• 644
  sanki bizim için son bulmuş gibi bu dönem. ne transfer dedikodusu var doğru düzgün ne de kulüpte bir hareketlilik. açıkçası ben artık oyuncu almayacakmışız gibi hissediyorum. zaten gitmesini istediğimiz hiç bir oyuncuyu da gönderemiyoruz. bu nedenle birinin gelmesi de oldukça güç. diğer yandan benim asıl aklımı kurcalayan konu şu; başkanımız maaş bütçemizi 40 milyon euro seviyesine düşüreceğiz demişti. bunun gerçekleşmesi için malumunuz oyuncu gönderilmesi lazım. biz hiç oyuncu satmadan ya da bir şekilde göndermeden bunu nasıl başaracağız? bakalım belki transferin son dönemi sürprizlerle karşılaşırız.
 • 647
  galatasaray için sancılı geçmeye devam eden dönem.

  astronomik oyuncu satışı yapmadan takımımızın maliyetli transfer yapamayacağı artık gün gibi açık. ffp yüzünden bonservis ödeyemedik ve dolgun maaşlara oyuncular getirdik hep. uefa sözde galatasarayın iyiliği için böyle bir ceza verdi ama maalesef etkileri bize kötü oldu. uefa sattığın kadar al yerine maaş konusunda limit getirseydi şuanki noktadan çok daha iyi olacağımız aşikar. uefa'nın borusu da gücünün yettiğine ötüyor. psg- city gibi takımlar her türlü ffp'yi deliyor yine.

  madem bu duruma geldik, burdan çıkmanın da bir yolu vardır elbet.

  transferin son günlerine giriyoruz. alternatif stoper eksiğimiz var, orta sahada alternatif oyuncu eksiklerimiz var.
  benim önerim şu.
  pek tutmuyorum ama madem alternatif oyunculara düştük, fulham'dan stefan johansen'i bedelsiz kiralamaya çalışalım. maaşını da düşük tutmak kaydıyla.
  jimmy ahmet, jesse, emre taşdemir gönderilecek sanırım. bir şekilde bunlardan bonservis girdisi göstermemiz lazım, gerekirse maaşların bir kısmını biz ödeyelim ve takimlar bize bonservis ödesin. telles'ten gelecek payı allah'a havale ettim, ondan gelecek payı da katmıyorum artık.
  adem'den 200 bin euro, celil'den 100 bin euro biriktirip eldeki kullanılmayan oyunculardan da bonservis girdisi göstererek ravil tagir ve mehmet özcan'ın parasını biriktirelim. ravil + mehmet özcan yaklaşık 3 milyon euro'ya biter sanırım. gerekirse bu oyuncular için seneye satın almalı çözümler de sunulabilir.

  mehmet özcan ile mevki antrenörleri bir ilgilensin bakalım. ravil de öyle ya da böyle ciddi bir potansiyel. johansen de belhanda'yla dönüşümlü oynar.

  en azından bu cendereden sayısal olarak düzgün şekilde çıkabiliriz. aksi halde taylan'a, marcao'ya, belhanda'ya en ufak bir şey olsa tökezleyeceğiz. şahsen uefa avrupa ligi gruplarına katılırsak ben ravil'in ilk 11 başlamasından yanayım. avrupa'dan scoutları da takımımız üzerine çekelim biraz.
 • 650
  bu saatten sonra tek bir futbolcu alamasak dahi büyük bir sorun yaşamayacağımızı düşündüğüm sezondur. isimler şampiyon olsaydı bu zamana kadarki futbol tarihimiz de farklı olurdu. bizim ihtiyacımız olan hocanın konsantrasyonu, futbolcuların uyumu, kondisyonu ve inanmışlığı. hepsine de sahibiz, bu halimizle de şampiyonluğun en büyük adayıyız.

  ha, olur da uygun şartlarda takıma katkı verecek birileri daha gelirse ne ala. keza zarar görmeyeceğimiz şekilde birilerini de gönderebilsek o da iyi. ama bunlar olsa da olur, olmasa da. yangına gerek yok.
 • 651
  son günü olan 5 ekim geldiğinde umarım taylan'a alternatif bir oyuncu alırız.

  yoksa ocağa kadar taylan'a bir şey olmasın diye dua, totem, büyü ne varsa yapmak zorunda kalacağız. evet bir 8'e de bir kanata da ihtiyacı var takımın. ama diğerleri devre arasına kadar idare edebilir, ya da hoca tavşadan şapkan çıkarabilir. ancak taylan'ın pozisyonunu oynayabilecek adam yok. he taylan da yoktu aslında ama hocanın evirebileceği bir başka aday bile yok.

  mesela kanat için bir bakmışız oğulcan ya da kerem beklenenden fazla katkı veriyor. ya da babel. bunlar olabilir ancak 6 no'da isim yok isim, nicelik eksik.
 • 654
  fatih hoca gayet keyifli ve güvenli görünüyor. bu kadroya güvendiği belli. fb milyon oyuncu aldı da ne oldu allasen? trabzon, başak ve bjk zaten ellerini zayıflattılar. hiç birinin gerçek anlamda santrforu yok hale bak. biz eldeki koruyup fatih hoca'nin oyuncudan oyuncu yaratma cevherine güvenerek bu sezonu avrupa'da elden geldiğince ileri giderek gecirecegiz. ligimizde bizim dışımızda tüm takımlar "aman lig zaten 40 maç oynanacak. puan kaybetsek nolur" kafasindayken işi sıkı tutup 10 haftada puan farkını artırırız diye düşünüyorum.