• 3
  beyler bayanlar. bu konuşmayı yapan toki başkanı siyasete soyunmuş. ilk dinlediğimde "ne oluyor lan burada siyasi konuşmalar başladı" dedim. sonra işin rengi değişti birden. adam mhp lideri gibi geldi bana el kol sallamalar felan. toki başkanının neden böyle konuştuğuna gelirsek. ayrıca böyle konuşmasının gücünü başbakandan aldığını hepimiz biliyoruz. başbakanın demek istediklerini bu kişi söylemiştir. kendileri 55 bin kişinin önünde böyle kendini bilmez bir şekilde konuşma yapmasıyla annesine, bacısına ve akrabalarına ne kadar az değer verdiğini gösterir.
  "biz yönetime tepkimizi yaparız ama sana ne oluyor ulan imam?" diyesim var ama demiyorum.
 • 4
  pegasus 4'te yer almış biri olarak söylemek isterim ki ses sistemi çok kötüydü, söylenenler anlaşılmıyordu. konuşanın toki başkanı olduğunu eve gelince öğrendim. biz sadece adamın tekinin elini kolunu sallayıp durduğunu gördük ve de staddan müthiş bir ıslık yükseldiğini. internetteki gstv'nin görüntülerinde duyulan ıslığın çok çok daha yükseğiydi staddaki. dediğim gibi stadda biz anlamadık ıslıkların nedenini, uzun konuştuğu için ıslıklandığını sandık. konuşmayı eve gelince izledim ki ne desem boş...
 • 6
  mümessibi bilerek tavrın önüne geçmemiştir. zira böyle yaparak ''bakın, görün işte'' politikası güder gibi bir hal var. zira yarın saat 13,00 da sinan erdem spor kompleksinde hali hazırda yei istanbul projeleri tanıtılacak. kendisi buraya gelmeyip, aslantepe hakkındaki görüşlerini de yarın saat 13,00'a saklayabilirdi. ziyareti de fenerbahçe maçında yapsaydı. hem ''aziz'i ıslıkladılar onlar başbakanım'' der yırtardı bizimkiler. aaaah ah! hiç politika bilmiyor yurdum yöneticisi...
 • 7
  yaklaşık bir saattir değişik platformlarda bir çok yazı okudum protestoyla ilgili olarak; bir çok insan evine misafir olarak gelen insanlara böyle mi davranılır diye bir çıkış noktası yakalamışlar. biz de bu çıkış noktasından geri gelerek giriş noktasına varalım.

  1. başbakan ilk stada geldiğinde mehmet ali brand'a kurduğu cümle : " nasıl güzel yapmış mıyız? beğendiniz mi?"
  evet gerçekten misafir gibi davranmış çok güzel.
  2. toki başkanı resmen bu stadı biz yaptık dağılın demiş, ev sahipliği rolünü üstlenmiş, onun üstüne de zaten cayırtılar kopmuştur. yani bu zat; misafirliğini gereği olan geldiğin eve ve içindekilere saygıyı gösterememiş ve gerçek ev sahipleri tarafından evden kovulmuştur.

  şimdi gelelim adamlar emek sarfetti, stadı yaptılar falanlara filanlara.çok basit prekazi8 de yazdı bunu yanlış hatırlamıyorsam; stad 260 milyon tlye mal oldu ali sami yen arazisi 400 küsür milyon tlye satılacak; arada 150 milyon tl havadan para devletin kasasına; girecek. hala neyin dayatmasındasın sen.
 • 8
  şimdi staddan eve geldim yazılanları okumaktayım ve hala bu protestoya gerek yoktu aha başımıza neler gelecek diyenleri anlamıyorum.
  yahu orada badem bıyıklının biri gelmiş 40 bin galatasaraylının ortasında eski yönetime yeni yönetime tüm galatasaray camiasına geçiriyor ya ne yapsaydık? lan şimdi bu adamlar yetkili kişiler aman aman canlarını sıkmayalım mı deseydik? galatasaray taraftarı kendisine en çok yakışanı en şerefli en haysiyetli tavrı sergilemiştir bu gece orada olmaktan gurur duyuyorum. keşke bu duyarlılığın birazı o kendilerine edilmedik laf bırakılmayan yöneticilerde de olsaydı.
 • 9
  "sikerim stadını da bi tarafını da" deyip, paraya ruhunu satmayan insanların pretestosudur.. tepkinin yeri ve zamanı olmaz.. ordaki insanların "şimdi durayım da sonradan tepkimi şurada gösteririm" diyecekleri bir yer yok, münferit olarak yapanların ne hale geldiğini hepimiz biliyoruz.. o insanlar içlerinden ne geliyorsa onu yapmıştır.. hepsinin ağzına sağlık..
 • 10
  galatasaray taraftarının ne kadar akıl yoksunu olduğunun kanıtıdır bu protesto.

