• 52
  tam anlamıyla "kim koydu bunu buraya" maçı. çok önemli bir karşılaşma olmakla beraber aslında pazar gününü düşününce* insan pek de bir şey diyemiyor. kazasız belasız atlatırsak avrupa ligi gruplarına bir maç daha yaklaşmış olacağız. yıllardır avrupa'da galibiyete hasretiz aslında, o bakımdan maçın çapına ünvanına bakmadan bam bam geçmek gerekiyor. hem ülke puanı hem kendi katsayımız için zorlayabildiğimiz kadar zorlayabilmek gerekiyor.

  geçen hafta hem bakü deplasmanında* hem de başakşehir deplasmanında* rotasyonla ve doğru oyunla çıkmayı başardık. hem hoca hem takım geçen sezon başına göre daha formda görünüyor. en azından daha iyi bir başlangıç yaptığımız kesin.

  umarım bu maçta da aynı doğrultuda devam ederiz. hasar almadan, yarım sıfır da olsa kazanırız da artık pazara odaklanırız...
 • 53
  fatih hocamızın bazı oyuncuları sakatlıktan korumak için dinlendireceğini düşündüğüm maç. özellikle marcao ve taylan şimdiye kadar ki tüm maçlarda 90 dakika süre aldığı için dinlendirilmeli. bunun en önemli sebebi şu an kadromuzda bu oyuncuların ikamesinin olmaması. herhangi bir sakatlıkta yerlerini dolduramayız. bu nedenle bu maç için risk alınıp dinlendirilmelerinde bir sıkıntı yok bence.

  maç büyük ihtimalle sert ve mücadele odaklı geçecek. rakibimiz bu yönde bir oyun oynuyormuş ve bizim görece yorgun olduğumuzun farkındalar. zaten ligdeki maçlarını ertelettirerek bu konuda ekstra bir avantaj elde etmeye çalıştılar. bunları hesaba katınca akıllıca ve sakin oynamak çok önemli. maçı ilk yarıdan koparırsak çok güzel olur tabi ama mümkün olmayabilir. bu nedenle panik yapmadan sakin bir şekilde oynamalıyız. kalite farkı bizim lehimize bunu en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

  takım son dönemde iyi oynuyor ve bunun bir rehavet getirip getirmediğini bu maç bize gösterecek. fatih hoca böyle bir duruma izin vermez ama oyuncuların duruma nasıl yaklaştığı önemli olacak. açıkçası ben çok negatif bir durum beklemiyorum ama basın ve taraftar şişirdikçe şişiriyor. e bunlar da nihayetinde insan evladı. istemsizce de olsa biz nasıl olsa yeneriz bunları kafasına girilebilir ki en tehlikelisi de bu.

  rakip kim olursa olsun aynı ciddiyet ve konsantrasyon ile bu maça çıkmalıyız. takıma ve hocama inanıyorum. güzel futbol ve bol gollü bir galibiyet bekliyorum.

  inandık biz sizlere
 • 57
  çok önemli bir maç, rotasyon falan yapmamamız lazım. biz avrupa fatihiyiz.

  bu sene lig çok uzun her maçın telafisi var. ha derbide olası mağlubiyet can sıkar ama beraberliğe çok üzülmem. tabi ki avrupa kupasında tur atlamamız şartıyla.

  artık sesimizi tekrardan avrupa'ya ve hatta dünya'ya duyurma zamanı geldi. yarı final ve hatta final hedefimiz olmalı.

  ülkede batağa giden futbolu yine biz canlandırabiliriz, bu ateşi bizden başkası harlayamaz.

  haydi aslanım kaldır başını hedef yine yad eller.
 • 59
  rotasyonun tercih değil zorunluluk olduğu avrupa maçı.

  kadromuzdaki en dinamik oyuncu bile perşembe-pazar haftada 3 maçın ilk roundunda alarm verdi. milli aradan dönene kadar linnes ve ömer bayram ile sol beki kapatmamız lazım. neftçi maçı öncesinde tercih ettiğim kadro dizilişinde linnes'in saracchi yerine oynaması gerektiğini izah etmiştim. kadrodaki en sağlam görünen oyuncu omar, dolayısıyla henüz sene başı haftada 3 maç bir oyuncuda risk alacaksak bu kişi saracchi değil omar olmalıydı.

