• 2854
  2 seneden beri yürüttüğü fenerbahçe başkanlığı makamında şu ana kadar başarısız olmuş kişidir.
  bu durum hemen hemen bütün spor medyasındaki çalışanların hem fikir olduğu bir konudur. en büyük rakiplerinin taraftarı olarak 2018-2019 ve 2019-2020 sezonlarında ne yapmış ve en büyük rakibi olan bizim yönetimimiz ne yapmış, olabildiğince objektif olarak kıyaslamaya çalışalım. tabii ki bir galatasaraylı olarak çok fazla objektif olamayız fakat elimizden geldiği kadar deneyelim.

  öncelikle mustafa cengiz yönetimi'nin galatasaray sözlükte sürekli başarılı gösterilmesine sebep olan ffp olayına bakalım. ali koç'da aynı mustafa cengiz gibi ffp belasıyla uğraşmış, bizden daha kötü oldukları halde bizden daha az ceza almışlardır. son aldıkları ceza da hediye şeklindedir. yani bizden daha kötü olmalarına rağmen bu konuda bizim yönetimden daha iyilerdir.

  sponsorluk konularında ise yine bizden çok daha iyi sözleşmelere imza attılar. tabii ki burada koç ailesinin gücünü görmezden gelemeyiz fakat, iki yönetimi karşılaştırırken hangi aileden geldiğinden bağımsız kulübün kasasına ne kadar sokabiliyor buna bakılması lazım. biz 2019-2020 sezonunda kadın basketbol takımımıza sponsor bulamazken ve bunu ligde yapamayan tek takım olurken fenerbahçe futbol takımı göğüs reklamından aldığı ücret bizim futbol takımımız için aldığımız ücretin neredeyse 2 katıydı. yani bu konuda da bizden daha iyi işler çıkarmış. kulübe sıcak para sokma işinde de gayet özverili çalışmış.

  yani neredeyse bizden 3-4 kat daha kötü maddi durumları olmasına rağmen bu iki senede bu durum hiç fark edilmemiş. iki takımda aynı düzeyde zorlukla karşılaşmış.

  transferlere geldiğimiz zaman 2018-2019 sezonunda josef'i 12'ye, guliano'yu 10'a ve fernandao'yu 2,5 a satmışlardır. bizi şampiyon yapmış ve o sezona kadar en çok gol atan yabancı oyuncu unvanını almış gomis'i bu oyuncuların gittiği coğrafi bölgeye 6'ya satmışız. ücretinden bağımsız, ligler başladıktan sonra satılmış olması da, satma işleminde ne kadar planlı olduğumuzun göstergesi.

  2018-2019 sezonunda şampiyonlar liginde oynayacak galatasaray'ın forvet hattında sadece eren derdiyok bulunurken, düşme mücadelesi veren fenerbahçe'nin ileri hattında slimani,soldado,frey ve forvette oynayabilen ayew vardı. ayrıca bu dönemde ileriye dönük satabilecekleri ferdi kadıoğlu'nu da kadroya kattılar.

  yine 2019 2020 sezonu transfer döneminde eljif elmas'ı 16 milyon euroya sattılar. bizim oyuncu satamamamızda bizi etkileyen yabancı sınırı, ffp, rakiplerin durumumuzu bilmesi ve bu yüzden oyuncuyu almamaları durumu yine fenerbahçe'de işlemedi. adamlar düşmeye oynadıkları takımdan 16 milyonluk satış yapabildiler. biz ise 10 ya da 13 * milyona aldığımız ve yaz transfer döneminde satarak parasını kullanırız dediğimiz oyuncuyu satamadık. sezon başlangıcında o satmaya çalıştığımız oyuncu diagne, tek forvetimizdi. transfer sezonunun son günü kamp yapmamış 4 tane oyuncuyu kadromuza kattık. ali koç ise fatih hoca'nın da çok istediği vedat muriqi ile sezon başında anlaşmıştı. yani sezona yine bizden daha hazır girdiler.

