• 387
  bayağı kötü geçen 2015-16 sezonunun bizim adımıza final maçı. kötü bir lig sezonu geçirmiş ancak kupada son ana kadar gelmiştik. karşımızda aynı sezon çok para harcayan, bana göre son kurşunlarını atmış olan, iki maçta 4 puandan ettiğimiz, ligde beşiktaş'a geçilen, avrupa'da da istediğini alamayan fenerbahçe vardı.

  ancak ne kadar kötü, formsuz olursa olsun ortada bir final ve kupa olunca bambaşka bir kimliğe bürünen galatasaray podolski ile 1-0 kazanmış, sezonu kupasız geçmemişti. fenerbahçe derbi canavarı ise galatasaray ise kupa canavarıydı. ve bu maç winner kimliğimizin ağır bastığı bir maçtı, zaten hatırladığım kadarıyla baskın oynayıp almıştık maçı.

  özet; https://youtu.be/Oh0ncTw4Bh4
 • 389
  fener ile maçımız varsa, rakibin o anki form durumu ne olursa olsun bize ters geldiği, psikolojik olarak sahada daha rahat durduğu, genelde bizim, maçlardaki fiziksel mücadeleden ziyade zihinsel olarak sağlam duramadığımız, önce kendimizi, sonra da maçları kaybettiğimiz durumlar ne kadar gerçekse, sonunda kupa olan final mücadelelerinde bu tablonun tam tersinin yaşandığı, en kötü kadrolarımızla bile fener karşısında ezici üstünlük sağlamamız da bir o kadar gerçek. bu da bu maçlara sadece bir örnek.
  sen koca ligi hiçbir varlık gösteremeden liderden yaklaşık 30 puan geride, 6. bitir, (bkz: 2015-2016 sezonu). rakibin ligde sıkı bir mücadeleden 2. olarak çıksın, kadro olarak da senden daha kaliteli olsun, ama sen kalk, daha önce defalarca kez yaptığın gibi kupayı rakibinin elinden ustaca çek al.
  kupa beyliği bu olsa gerek...
 • 390
  (bkz: tarihte bugün)
  bu maçın şöyle kritik bir önemi vardı:
  galatasaray'ımız maalesef 2016-2017 sezonunda avrupa kupalarından men edilmişti.
  süper lig 2015-2016 sezonunda ligde avrupa kupalarına katılacak sırayı alamamıştık, sezonu 6. tamamlamıştık,
  uefa avrupa ligi'ne katılma hakkı kazanmamızın tek yolu türkiye kupası'nı almaktı artık bizim için.
  avrupa kupalarına katılmaya hak kazanmamız ve avrupa kupalarından 1 yıl men edilme cezamızı 2016-2017 sezonunda çekmemiz gerekiyordu.
  eğer avrupa kupalarına katılma hakkını elde edemeseydik, cezamızı 2017-2018 sezonunda çekecektik.
  bu durumda 2 sezon avrupa'ya gidememiş olacaktık. bu da korkunç bir durum olurdu açıkçası.
  ama her zamanki gibi, bir galatasaraylı olarak takımıma güveniyordum maç öncesinde.
  her ne kadar 2015-2016 sezonunu oldukça kötü geçirsek de galatasaray finallerin takımıydı her daim.
  aslan cimbom yine gösterdi bu maçla finallerin takımı olduğunu, sonunda kupa varsa galatasaray'ın o maçı kazanacağını.
  serin bir mayıs akşamında kupa aslanlarımızın ellerinde yükselerek türkiye'nin en kalabalık müzesine doğru yola çıktı.
  böylece galatasaray'ımız çok kötü geçen 2015-2016 sezonunu kupasız kapatmamış oldu.
  13 ağustos 2016 galatasaray beşiktaş türkiye süper kupası final maçını da penaltılarla kazandık ve 2015-2016 sezonunu 2 kupayla tamamladık.
  ayrıca avrupa kupalarından 1 yıl men edilme cezamızı da 2016-2017 sezonunda çekmiş olduk.
  (bkz: kupa beyi galatasaray)
 • 391
  bu maçın oynandığı sezon ligde kötüydük ve şampiyonluk yarışı fener'le beşiktaş arasında geçiyordu. bu yüzden etrafta kimi görsem dalga geçmeye başlıyorlardı benimle.*

  maçın oynanacağı gün fener'li bir arkadaşla karşılaşmıştım. ayak üstü yine iddialı konuşup dalga geçmişti. aynı the big lebowski filminde jesus'ın bizimkilere bowlingde sataşması gibiydi. ben de hiçbir karşılık verememiştim. boş baktığımı görünce de yanımdan gitmişti.

  sonrasını biliyorsunuz işte.. akşam herkes kupayı kaldırdığımızı izledi tv'de.

  buna benzer bir sezon,
  (bkz: cimbom şampiyon kartal kupayı fener yine aldı babayı)
 • 393
  maçtan önce 12 numara,galatasarayı kupada yenelim avrupa kupası cezasını 2 yıla çıkaralım diye tweetler atıyordu.kupa önemli değildi onlar için.

  ama şunu unutmuşlardı:

  işin ucunda kupa varsa ister real madrid ister,arsenal olsun galatasaray affetmezdi,fenerbahçe kimdi ki?

  sonuç olarak kupa beyi kupasını aldı,kupa kızı ağlayarak staddan ayrıldı.12 numara klavyeyi yumrukladı maç sonu.
 • 394
  rezalet ötesi bir yönetime sahip olmamızdan dolayı formamızda kendi kendimizin reklamını** yaparak çıkmak zorunda kaldığımız, rezalet ötesi bir sezonun tek tesellisi olarak türkiye kupası'nı ezeli rakip olarak tabir edilen camia karşısında aldığımız final maçıdır.*

  maçtan 2 ay evvel, ffp'den dolayı uefa'dan 2 yıl avrupa'dan men cezası yemiştik. kupayı kazandığımız takdirde bu ceza sadece 1 yıl* için geçerli olacaktı. nitekim kupayı kazanıp bu cezayı 1 yıla düşürsek de, bir sonraki sezonda* isveç'in adı sanı duyulmamış östersunds takımına, hem de temmuz ayında utanç verici bir şekilde elenmekten ötürü ceza zaten 2 yıl gibi bir şey olmuştu.**

  yine de bu maç sayesinde, o yıl müzemize sonradan 1 tane daha olmak üzere toplamda 2 kupa** daha eklenmiş oldu. bu 2 kupayı da; ağır galatasaray kompleksi içerisinde bulunan kuş kardeşlere karşı almak, işin fiyakası olmuştu.

  (bkz: tarihte bugün)