• 1
  2019-2020 sezonunun corona virüsü nedeniyle uzatılması halinde kendileri hakkında nasıl bir uygulama yapılacağını merak ettiren oyunculardır.

  (bkz: mert hakan yandaş)
  https://www.tff.org/...26&kisiId=976675
  (bkz: emre kılınç)
  https://www.tff.org/...0&kisiID=1071537

  benzer durum kiralık sözleşmeleri mayıs sonuna kadar geçerli olan oyuncular için de geçerli.

  (bkz: jean michael seri)
  https://www.tff.org/...6&kisiId=2212920
  (bkz: mario lemina)
  https://www.tff.org/...0&kisiId=2217526
  (bkz: florin andone)
  https://www.tff.org/...6&kisiId=2217500
  (bkz: henry onyekuru)
  https://www.tff.org/...0&kisiID=2114884

  bir yandan bu oyuncuların ligin geri kalanında oynamamaları takımları açısından büyük bir haksızlık, zira takımlar tüm sezon oynaması için ödeme yaptıkları oyuncuyu bir şekilde -kendi hataları olmamasına rağmen- sezonun en kritik bolümünde oynatamamış oluyorlar. özellikle bizim gibi kiralık oyuncuların önemli rol oynadığı takımlar böyle bir durumdan ciddi şekilde olumsuz etkilenecektir. üstelik elimizdeki kiralık oyuncuları kaybetsek bile, bizim kiralık verdiğimiz oyuncuların geri dönüp kalan maçlarda oynaması da mümkün olmadığından sadece sayısal anlamda bile ciddi bir kayıp söz konusu olacaktır.

  öte yandan federasyonlar oyuncuların kontratları mayıs sonuna kadar değil de sezon sonuna kadar geçerli olacaktır gibisinden bir karar kalırsa, bu karar da tartışma yaratacaktır. özellikle kontratları bittiğinde daha yüksek bir ücretle transfer yapacak oyuncular yine kendileri kontratlarının yükümlülüklerini yerlerine getirdikleri halde ciddi bir maddi kayba uğrayacaklar. üstelik sadece maddi olarak değil motivasyon olarak da ciddi problemler doğacaktır. zira sadece bir kaç hafta sonra katılacağın ve muhtemelen uzun seneler formasını giyeceğin takımın çıkarları ile kontrolünün dışında uzatılan bir antlaşma ile bir kaç haftalığına bağlı olduğun takımın çıkarlarının çatışması oyuncular için de zor bir durum.

  açıkçası ben işin içinden çıkamadım. böyle durumlarda iş hukuku ne der, nasıl bir karar alınması gerekir, hukukçu renktaşlar ne diyor, fikirlerinizi merak ediyorum.