  ali koç, özellikle 2019-2020 sezonunda kaybettikleri her puandan sonra medyada sürekli konuşarak kaybettikleri puanları tff'ye ve hakemlere bağlamış, kural hatası olmadığı her kanalda açıklanmış pozisyonları kural hatasıymış gibi göstermiş ve özellikle luiz gustavo ve serdar aziz'in haftalarca kollanmasını sağlamıştır. bu tabii ki yapılması etik ve hoş bir şey değildir fakat yaptıkları algı ile, 2018-2019 sezonunu biz hakemlerle kazanırken, kendilerinin 2019 -2020 sezonunu kaybetme sebeplerini hakemler ve tff'ye bağlamışlardır. bize 2018-2019 sezonunda yapılanların yarısı 2019-2020 sezonunda fenerbahçe'ye yapılmamıştır fakat medya yönetimi sayesinde şuan herhangi bir futbol seyircisine sorsalar bu fenerbahçe'nin yaptığı algı doğrultusunda konuşacaktır. zaten bunu ekşi sözlükte ve diğer sosyal medyalarda görebiliyoruz.

  ali koç yönetimi kimsenin açık açık düşmanlık beslemesine ve hakkında kötü konuşmasına izin vermemiştir. sonuna kadar haksız oldukları 3 temmuz olayları hakkında bile hiç bir takım ve yöneticisine söz söyletmemiş ve bu çirkinliği örtmüşlerdir. bizim yöneticilerimiz ise semih özsoy'un bilerek ve isteyerek takımımıza fetöcü demesine, takımımız teknik direktörüne sokak kabadayısı demelerine bile ses çıkaramamışlardır. bizim maçlardan sonra ortalığı bir birine katan kulüp başkanlarına plaket vererek teşekkür etmişlerdir.

  burada mustafa cengiz yönetimi övülürken kullanılan bir söz de menajerlerin oyuncağı olmadığı konusu. ama tff'nin yaptığı açıklamada menajerlere en fazla para veren takım biziz. yani bu konuda da rakibimiz bizden daha iyi maalesef.

  bu yazdıklarımıza ve genel olarak yapılanlara bakarsak ali koç'un en büyük hatasının bir fatih terim bulamaması olduğu gözüküyor.

  bunu yine şuradan anlayabiliriz. galatasaray maç kaybettiği zaman burası hariç diğer sosyal mecralarda, tek konuşulan ve eleştirilen kişi fatih terim oluyor. fakat fenerbahçe maç kaybettiği zaman en fazla eleştirilen ali koç oluyor. ali koç'un bulduğu hiç bir teknik direktör, futbol takımını koordine edebilecek, her şeyi üstlenebilecek cesaret ve güçte değildi. yani aradaki tampon bölgeyi oluşturamadı. zaten eleştirilen teknik adamları ile de çok kısa sürede yollar ayrıldı.

  aynı zamanda diğer sosyal medyalarda galatasaray taraftarı hariç, mustafa cengiz yönetimine saldıran ya da gitmesini isteyen bir kısım da yok. çünkü kimsenin tavuğuna kışt demiyorlar. ali koç ve fatih terim konusunda durum tam tersi.

  edit: bu yazıdan sonra aşağıdaki yapılan yorumlara binaen açıklama yapma zorunluluğu hissettim.

  1. bu yazı bir ali koç güzellemesi değildir. burada ali koç'un başarılı olduğu da yazmamaktadır. sadece mustafa cengiz yönetimi'nin çok fazla övüldüğü ffp ve sponsorluklar ile ilgili kıyaslama yapılmıştır ve bunlar somut verilerdir. fenerbahçe ffp'den 10 sene ceza aldı da benim mi haberim yok.

  2. si bu yazı da ali koç başarılıdır da denmemektedir. hatta fatih terim'ini bulamadı büyük bir eleştiridir. burada fatih terim'den kasıt fatih terim'in galatasaray'da galatasaray'da yaptığı futbolla alakalı her şey. adam iki senede doğru düzgün teknik direktör getiremedi. bu çok büyük bir rezalettir ve başarısızlıktır.

  3. ali koç ile mustafa cengiz'in eğitimleri ya da maddi durumları kıyaslanmamıştır. ya da kültürel bilgileri, sosyolojik tespitlerine de değinilmemiştir. ayrıca şunu içtenlikle söyleyebilirim ki, kişilik ve insanlık olarak mustafa cengiz sevdiğim bir kişidir. hastalıktan döndükten sonra fotoğraflarına bakamadım, içim gerçekten çok acıdı. ali koç için ise içimde bir sevgi barındırmamaktayım.

  4. bu yazı ve diğer eleştiri yazıları kişilere karşı nefret yazısı değildir.

  5. bu kadar kötü yönetici olan ali koç bile takımını savunduğunu ama bizim yöneticilerin hiç oralı olmadığını açıklamaktadır.

