• 2
  ilk 25 dakikası napoli'nin ceza yayı ve çevresini savunabilmek için 5 ve 4'lük iki blok halinde ceza yayı çevresine kadar gömülmesi ve kaptıkları toplarla hızlı hücum denemeleriyle geçen maç. buna karşın barcelona da napoli'nin çıkışını engelleyebilmek için minimum dört oyuncu ile karşı pres yapıyor o bölgede napoli'ye. oyun biraz sıkışmış durumda, messi oldukça formsuz gözüküyor, diyeceğim ama hafta sonu eibar teknik direktörünün açıklamaları aklıma geliyor :)

  edit: derken mertens 29. dakikada enfes bir gol attı, çıktılar ve vurdular.
 • 4
  mertens o nasıl gol sevinci koç? buralarda yapsa neler olur bilemiyorum.

  barcelona kadrosuna, teknik heyetine baktıkça gün geçtikçe daha nasıl sıvayacaklarını merak ediyorum. burası, en üst düzeye erişen futbolcunun prime döneminde oynayabileceği bir kulüp. dünyanın herhangi bir yerindeki bir futbolcunun kariyerinde formasını giymeyi hayal ettiği 3-5 kulüpten birisi. ancak lionel messi'yi çıkarınca kadro çok sıradanlaşıyor; alex ferguson sonrası manu gibi bir izlenim veriyor. dembele ve coutinho transferleri, ödenen yüksek bonservis bedellerine rağmen fiyasko ile sonuçlandı. diğer yandan suarez'in yaşı ilerlemişken ve abd'ye transferi gündemdeyken griezmann transferine öncelik vermenin bir manası yoktu. bu üçlüye ödenen bedel tamı tamına 390 milyon euro.

  rakitic - busquets - vidal üçlüsü bu seviyede bir takım için hantal kalıyor. bu üçlüyle ne oyuna akışkanlık kazandırılır, ne de tempo yapılır. kanatlara bakıyorsun semedo ve junior firpo ile üst düzeyde bir beklentiye girmek hata olur.

  guardiola ile başlayan dönemden günümüzde kadroda kalan tecrübeli isimler artık futbol hayatlarının son dönemindeler. diğer yandan dani alves, neymar, xavi, iniesta gibi isimlerin yeri doldurulamadı. hatta pedro gibi oyuna hareket katacak, skora etki edebilecek bir alternatifin yokluğu aranıyor. tecrübeli isimlere eşlik eden isimler vasatı aşamıyorlar. harcanan rakamlar inanılmaz düzeyde ama ortada hiçbir şey yok. yedek kulübesine bakıyorsun bizden hallice.

  teknik heyet desen ayrı bir soru işareti. takım üzerinde etkisi olabilecek bir isim şart. ismini cismini bilmediğimiz kişilere takım emanet ediliyor. bu seviyede kadro yönetiminde böyle bir stratejinin süreklilik kazanması anlamsız. taraftarın sesine kulak verip klopp için yakın gelecekte çalışmalara başlamaları lazım. gerçi bildiğim kadarıyla klopp liverpool'dan ayrılmayı düşünmüyor ve ayrılırsa da futbola bir süre ara verebileceğini söylüyor. artık o noktada ikna edebilmek de yönetimin işi.