  galatasaray'ın 14 yıllık rüyasına kavuştuğu günde yapılacak en gereksiz şeydi. ne kadar gereksiz olduğunu yarın gazeteleri elinize aldığınızda bu muhteşem açılışı değil ego tatmini için yapılan bu protestoyu görünce anlayacaksınız.

  bir çuval incirin içine sıçmak deyiminin* sözlük karşılığı bu olsa gerek...
 • 12
  yer ve zamanı pek yakışık olmayan protestodur. bununla beraber bu stad sanki galatasaray'a hibe edilmiş, karşılığında ali sami yen stadı arazisi kullanılmamış ta başbakan cebinden milyon liraları harcayarak aslantepe stadını bitirmiş, toki denilen kuruluşun sahibi millet değil de başbakanmış gibi lanse edilmek suretiyle "gariban galatasaray"a bağış yapıldığı ajitasyonuna, "bakın fenerli başbakan olmasa galatasaray stad yapamaz" gerizekalılığına taraftarın sessiz kalmaması olarak ta değerlendirilebilir.

  çok basit bir bilgi, devlet vergi toplar, hizmet eder. toki, moki her hangi bir partinin değil halkın malıdır. halkın yararına hizmet etmekle yükümlüdür. galatasaray ulusal ve uluslararası arenada halkına yıllarca hizmet etmiştir. kaldı ki tt arena stadı yanlızca galatasaray tarafından kullanılmayacak, milli maçlar, uluslararası organizasyonlar, konserler ve gösteriler de dahil bir çok organizasyonda kullanılacaktır. burada başbakan'ın toki aracılığıyla eren talu ile yaşanan inşaat krizine müdahale etmesi gayet normaldir. nasıl ki toki batı ataşehir'de uphill, kentplus, ağaoğlu, varyap gibi inşşat şirketlerini yönlendiriyorsa, denetliyorsa, takip ediyorsa tt arena stadı inşşatını da türk sporuna kazandırmak zorundadır. ayrıca tt arena stadı bu ülkeye kayseri, urfa, olimpiyat stadları kadar, hatta onlardan daha fazla faydalı olacaktır. bu ülkenin yanlı medyası her fırsatta başkaları için normal olabilen şeyleri galatasaray'ın başına gelince anormal olarak göstermekle ün kazanmıştır, bu da gözden kaçmamalı.
 • 13
  sayın recep tayyip erdoğan'nın protesto edilmesine karşı değilim. kendisini günahım kadar sevmem. (yanlış anlaşılmasın, muhaliflerinden de en az ondan nefret ettiğim kadar nefret ederim) nedenini bilmiyorum. büyük ihtimalle siyasal varlığına duyuyorumdur bu nefreti. fenerbahçeli olmasıda üzerine tuz biber ekiyordur. (gerçi muhalifi olan kapasitesiz lefter abi'yi kaleci sanıyor. acaip fenerbahçeli birde. o beni prenses peri sanıyor hesabı. neyse) ve hangi galatasaray maçına gelirse gelsin yuhalarım ve yuhalayanlara katılırım.