  6. bu yazı yüzünden kişiliğe hakarete varacak kadar cevap yazanların üslubuna dikkat etmesini ve sözlük kurallarına uymasını tavsiye ederim. burası forum değil sözlük ve sadece okuma yazma öğrenerek yazı yazılıyor diye eleştirenlerin sözlük nedir araştırması gerekir.

  saygılarımla.
 • 2855
  tarihin en kötü başkanlık performansını sergilerken bile, bizim yönetimi kötüleyebilmek adına subjektif şekilde övülen fenerbahçe başkanı.

  aynı subjektiflikte ben de yorum yapayım.

  dursun özbek;
  uefa'dan ceza alma riskini hiç yaşamadı, mustafa cengiz'den çok daha iyi.
  kadın basketbol takımının forma göğüs sponsoru vardı, mustafa cengiz'den çok daha iyi.
  sponsorlukta muhteşemdi, mustafa cengiz'den çok daha iyi.
  gomis, belhanda, feghouli, mariano'yu bedavaya aldılar, mustafa cengiz gelir gelmez size maaş verelim dedi ve hepsine 3'er 4'er milyon maaş bağladı üstüne geldikleri takımlara "bizim eski yönetim hiç bonservis ödememiş sizlere alın sizlere 40 milyon euro" dedi, kesinlikle dursun özbek çok daha iyi.
  tüm maçlar sonrası konuştu, ve bu sayede onlarca şampiyonluk kazandı, mustafa cengiz'den çok daha iyi.
  riva projesini ve florya'yı inanılmaz derecede mükkemmel anlaşmalarla kulübe kazandırdı, mustaf cengiz ise kulübü menajerlere peşkeş çekti. dursun, mustafa cengiz'den çok daha iyi.
  dursun maç kaybedildiğinde sadece mahmut uslu konuşulurdu, mustafa cengiz'den çok daha iyi.

  hayır mustafa cengiz'i eleştirmek konusunda özgürsünüz ama bunu yapacaksanız azıcık da olsa ciddi yapın. ülkenin en ağır ekonomik krizlerinin yaşandığı 2 yılda (önce kur krizi, sonrasında covid) sadece florya'yı geri alarak takıma milyon eurolar kazandıran, ffp'den kurtararak fatih terim'in şampiyonluk başarısının şampiyonlar ligi ile taçlanmasına imkan sağlamış adama subjektif, altyapısı olmayan, işin iç yüzünü bilmeden sadece kulaktan dolma türk spor medyası haberleriyle ve ali koç güzellemeleri ile yüklenerek sadece komik olunuyor.
 • 2857
  mustafa cengiz'le kıyaslanan ve mustafa cengiz'den iyi olduğu söylenen başkanımsk. bir de objektifmiş paşam!

  işte bunlar hep ifade özgürlüğü. böyle bir şeydir ifade özgürlüğü. okuma yazma bilen herkesi sözlükte yazar yaparsak olacağı bu. neyse herkes takılsın kafasına göre. aynen canlarım, sponsorluk falan, aynen canım vedat muriqi.

  dursun özbek'ten fersah fersah kötü başkan. yani kimsenin kalbini kırmadan daha ne yazabilirim bilmiyorum.
 • 2858
  ali koç kendi başarısızlığının farkında olan birisi, bazı yazarlarımızdan daha fazla farkında hatta.

  başarısızlık ve rezil olmanın can yakıcı ihtirasından 2 yılda 10 yıl yaşlanmış birisi. bazı geceler iç çeke çeke sessizce ağladığına yemin edebilirim çünkü adamın fenerbahçe sevgisi herhangi bir kıraathane müdavimi kadar saf ve temiz.

  mustafa cengiz'le kıyaslamak ve dahi daha başarılı bulmak abestir. random gülerler insana; puahsshhahssiktir.
 • 2859
  geldiğinde bu kadar başarısız olacağını düşünmemiştim, beni fena hâlde yanılttığını söyleyebilirim.

  ben kendisini hiç sevmiyorum ve itici buluyorum ama yalı çocuğunda, aziz yıldırım şansı yok. çünkü aziz yıldırım döneminde ffp diye bir şey yoktu. kredi çeke çeke takımı yönetti ve 600 milyon euro'luk borç bırakarak gitti. bu adam da onun bıraktığı borçla debelenerek bir şeyler yapmaya çalışıyor. adamla dalga geçip, gömerken bunları söylememek olmaz.

