• 5
  başakşehir'e artık dur denilmesi gereken maç. geçen hafta 2 mart 2020 kayserispor göztepe maçı'nda 1-0 kaybeden göztepe, ilhan palut göreve geldikten sonra hiç 2 maç arka arkaya kaybetmemiş. ayrıca iç sahada hiç mağlubiyet de yaşamamış.
  başakşehir ise 3 maçlık bir seri yakaladı. onlar da bu sezon hiç 4 maçlık seri yapamamışlar, kazanırlarsa ilk defa 4'te 4 yapacaklar. renkleri sarı kırmızı olan takımın kazanması dileğiyle.
 • 13
  şampiyonluk yolundaki en büyük rakibimizin kendini fazla kasmadan 2-0 öne geçtiği maç. 60 dakikadır izliyorum, göztepe'ye karşı maksimum bir-iki tane net pozisyon vermişlerdir. ama kontrataklarla göztepe'yi resmen oydular.

  millet de hala trabzon falan konuşuyor, rakip fark etmeksizin 90 dakikalık maçın 70 dakikasında topu rakibine bırakan bir takımın şampiyon olacağından korkuyor. fakat bu ligde şampiyonluk yarışında korkulacak tek takım başakşehir.
 • 17
  yetenekli başakşehir ile yeteneksiz başakşehir'in karşılaştığı maçtır. çünkü neredeyse iki takım da birbirinin aynısı gibi duran oyun kurguları ve dizilişlerle oynadılar. demba ba'sı olan kazandı desek yanlış olmaz heralde.

  maçı başakşehir üzerinden anlatayım:
  daha önce başakşehir üzerinden şunu yazmıştım. (bkz: #2844643) o dönem daha net bir 4-4-2 oynayan başakşehir vardı. uzun süre de 4-4-2 üzerinden devam ettiler. 20 şubat 2020 sporting başakşehir maçında alınan 3-1'lik yenilgiden sonra ise tekrar 4-3-3'e döndüler. başakşehir senenin başından beri birçok taktiksel belirsizlikle yola devam ediyor. buna "karma oyun" diyen, yani bu oyunun bilerek oynandığını iddia eden, olsa da; başakşehir'in genel oyunu birtakım ikilemlerin arasında gidip geliyor.

  bu ikilemlerin başında da diziliş var. sezon öncesi şampiyonlar ligi elemelerinde 4-4-2 oynanırken sonuç alınamayınca 4-3-3'e dönüldü. uzun süre 4-3-3 ile devam edilirken avrupa ligi'nde 12 aralık 2019 borussia mönchengladbach başakşehir maçının ikinci yarısında 4-4-2 ile alınan galibiyet sonucu tekrar 4-4-2'ye dönüldü. bu süreçte kayserispor, kasımpaşa gibi ligin güçsüz diyebileceğimiz ekiplerine karşı alınan farklı galibiyetler ile de 4-4-2 üzerinden devam edildi. en sonunda da yukarıda yazdığım gibi sporting maçları ile beraber tekrar 4-3-3'e dönüldü.

  bu maçta başakşehir sene içinde oynadığı iki dizilişi harmanlamaya çalıştı. başakşehir'in iki forveti de sahada olsa da oynadıkları dizilişin tam olarak 4-4-2 olduğunu söylemek mümkün değil.
  başakşehir rakibini 3. bölgede 4-4-2: https://i.hizliresim.com/6KHEpQ.png
  2. bölgede 4-1-4-1 şeklinde karşıladı: https://i.hizliresim.com/MV7hJD.png
  başakşehir'in oyununda 3. bölgede top kazanma amacı yoktu. zaten genel olarak başakşehir'in sene boyunca planı 2. bölgede topu kazanıp hızlıca kaleye gitmekti. şu an galatasaray, sivasspor ve beşiktaş da 2. bölge presi yapıyorlar. fakat bu üç takım, genel olarak 2. bölgede bekleyip rakibin attığı geri paslara daha agresif pres yapıyorlar. başakşehir ise bunu çok fazla denemiyor. başakşehir daha çok rakibini kanatlara doğru yönlendirip; kenarlardaki kanat, bek ve o taraftaki iç oyuncusuyla (irfan veya aleksic) topu kapıp hızlı çıkmaya çalışıyor. başakşehir maçlarında sol taraftan kapılan topun hızlıca diagonal pasla sağa aktarıldığını sık sık görüyoruz.