  önceden bu sözlükte yazmıştım, hamburg maçında yuhalayanlar arasındaydım. (şimdi arayıp bulamam o entryi).

  burası anlaşılmıştır umarım.

  gelelim bu akşam olan protestoya;
  bu akşam sayın başbakanın stadyuma gelişi farklı anlamlar taşıyan bir gelişti. adam sıradan bir maça gelmedi. yeni stadyumumuz açılıyor ve kulüp başkanımızın bize söylediğine göre sayın başbakan'ın bu konuda epeyce bir katkısı olmuş. iş bu nedenle nezaketen davet edilip katkılarından dolayı sayın başbakana teşekkür edilecekti.

  olayın gelişimine baktığımızda; sayın başbakan'ın hiç ismi ortada yokken stadın bitimine bir ay kala kulüp başkanımız sayın adnan polat'ın recep tayyip erdoğan ismini bir ay içerisinde bu kadar sıklıkla vurgulaması, sayın adnan polat'ın milletvekili adaylığı veya başka bir düşüncesi olduğu konusunda beni kıllandırıyor ama ben şimdilik başkanımın söylediklerine inanmak zorundayım. bu nedenle bir galatasaraylı olarak sayın başbakana gereken hoşgörüyü ve nezaketi göstermek benim birinci görevimdir.

  protesto konusunda hiç yalana dolana gerek yok. toki başkanı konuşma yapmaya başlamadan yarım saat evvel stadyumda ismi anons edilirken recep tayyip erdoğan'ı ıslıkla protesto başladı. yani taraftar daha ortada hiç bir şey yok iken protestoya başladı. ayrıca ses düzeni o kadar kötüydü ki kürsünün önündekiler hariç hiç kimse hatiplerin ne dediğini anlamıyordu. bir taraftan ultraslan parazit yapıyordu zaten. kısacası yuhalamanın ve ıslıklamanın nedeni toki başkanının konuşması filan değil. o adam konuşma yapmaya başlamadan çok önce yuhalama ve ıslıklamalar başlamıştı.

  bu olayın dört nedeni olabilir;
  1-adamın sportif nedenlerden dolayı orada olmasını istemiyorsundur,
  2-adamdan siyasi nedenlerden dolayı nefret ettiğin için orada görmek istemiyorsundur.
  3-son olarak adnan polat'a gıcıksın, adam küçük düşsün istedin.
  4-ya da ikisi veya üçü birden.

  a-sportif nedenlerden dolayı orada olmasını istemiyor olsan bile taraftarı olduğun kulübün başkanı o stadyumun var oluşuna çok büyük katkılarda bulunduğundan bahisle gerekli hoşgörüyü ve misafirperverliği adeta senden rica eder gibi sık sık vurguluyorsa ona bu katkıyı sağlamak için böyle özel anlamı olan bir gecede protesto etmemelisin. yaptığın çok ayıp.

  b-siyasi nedenlerden dolayı orada olmasını istemiyorsan ve eline fırsat geçmişken adamı hırpalamak için bu protestoyu yapmışsan kimin adamısın diye sormak isterim. çünkü bu adamın önümüzdeki seçimlerde iki adet muhalifi var ve ikiside birbirinden kötü. hatta o iki muhalifi bu adamdan da kötü. lefter abi'yi kaleci sananı dünyanın en sığ ve en kapasitesiz adamı (bkz: kemal kılıçdaroğlu), diğeri kabile reisi bir milliyetçi faşist (bkz: devlet bahçeli) ha benim bilmediğim matah bir adamın yandaşıysan bize gösterki arkasında duracağımız bir adamımız olsun.

  c-adnan polat'a gıcıksan o en ayıbı. sayın adnan polat'ın bir takım hata ve eksiklikleri olmasına rağmen bu camiaya çok emeği geçmiştir. en azından bunların hatrına böyle özel bir gecede adamın ricasını kırmamalıydın.

  son olarak;
  gözlemlediğim kadarı ile siyasi nitelikli bir protesto idi. yani chp'li bir çoğunluk vardı stadyumda ve bu olayı fırsat bilip akıllarınca yakın dönemde iktidar bekledikleri yeni genel başkanlarının yolunu stabilize ettiler. (ne iktidarı! babayı alırsınız. chp 135 milletvekili çıkarır. 136 çıkarsın dişimi kırarım. ahanda buraya yazıyorum boşuna heveslenmeyin) ben bu protestoya katılmadım ama toki başkanının söylediklerini sözlükte gördüm. (ses düzeni çok kötü olduğu için stadyumda anlamamıştım. zaten ıslık ve yuhalama karışınca hiç bir şey anlaşılmıyor. hiç kimse bir şey anlamadı, millet "her ihtimale karşı" yuhalayıp ıslıklıyordu) eğer toki başkanının söylediklerini orada duysaydım o zaman iş değişirdi. toki başkanını protestoya katılırdım. densizlik etmiş ve sadece toki başkanı yuhalanmayı ve ıslıklanmayı hak etmiş.