  21 tane oyuncu bildirdik zaten, istesek de büyük bir rotasyon yapamıyoruz. geçen senelere göre nispeten daha eforlu oynadığımız için rotasyon daha da önemli hale geldi. yönetimin transfer konusundaki basiretsizliği göz önüne alınırsa yaşanılacak sakatlklarda sezonun çöpe gitme ihtimali azımsanmayacak kadar fazla.
  hajduk maçında donk, ömer bayram, etebo, babel, diagne gibi oyuncuların kesinlikle ilk 11 başlaması gerektiğini düşünüyorum. kafamdaki önemli soru işareti sol bek üzerinde, ömer bayram'a orta saha da da ihtiyacımız var sol bekte de. elimizde keşke 2 tane ömer bayram olsaydı da birini sol bek diğerini orta saha oynatsaydık. linnes sol bekte oynarsa, fenerbahçe ve olası tur sonrası willem- rangers maçı ve hemen sonrasında kasımpaşa maçları var. eğer hepsinde linnes'i 90 dakika oynatmaya kalkarsak oyunvunun buna dayanabileceğini düşünmüyorum. biraz da satranç gibi düşünmemiz lazım, hani hep diyoruz ya önümüzdeki maça odaklanalım şöyle böyle teknik direktörün önümüzdeki haftaları da planlaması şart. oyuncu sağlığı ve oyuncudan verim almak için bu durum elzem.
  hajduk split kalite olarak bize karşılık verebilecek bir ekip değil. sağ bek şener önünde de jesse ile çıksak ben yine türü geçeceğimizi düşünüyorum.

  fatih - omar, donk, marcao, ömer- taylan, etebo, belhanda- emre kılınç, babel- diagne 11'i fena durmuyor. belhanda ya da taylan yorgunsa soso veya emre kılınç da orta sahada değerlendirilebilir.

  tür tek maç üzerinden olduğu için kalede okan yerine fatih doğru seçim olacaktır.
  omar maç içinde kendini rölantie alabilir, geçmiş senelerde 40 maçtan fazla süre almışlığı var, fizik olarak diri, kronik sakatlığı yok. bu yüzden sağ bekte omar doğru tercih olacaktır.
  stoperde donk'un kesinlikle oynaması lazım, fatih terim hocamın stoper tandemini bozmama konusundaki hassasiyetini çok iyi anlıyorum. alex ferguson da böyle yapardı, başarının kilit noktalarından biri orada istikrarı sağlamaktır. oyuncu sağlığı açısından luyindama'yı ben olsam bu maçta kenara alırdım. donk da orayı götürebilir. keşke 1 tane daha stoper alternatifimiz olsa da marcao'yu da dinlendirebilseydik. kaan ayhan ve cenk özkaçar'ı bu yüzden çok istemiştim. hatta semih kaya'ya bile okeyim artık. grup maçı olsa düşünmeden emin bayram'ın oynamasını isterim ama tek maç olduğu için ve elenirsek bu taraftarın çocuğun kariyerini bitireceğini düşündüğüm için emin konusunda hassasım. semih kaya zaten bitik, taraftara onu daha ne kadar bitirebilir :(
  marcao zorunluluktan yine oynamalı, top daha fazla bizde kalacağı için oyun olarak da ihtiyacımız var.
  şahsen bu maç özelinde sol bekte ben ömer bayram'ı görmek istiyorum. çünkü linnes'in art arda maçlar kaldırması mümkün değil. ömer sol bek olmasa bile orta sahada kesin forma giymeli bu maç.

  taylan ve belhanda'ya takımız yine, etebo'nun kesinlikle 11 başlaması gerektiğini düşünüyorum. en azından 1 oyuncu daha dinlendirebiliriz. etebo taylan yerine de oynayabilir. performans analiz ekininin vereceği raporlar doğrultusunda orta sahada rotasyon yapılması daha makul.

  babel ve diagne'yi kesin 11'de görüyorum. doğru olan da bu zaten. sağ kanat için ise emre kılınç, soso arasında bir tercih yapılacaktır. emre kılınç hafta sonu merkez orta saha haftaiçi kanat oynadığı için çift maaş alabilir :(

  umarım hasarsız bir şekilde, uzatmalarda gitmeden kazanırız ve yolumuza devam ederiz.