  başakşehir'in yaptığı bu bölgesel preslere iyi çalışmış bir göztepe vardı. göztepe'nin her iki kanattaki ters ayaklı oyuncular ile merkeze indiği çok sayıda geçiş gördük. göztepe'nin bir diğer geçiş opsiyonu da jerome'du. özellikle sol stoper titi'nin sıkça derine gelen jerome'a oynadığını gördük: https://i.hizliresim.com/5rj1pF.png
  28. dakikada bu şekilde başlayan bir atağın sonunda epureanu maçtaki ilk sarı kartını aldı. bu pozisyona özellikle dikkat çekmek istedim. çünkü bu başakşehir'in net bir zaafı. kanat ve bekleri savunmak için açılan başakşehir'de derine gelen forveti savunan kimse olmuyor. özellikle mahmut bu adamı takip etmek de çok gecikiyor. bu durum da başakşehir'in merkezden delinmesini biraz daha kolaylaştırıyor. keza, bundan sadece 3 dakika sonra, 31. dakika başakşehir'in presini göztepe yine aynı şekilde kırdı.

  daha önceki başakşehir entrymde başakşehir'in 0-0'ı iyi oynayamadığından bahsetmiştim. bu maçta da aynı şekilde 0-0'ı kötü oynayan bir başakşehir vardı. maç 0-0'ken başakşehir'in iki pozisyonundan bahsedebiliriz: birincisi bir duran top, ikincisi aleksic'in açtığı demba ba'nın kafayla dışarıya vurduğu bir pozisyon. bunlar haricinde rakip ceza alanına bile gitmekte zorlanan bir başakşehir olduğunu söyleyebiliriz. 1-0'dan sonra ise, rakibin de daha fazla açılmasıyla, daha fazla geçiş imkanı bulan bir başakşehir vardı. başakşehir geçişleri çok hızlı değil ama çok doğru paslarla yapan bir takım. takımın genelinin tecrübeli oyunculardan kurulmasının bunda etkisi büyük. özellikle demba ba'nın bugünkü katkısını 1 gol 2 asistin bile karşıladığını düşünmüyorum. çoğu hücum demba ba üzerinden yapıldı. bu durum visca ve irfan can'ın hücumdaki yükünü de biraz daha hafifletti.

  yine 18 ocak 2020 başakşehir yeni malatyaspor maçını anlatan bir önceki entrymde başakşehir'in yerden oyun kuramadığından bahsetmiştim. o maçtaki durumu mahmut'a yapılan markaja bağlamıştım. ama bugün mahmut'a özel bir markaj olmamasına rağmen başakşehir geriden oyun kurulumunda sürekli uzun vurdu. özellikle yine demba ba'ya doğru sıkça uzun vuruldu. başakşehir bu maçta 63 tane uzun top atmış. başakşehir'in sezon ortalaması da 58 uzun top. şampiyonluk adayı 4 takımdan en fazla uzun top atan 2. takım başakşehir, ligde de bu alanda 9. sırada. 1. de sivasspor ki sivasspor bu istatistikte aynı zamanda tüm ligin de lideri. sivasspor takımın fiziksel durumu itibariyle bu uzun toplardan kaynaklanan top kayıplarını tolere edebilecek bir takım. fakat başakşehir için aynı şeyi söyleyemeyiz. başakşehir attığı uzun topları da hızlıca geri kazanamadığı için topun ve oyunun kontrolünü de sıklıkla rakibine verebiliyor.
  ayrıca başakşehir uzun top vurduğu zaman haliyle savunmayı da önde kurmak kalıyor ki bu maçta epureanu ikinci sarı kartını da göztepe'nin karşıladığı uzun kullanılan bir aut atışından sonra yedi. epureanu'nun yediği iki kartın da başakşehir'in zayıf yönlerini görmek açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

  son olarak biraz da göztepe'ye değinerek bitireyim:
  göztepe de rakibini üçüncü bölgede 4-4-2 dizilişinde karşıladı. rakibinden farklı olarak 2. bölgeye yerleştiklerinde de bu 4-4-2 biçimi devam etti. oynadıkları 4-4-2'de çok geniş dağıldılar sahaya. zaten göztepe'nin kadrosu fizik kondisyon olarak üst düzey bir takım değilken, 4-4-2 ile bu kadar geniş dizilerek ne topu kapabildiler ne de pas kanallarını kapatabildiler. savunma oyuncuları da demba ba'yı savunmak için daha geride pozisyon alınca hem enlemesine hem de boylamasına çok geniş oynayan bir göztepe vardı. bu da özellikle başakşehir orta saha oyuncularını çok rahatlattı.
  ayrıca göztepe, maç boyu merkezden güzel ataklar yapabilmesine rağmen ısrarla kanatlardan oyun kurmaya çalıştı. özellikle başakşehir'de sol içte savunma eforu çok düşük olan aleksic varken kanatlardansa biraz daha merkezi zorlamaları belki göztepe adına daha iyi olabilirdi.