• 2
  bir kayak disiplinidir. türlerinin ufak açıklamaları;

  --- alıntı ---

  slalom: dönemeçli bir parkurda üzerinde flamaların bulunduğu kapıların arasından geçilerek yapılır. parkuru önce bitirmek kadar kapılarda hata yapmamak da esastır. kapıyı ıskalayan yarışçı ceza puanı alır. erkekler 55 -75, kadınlar 45-60 adet kapıdan geçmek durumundadır.

  büyük slalom: pistteki kapıların arasındaki mesafe slalom yarışlarında olanlardan daha uzundur. kayaklar da süper büyük slalom ve iniş kayaklarından kısa, slalom kayaklarından uzun tutulur. kapı sayıları slalom yarışlarına göre daha azdır ama pistteki yükseklik farkı daha fazladır.

  iniş: tamamen sürate dayalı bir kayak yarışıdır. en hızlı ve en riskli kayış stili olarak da kabul görür. 2,5 ile 5 kilometre arasında değişen uzunluklardaki pistlerde yapılır. pistin başlangıç ve bitiş noktalarındaki yükseklik farklı erkeklerde 750-1000 metre, kadınlarda 400-700 metre arasında değişir.

  süper büyük slalom: “super-g” de denen bu disiplinde slalom tekniğinden ziyade iniş disiplinindeki hız ön planda olur. kapı aralıklarının geniş olması sayesinde yarışlar alabildiğine hızlı yapılır. yükseklik farkları erkekler için 500-900 metre, kadınlar için 500-700 arasıdır.

  kombine: yarışçıların aynı gün içinde bir iniş, iki de slalom yarışında yaptığı derecelerin toplanmasıyla oluşan bir disiplin.

  kayaklı koşu: düz ve eğimi fazla olmasa da inişlerin ve çıkışların olduğu arazilerde yapılan kayak yarışları. erkekler 10, 15, 30, 50 kilometrelik; kadınlar 5, 10, 20 kilometrelik kategorilerde yarışıyor.

  --- alıntı ---