  fakat yine de hiçbir şey kendisinin başarısız olduğu gerçeğini değiştirmiyor. çünkü ali koç'un da saçma sapan transferleri, saçma sapan yönetim politikaları oldu. onun da çöpe attığı para az buz değil.
 • 2860
  gülüp eğleniyoruz da objektif olmak gerekirse fenerbahçe'yi batmaktan kurtardı kendisi. muhtemelen çok uzun süre başkanlığa devam edecek ve sonsuz servetinin önemli kısmını fener'e aktaracak.

  bizde mustafa cengiz yönetimi varken, onlarda random insanların yönetimi olsa 10 sene sonra çok farklı şeyler konuşacaktık. sportif başarı konusunda çok uzun süre daha üstün olacağız ama adam bu karşılaştırmayı yapmamız için gerekeni başarıyla yapıyor, fenerbahçe'yi bildiğimiz kimliğiyle hayatta tutuyor. itiraz geldiğinde, ya da örneğin bir galatasaray yönetiminin performansı değerlendirildiğinde kendimizi karşılaştıracağımız bir fenerbahçe varolmayabilirdi.
 • 2862
  sportif anlamda degil mustafa cengiz'le kiyaslanmak, dursun aydin ozbek'ten bile basarisiz olan, kupasiz fenerbahce'nin kotu kalpli baskani. taraftarlar arasinda gerilim yaratma isini 23 subat 2020 fenerbahce galatasaray macinda acilan o cirkin pankarta izin verebilecek kadar ileri goturmustur.

  ya da haksizlik etmeyelim simdi sonucta daha 1. yilinda 2 galatasaray kupasi gormustur.
 • 2864
  mustafa cengiz ile kıyaslanabilmesi için silmesi gereken büyük bir ego, okuyup anlaması gereken yüzlerce kitap, edinmesi gereken devlet üslubuyla müzakere ağırlığı ve yılların tecrübesi, bilgisi ile kazanılmış bir bilgelik lazımdır. mustafa cengiz sadece kendisi ile değil diğer birçok başkan ile kıyaslanamayacak kadar yüksek mertebede bir profildir.
 • 2866
  iki sene önce, galatasaray’la makas açılmasın, harcamalarına limit getirilsin, haksız rekabet olmasın diye getirttiği kural kendi ayaklarına dolanınca ağlamaya başlayan zengin çocuğu. yabancı sınırınıda geçen sezon yaptığımız transferlerden sonra getirtmişti. şimdilerde ise karşı çıktığını gülerek izlemekteyiz. ‘’haksızlık’’ kisvesine sığınarak, sürüsünü bir arada tutma çabası gözlerimizden elbette kaçmıyor. zaten sürüsüne bakarsanız bu sezon için hesap sormuyorlar kendisinden. sebebi ise galatasaray’ın ligi gerilerde bitirmesinden kaynaklanmakta. o yüzden bunun için kendi durumlarından çok, galatasaray’ın ne durumda olduğu önemli.

  bu arkadaş yıllardan beri fenerbahçe’li olarak değil, galatasaray’dan nefret ederek bilemiş kendisini. sebebi aslında camiasının kuruluş amacıyla aynı. itiraz ettikleri konu harcama limitlerinin o seviyede olması değil. galatasaray’ın ekonomik olarak neredeyse kendisinden 2.5 katı daha iyi durumda olmasını hazmedemiyorlar. galatasaray şampiyon olmazsa, kendilerinin hangi konumda olduğu inanın umurlarında değil. yaklaşık 20 senedir batan, futbolcuların parasını ödeyemeyen, elektrik ve su paralarını ödeyemeyen galatasaray, uçan kaçan, tesislerde ısınmak için para yakan, her sene 500 milyon vergi ödeyen, rakiplerine para yardımı yapmak isteyen fenerbahçe algısıydı.

  kendisine yeni bir yönetim kurmayı, ahmet ercanlar, göktuğhan argın gibi isimleri yönetim kuruluna alarak sürüsünü daha fazla kamçılamasını tavsiye ederim.

  allah sürüne zeval vermesin çoban ali.
 • 2869
  sponsorluklar ile aile servetini dipsiz kuyuya harcadığı için objektif olarak iyi olduğu iddia edilen fenerbahçenin dönem başkanı.

  o satırlardan sonrasini okumadım gerekte yoktu.
  yani psikoloji, felsefe edebiyat dünya klasikleri vs vs okumus bir bireyseniz bazı şeyler kabak gibi ortada oluyor.

  rezil bir yönetim gösteren ve 10 senelik yöneticilik tecrübesine rağmen afallayan montaj holdingin en ufak mirasçısı