  protestoya katılmadım ve çevremdekileri engellemeye çalıştım ama katılmayıda çok istedim. neden biliyormusunuz!
  kameraları ile tribündekileri çeken polislerden gıcık kaptığım için. bizimkilerin sayın başbakana yaptıkları ne kadar ayıp ise sayın babakanın polisleri aracılığı ile insanların üzerinde polis tahakkümü kurmaya çalışması bin kat daha ayıptır.

  evet, bu akşam bizler sayın başbakana karşı ayıp ettik ama özür dilemesi gereken birisi varsa o da o kadar insanın üzerine utanmadan sıkılmadan üzerinde polis ünüforması olan kameramanlarını göndererek insanları polis tahakkümü altına sokmaya çalışan sayın başbakandır.

  üzerlerine çevrilmiş onlarca polis kamerasına rağmen protestoya devam eden taraftarları işte bu nedenle hoşgörüyor ve sayın başbakandan en kısa zamanda özür dilemesini beklediğimi belirtiyorum.

  edit: sütoğlan bulmuş eski entryimi. sağolsun varolsun..
  (bkz: #530253)
 • 15
  üzülüyorum lan.

  böyle ciddi ciddi hazır stad yapılmış ne gerek var protestoya diye takılan insanlar var. harbiden üzülüyorum. adam senin stadında sana artistlik yapıyor, triplere giriyor ama sen aman abi stad yapıldı tavırlarındasın. yazık valla yeri geldi mi metin oktay, amatör ruh, kahrolsun endüstriyel futbol geyiği yapmayı çok seversiniz. elimize bi stad vermişler, istediğini desinler modundasınız? orospu mu lan bu galatasaray taraftarı, stadın hatrına orda kendiniz bilmezin teki bik bik konuşurken gereken cevabı vermicek mi? harbi mide bulandırıcısınız.
 • 16
  insanın temel hakkı olan protestoya bile "dur ya dur devletle aramız bozulacak dur s.kseler de sesini çıkarma" diyen kişileri görmemize vesile olmuştur bu protesto soruyorum o kişiler ulan siz bu kadar mı satılıksınız bu kadar mı genişsiniz, bir beton parçası yüzünden senin şerefli tarihine dil uzatılacak, cumhuriyetin beşiği olan bu kuruma sanki "sadaka" gibi stad verildiği imajı oluşturulacak sen de utanmadan, sıkılmadan, omurgasız bir şekilde, tıpkı akbabalar gibi galatasaray taraftarını suçlayacaksın yuh sana be yuhh milyon kere yuh,

  yönetim yanlış yapıyor deriz, tepki gösterirsin, yanlış yaptığı ortaya çıkar
  tribün grubu menfaatçi deriz, aslan kaplan dersin, gerçekler ortaya çıkar
  açılış propagandaya dönüşecek deriz, padişahım çok yaşa dersin yapmaz öyle şey dersin, al işte sonuç ortada

  hayatın boyunca böyle yaşayacaksın sana acıyorum, işe gireceksin torpille el öpmeyle, kız isteyeceksin yalvarmayla yakarmayla, bıyık bile bırakırken başkasının düşüncesini düşüneceksin, sen böyle rüzgar nerden eserse insanı olursan, birileri de çıkar sana aynanın kralını tutar. al doya doya bak bakalım.
 • 17
  organize bir olay olmadığı için, bazı kesimlerin hakkında yaptığı "hiç zamanı değildi" söylemini çok saçma bulduğum protestodur.

  toki denen kurumun başkanı çıksın galatasaray camiasına başkanından kulübüne laf geçirsin, sonra siyasi miting yapsın, sonra fenerbahçe'ye yaptıkları tesislerden bahsetsin, biz de sessizce dinleyelim; yok öyle dava. demokrasi demokrasi diye bir yerlerini yırtanlar, protestonun da demokratik bir hak olduğunun farkına varsınlar. ben kendimi önce vatandaş, sonra taraftar olarak görüyorum. eminim bu protestoya katılanların çoğu böyle. böyle olmayanların bile sırf toki başkanının bize soktuğu laflardan dolayı protestoya katılması doğal olurdu gerçi.

