozukluğuna sahip eski bir futbolcu. bize gelirse selçuk inan gibi maç kaybettirmekten başka işe yaramayacaktır.
  ha zaten arda’yı takıma alan bir zihniyetin de başarılı olmaya ne derece gönlü ve hakkı vardır o ayrı tartışma konusu.
  not: adam daha yayınladığı videodaki sportif hareketi bile doğru dürüst yapamıyor. o harekette ayaklardan değil, karından güç alırsın ki karın kasların çalışsın. bu kadar ilgisiz, alakasız bir şahıstır olaylarla.
 • 17970
  fatih terim'le benzer kaderi taşıyan eski galatasaray futbolcusu.

  'benzer' derken tabii ki %1 gibi bir benzerlikten bahsediyorum, yoksa ne yaptıkları ne kattıkları tartışılamaz.

  benzerlikleri; ikisinin de galatasaray ve galatasaray taraftarı arkalarındayken vezir, galatasaray ve galatasaray taraftarları arkalarında değilken rezil olmaları.

  fatih hocam 3. dönemi sonrası girdiği yanlış yoldan erken döndü kurtardı kendi, eğer oralarda kalmaya, milli takımı zorlamaya çalışsaydı çoluk çocuğun, yandaş tayfanın elinde oyuncak olacaktı, ne zaman ki o hatalı yoldan döndü galatasaray taraftarı tekrar sonuna kadar arkasında durdu; eski, masaya yumruğunu vurdu mu ortama sessizlik çökerten fatih terim geri döndü.

  şimdi bir benzer hikaye de arda için mümkün, böyle yazdığıma bakmayın, ben arda oğlanı 'prime' döneminde bile hiç sevmedim, hep şımarık ve antipatik buldum, ama öyle ya da böyle galatasaray ve galatasaray taraftarı arkasındayken en iyi, en güçlü dönemini yaşadı, yolu nerelere uzandı... ne zaman ki benim çok uzun zaman önceleri fark ettiğim şımarıklığı, egosu iyice ön plana çıktı yandaş karakteriyle iyice milletin gözüne batmaya başladı işte o zaman arkasından çekilen galatasaray ve galatasaray taraftarı desteği sonrası dibe vurdu, şimdi diyorlar ki çok çalışıyormuş 'geri dönmek' için; eğer gerçekten çok çalışır ve galatasaray taraftarının gözüne girmeyi hak ederse belki o zaman o da bir zamanlar olduğu gibi 'olma' şansını elde edebilir.
 • 17971
  ilgili videoda vucüduna iyi baktığı görülen futbolcu. galatasaray'da yıllık ücret almayacağı ve maç başı ile şampiyonluk primi kazanacağı söyleniyor, bu şartlarda ben kendisinin denenmesine karşı değilim. tabi daha önce fikrimi beyan ettiğim gibi ben yaptıklarından pişman olduğunu düşünmediğim için kendisini affedemiyorum ama fatih terim kendisine kefil oluyor gibi görünüyor. eğer geldiğinde sağlıklı bir şekilde ilişki kurarsa gerek saha içinde, gerek saha dışında ve gerçekten çok çalışıp galatasaray'a katkı vermek için elinden geleni yaparsa ben kendisinden razıyım. hayatta herkes hatalar yapar önemli olan ders almaktır, o dersi aldığını düşünmüyorum ama ders almışsa da bunu gösterir umarım. he tabi fatih hocam haksız çıkarsa sadece arda'yı değil hocayı da sonuna kadar eleştireceğim.

  koca kafa şunu unutmamalı ki bu son şansı, ve hatta bu şansı başkası olsa asla elde edemezdi. bu nedenle fatih terim'in ve galatasaray'ın kıymetini bilsin, ona göre önüne baksın. yapılan kötü şeyler nasıl iyi şeyleri unutturuyorsa, iyi şeylerde kötüleri unutturur. iyi şeyler yap arda, çok iyi şeyler.

  https://twitter.com/.../1280148116944179200