• 1
  her sezon öncesi avrupa'nın elit takımlarının katılımıyla düzenlenmesi gereken turnuvada, şampiyon takıma verilmesi elzem olan kupadır.

  dünyaca ünlü bazı kulüpler her sene kendi kurucuları adına bu tip turnuvalar düzenlemektedirler. bunlara örnek olarak barcelona'nın kurucusu joan gamper adına şu günlerde oynanan turnuvadır.

  bu tarz organizasyonlar ekonomik anlamda büyük gelir kaynağı olmaktadır. ayrıca ev sahibi takım için de bir imaj ve reklam çalışmasıdır. galatasaray da bu nimetten yararlanmasını bilmelidir.
 • 2
  18.08.2015 real madrid - galatasaray maçı sonrasında tekrar dedim ki böyle bir organizasyon için her şeyimiz var. tarihse mesele, türkiye'yi geçtim yakın coğrafyamızda bizim gibi evveliyata sahip camia yok*, başarıda ise zaten tartışmasız en iyisiyiz, stadsa arena diyorum, taraftar diyorum, desibel rekoru diyorum... şöyle ali sami yen kupası adı altında* hem tarihimizi dünyanın öğreneceği, hem kültürümüzü romatik futbol izleyicisi ile buluşturabileceğimiz yeni sezonlar öncesi tek maçlık bir organizasyon yapsak fena mı olur be sözlük. ilklerin takımı galatasaray yapamaz mı böyle bir organizasyon ? yapar. aslanlar gibi de altından kalkar ama o vizyon sahibi yönetici çıkar mı bilemem. onlar anca iç çekişmeler, game of thrones misali hebele gübele yapa dursun biz böyle her sene başkalarının turnuvalarına katılalım.
 • 3
  mümkünse hiç girmeyelim biz bu işlere. hiç değilse iyi kötü bir hazırlık maçı oynuyoruz bir yerlere gidip, turnuvalara katılarak. elbette, tek maçlık, emirates gibi 4 takım 4 maçlık ya da belki 4+ takımla 45 dakikalık maçlardan oluşan şekillerde alternatiflerle yapılabilir de kim yapacak peki?

  başkanı dursun özbek, futbol sorumluları düne kadar cüneyt tanman ve albayrak, teknik direktörü hamza hamzaoğlu olan bir futbol aklından bahsediyoruz, o nedenle beklentileri biraz daha düşük tutmakta fayda var.

  yapmaya falan kalksalar, olacağın maksimumu için de şöyle bir taslak çıkarabiliriz;
  akhisar belediyespor, deportivo moron ve sumqayıt ile dörtlü turnuva yapar, tüm maçları berabere bitirip, herkesi birinci yapıp, adaleti/dengeleri falan bozmadan organizasyonu alnımızın akı ile tamamlarız...
 • 4
  football manager oynarken yaz döneminde bol bol yaptığım turnuva...

  4 takımdan oluşan eleme usulü eşleşmelerle hem ali sami yen'i yadetmiş, hem hazırlık maçı yapmış hem de sahamda düzenlenen yüksek profilli maçlarla seyircilerden tribün geliri elde etmiş oluyordum.

  şaka maka, iyi takımlarla yapılan hazırlık maçları bu oyunda çok güzel para kazandırıyor.

  gerçek hayata dönersek, avrupa'nın kalburüstü takımlarıyla hazırlık döneminin son çeyreğinde yapılması, hem taraftarla takımımızı tekrar kavuşturması, hem kendimizi sınamak, hem de maddi açıdan gelir elde etmek için çok güzel bir fırsat...

  düşünün şimdi, 2016-2017 sezonu öncesinde, farzı misal transfer kanseri olmamışız ve hoş bir kadromuz var, kamp bitmiş:

  ali sami yen kupası:

  - galatasaray
  - roma
  - liverpool
  - atletico madrid

  3 maç oynanacak... maç başına 30.000 biletli seyirci, bilet başına 50 liradan 1,5 milyon tl, 3 maç için 4,5 milyon tl, 1,5 milyon euro eder... gelen takımlara 200.000'er bin euro, 600.000 euro eder... yayın gelirleri (minimum 300.000 euro'dan satılır), maç günü ek gelir kalemleri (200.000 tl desen), store satışları falan (200.000 tl de buna de), futbol resitali derken gayet güzel bir hafta geçiririz.

  büyüğümüz ali sami yen'i hakkıyla anmak da cabası.