  sonuç olarak kimsenin kimseye karışma hakkı yok. protesto oldu, çok da memnun oldum şahsen. 'stadı biz yaptık' havaları da artık baydı beni. 2016 adaylığı için koz olarak kullan, milyonlarca dolar kâr et, sonra sanki babanın hayrına yaptırmış gibi 'biz yaptık bunu, sizi gidi nankörler!' diye dolaş. hadi ordan!
 • 19
  protestonun doğruluğunu veya yanlışlığını tartışmıyorum, orası ayrı bir konu ama ben tayyip erdoğan'ı birazcık tanıyor isem kendisi bunu galatasaray'ın yanına bırakmaz ve fitil fitil galatasaray'ın burnundan getirir. kaldı ki bundan sonra olanları da hep beraber göreceğiz. şahsen stadın bağlantı yollarının, metro inşaatının ve çevresindeki eksikliklerin tamamlanmasını geçtim, muhtemelen şimdiden erdoğan bayraktar'la stadı kasımpaşaspor'a devretmek için çalışmalara başlamışlardır. ha ben bu duruma üzülürsem de namerdim, aksine bayram ederim, eski de olsa , yıkılmışta olsa, koltukları olmasa da, kısacası her ne olursa olsun ben ali sam yen stadı'na dönmeye ve orada oynamaya razıyım arkadaş, hatta türk telekom arena'da oynamaktan daha da fazla isterim bunu. o nedenle buradan tayyip erdoğan'a, erdoğan bayraktar'a, futbol federasyonu başkanı'na, göksel gümüşdağ'a, egemen bağış'a kısacası alayına seslenmek istiyorum; yemişim stadınızı *, alın stadınızı münasip bir * takımınıza verin.
  tüm kasımpaşa halkına ve kasımpaşaspor'a hayırlı uğurlu olsun.

  edit : anlaşıldığı kadarı ile yazdıklarım yanlış anlaşılmış, yazının başında da belirtmiştim protestonun doğruluğunu veya yanlışlığını tartışmıyorum diye ancak bu durum da açıklamak zaruri oldu. tayyip erdoğan senelerdir en iyi bildiği şeyi yapmış ve yine "mağduriyet" oyununu stadın açılışında sahneye koymuş ve bunun içinde önden tetikçisi erdoğan bayraktar'ı göndererek amacına misler gibi ulaşmıştır. o konuşmayı kim yapmış olsa aynı tepkiyi görecekti zaten, şayet dün gece yaşananlar bizzat tayyip erdoğan ve çevresindekiler tarafından kurgulanmamış ise o zaman başbakan, galatasaray taraftarından önce erdoğan bayraktar'a tepki göstermeli. sen kalkıp galatasaray tribününün göbeğinde hem de böylesine özel ve anlamlı bir gecede koskoca galatasaray camiasına "gider" yapar, hatta utanmadan ölmüş adamın arkasından atıp tutup onun emeğini seni o makama getirenlere ihale etmeye kalkarsan o taraftar da sana cevabını verir.

  dolayısıyla öncelikle erdoğan bayraktar'ın dün gece yaptığı konuşma iyi irdelenmedir, zira kendisi konuşmasına "sevgili galatasaraylılar" diye başladığında tüm stad kendisini nazikçe alkışladı ve kimse tepki göstermedi, ta ki ne zaman abuk subuk konuşmaya başladı ondan sonra insanlar tepki göstermeye başladı, kısacası ne olduysa bu adamın konuştuğu iki üç dakikalık sürede oldu ve televizyonda da ne dediği tam olarak anlaşılamadı ama o kadar saçmalıyordu ki adamlar yayını kesmek zorunda kaldılar ve biz neler söylediğini ancak saatler sonra hatta bu sabah öğrenebildik.

