• 236
  olası irfan can kahvesi ve mustafa muhammet transferini gerçekleştirdikten sonra hocanın düşünebileceği alternatifler arasında olan dizilişlerden biridir diye düşünüyorum.
  zira fatih hoca çok sever bu dizilişle oynatmayı. hatta onun mantalitesine en uygunudur diyebilirim.
  terim ile avrupada en büyük başarıları da bu dizilişle oynarken yakalamıştık. 2000'de uefa kupasını alan takımla da, 2012-13 sezonunda şampiyonlar ligi çeyrek finalinde drogba - burak - sneijder ile de bu dizilişi oynatıyordu hoca.

  irfan can kahveci ve mustafa muhammet'nin alındığını varsayarak yazarsam;

  """"""""""""""muslera

  linnes -luyindama - marcao - sarrachi

  """""belhanda - taylan irfan can

  """""""""""""""arda

  """"muhammet -"""" onyekuru

  hiç fena durmuyor sanki.

  belhanda yerine feghouli - etebo
  arda yerine emre akbaba (tam onun için ideal diziliş) emre kılınç, babel, feghouli

  not: bu diziliş ile orta sahada oyunu 2 yönlü oynayabilecek 3 oyuncu temel olacağı için taylan da alternatifsiz olmaktan çıkabilir. arda veya emre akbaba serbest 10 nurmara pozisyonunda çok daha fazla katkı sağlayabilir.
 • 237
  galatasaray'ın sadece kağıt üstünde kullandığı diziliştir. uefa kupasına yürürken baya baya 4-3-3 kullanmıştı fatih hoca. hatta kendisi daha da ileri giderek beklerin hücum katkısına atıfta bulunmak için 2-5-3 oynadığımızı falan söyler. hagi dediğin adam sahanın sağ yarısına 1-2 pozisyon dışında çok geçmezdi. aynı şekilde 2012-13'te de kağıt üstünde 4-3-1-2 yakıştırmaları yapılsa da sola çeken sneijder'le beraber yine 4-3-3 oynuyorduk maçlarda.
 • 238
  bugün ki kadro yapısında galatasaray'ın oynaması mümkün olmayan, özel bir dizilimdir. 2000 li yılların ortalarında, milan'la özdeşleşmiştir bir bakıma. uefa kupasına giden serüvende, fatih hoca da elimizin altındaki çok yönlü orta saha oyuncularının varlığı sebebiyle tam olmasa da türevini oynamıştır. birincil olarak, açıkta kenar oyuncusu barındırmadığı için çizgiyi 70-80 metre kullanabilen ekstra bek oyuncuları gerekir. orta sahada ise minimum 7-8 oyuncuya ihticanız var. ve bu oyuncularda çapa diye tabir edilen yarı stoper özellikli oyuncular değil, komple orta saha oyuncuları olması gerekir. iç oyuncusu da barındırdığı için gerektiğinde kenara inecek, bekinin açığını kapatacak eforlu isimler ister. taylan ve hatta beğenmediğimiz etebo bu dizilimde iş görebilir. lakin en az 4 oyuncu daha transfer etmek gerekir o bölgeye. belhanda, montpellier ve nice maceralarından hareketle forvet arkası için uygun düşse de 4 adet de forvet rotasyonuna ihtiyacınız var. kısaca ne orta sahadaki ne de forvet pozisyonundaki rotasyonumuz bunu oynayama el vermez. fenerbahçe'nin geniş rotasyonlu kadrosu, bekleri, orta saha homojenliği onlar için uygun ortamı yaratabilir. inandığım ve fm serilerinde güvendiğim bir dizilimdir.
 • 240
  öncelikle üst düzey bekler talep eden diziliş. (mesela son adam olarak defanstan rakip atağını engelleyip 37 saniye sonra asist yapan bir cafu ya da hem stoper hem sol bek olabilen bir maldini) elbette birbirini tamamlayan orta üçlü, ileri ikili ve tabi ki sanatçı ve golcü bir 10 numara gerekli. galatasaray düzeyinde bir takımın oluşturmasının çok pahalı olacağını düşündüğüm bir diziliş ama keşke olsa.

  ben galiba efsane milan'ı izlemeyi özledim. *