  dolayısıyla benim yaptığım sadece durum tespitidir ve bu protesto sonrasında neler olabileceği konusunda tahmin yürütmektir, yine tekrar ediyorum, alsınlar stadlarını ceplerine soksunlar.
 • 20
  bakış açısına göre "nankörlük" ile "onurlu duruş" arasında gidip gelen, keşke o gereksiz konuşma yapılmasaydı da hiç gerek kalmasaydı dediğim olay. nur içinde yatsın alpaslan dikmen'in "falanca maçta rakip takım taraftarını mecburiyetten ötürü darp etmişizdir. çünkü galatasaray taraftarı mecbur kalmadıkça asla kimseye saldırmaz ama yeri geldiğinde de gerekeni en sert şekilde yapar!" cümlesi eşliğinde idrak ve hazmı daha kolaylaştırılabilir. ama bazı kimselerin kaz gelecek yerden tavuk çiftliğini esirgemediği ortamda ters sonuçlar doğurması kaçınılmazdır.
 • 21
  her ne kadar taraftarın saygısızlık yaptığı olmuş olsada bugüne kadar ki sürece bakalım.

  - ne zaman birisi mikrofona konuşma yapsa, konuşmasına başında önce sayın başbakanımız recep tayyip erdoğan'a teşekkür ederim dedi.
  - ne zaman statla ilgili bir haber yapılsa önce başbakana teşekkür edilmeli denildi.
  - gençlik spor müdüründen tut, toki başkanı, galatasaray başkanına, diğer spor kulüpleri başkanlarına kadar herkes tutturmuş başbakanda başbakan.

  bugüne gelene kadar olay hep siyasileştirildi açılış günüde siyasileştirilmesinde bugüne kadar yapılan açıklamaların doğrudan doğruya etkisi olmuştur.

  başbakanın hakkını yemek olmaz çok emek vermiştir fakat bu projenin fikir babası mustafa sarıgül'e neden kimse teşekkür etmiyor. adam çizdirmiş projeyi sunmuş özhan canaydın'a. hemde tek kuruş istemeden.

  velhasıl kelam siyasi propaganda yapmak isterken siyasi tepkiye maruz kalınmıştır. bu güzel güne gölge düşürmüş biz sade ve art niyetsiz taraftarlara anın tadını çıkarttırmamıştır.
 • 23
  ülkeye şeriat geldiğinde, içki içmek, kadınların maça gelmesi falan yasaklandığında isim hakkının, beşyüzbin kişilik stadın, bi boka yaramayacağını bilenlerin yaptığı protestodur.

  toki başkanı için de adam bile diyemeyeceğim varlık çıkıp orada kıymetlimiz istedi, efendimiz istedi, siz eziksiniz 40 yıl yapamazdınız desin, kimse ıslıklamasın di mi? ben şahsen kimsenin adamın üzerine yürümediğine şaşırdım.

  yollar yapılsın, ağaçlar dikilsin, ondan sonra protesto edilsin di mi? oldu, tamam.

  edit: carpathiansmaradona sağolsun, adam demiştim düzelttim.
 • 24
  hala yanlış denilmekte olan protesto.
  yahu adamın bir çıkmış 'sizin camia boyle çaresiz şöyle emrah moduna girmişti başbakanımız devreye girdide burnunuzu b.ktan çıkardı yoksa hiç bir şey yapacak haliniz yoktu..' minvalinde konuşmalar yaparken ne yapsaydık tribünde? alkış mı tutsaydık bu tiplere? gereken yapılmıştır. galatasaray camiasına 40bin galatasaraylı arasından laf etme cüretinde bulunanlara o tribünler cehennem edilmiştir. galatasaraylılık duruşu dosta düşmana gösterilmiştir.
 • 25
  siyasette, küsme, darılma, kırılma, kızma gibi eylemlere yer olmadığını "süleyman hep başbakan hep başbakan hep süleyman" dizelerinden anlamanız lazımdı. sayın başbakan bu sabah yeni güne uyandığında kimseye kırgın değildir.merak etmeyin. yapılacak o kadar inşaatın pardon işin arasında bizim stadın açılışında üç-beş galatasaraylının onu protesto etmesine aldırmaz. biraz siyasetle uğraşmayı deneseniz inanın hiç kızmayacağını anlarsınız. ne diyor sn. başbakan "durmak yok yola devam."