• 1
  3-2 kazandığımız cumhurbaşkanlığı kupası finali maçıdır. açık faşizm'in ilk yıllarında ankaragücü'nü kararname ile düşürmeyen faşist diktatör ve dönemin cumhurbaşkanı kenan evren, desteklediği ve o sezon küme düşmüş olmasına rağmen eskişehirspor'u yenerek türkiye kupası'nı kazandığı için finalist olan gençlerbirliğine karşı oynanan sert futboldan ve yapılan kötü tezahürattan hiç memnun kalmamıştır. o tepkilerin aslında kendine olduğunu fark etmiştir. ilk önce galatasaray'lı erhan'ı çok sert oynadığı sebebiyle uyarmalarını ister. erhan ve zladko oyundan atılırlar ama sertlik ve küfürler durmaz. bunun üzerine evren maçı 41 inci dakikada terk ederek kupayı vermemiştir

  gençlerbirliği : okan gedikali, eyüp taş, gökhan gedikali, hasan hacıhasanoğlu, şirahman berberoğlu "şirin berberoğlu", zlatko krempotovic, mehmet şengüler (dk. 92 serdar eroy), avni okumuş, osman özdemir, halil ibrahim eren, harun erol "köfteci harun"
  teknik direktör : metin türel

  galatasaray : zoran simovic, ismail demiriz, cüneyt tanman, erhan önal, semih yuvakuran, arif kocabıyık (dk. 79 mirsad kovacevic "mirsad güneş"), yusuf altıntaş (dk. 63 savaş koç), muhammet rıza altıntaş, uğur tütüneker, dzevad prekazi "cevad prekazi", ilyas tüfekçi
  teknik direktör : jupp derwall

  goller : dk. 41 [penaltıdan] ilyas tüfekçi (galatasaray) 1-0, dk. 65 osman özdemir (gençlerbirliği) 1-1, dk. 71 uğur tütüneker (galatasaray) 2-1 , dk. 90 avni okumuş (gençlerbirliği) 2-2, dk.114 uğur tütüneker (galatasaray) (uzatmada) 3-2,

  sarı kartlar : eyüp taş (gençlerbirliği), ismail demiriz, ilyas tüfekçi, zoran simovic (galatasaray)

  kırmızı kartlar : dk. 38 zlatko krmpotic, dk. 119 okan gedikali (gençlerbirliği), dk. 38 erhan önal (galatasaray)

  ----------------------------------------

  cumhurbaşkanlığı basın yayın genel müdürlüğü 14 haziran 1987 tarihli açıklaması:

  cumhurbaşkanlığı basın ve halkla ilişkiler müşaviri ali baransel, tarafından yapılan açıklamada, «sayın cumhurbaşkanımız bugün 19 mayıs stadı'nda galatasaray ile gençlerbirliği arasında oynanan cumhurbaşkanlığı kupası futbol karşılaşmasında bazı futbolcuların centilmenlikten uzak ve sertlik içerisine girmelerinden, seyircilerin bir bölümünün karşılıklı ve hakeme yönelik sportmenlikle bağdaşmayan tutum, davranış ve tezahüratta bulunmalarından üzüntü duymuşlardır. sayın cumhurbaşkanımız, çeşitli uyarılara rağmen maçta gerilimin giderek artması üzerine stadyumdan ilk yarının sonuna doğru ayrılmışlardır» denildi.
 • 2
  1986-1987 sezonu cumhurbaşkanlığı kupası final maçıdır. maç çok çekişmeli geçmiştir. takımımız ilyas tüfekçi nin atmış olduğu golle 1-0 öne geçmiş olup, osman özdemir in attığı gol ile durum 1-1 olmuştur. bu golde kısa bir süre sonra uğur tütüneker sahneye çıkıp durumu 2-1 lehimize getirmiştir. tam maç bitti kupa bizim derken son dakika da avni okumuş ile maç 2-2 olmuş ve maç uzatmalara kalmıştır. uzatmalarda da uğur tütüneker son kez sahneye çıkmış ve durumu 3-2 ye getirerek kupayı müzemize armağan etmiştir.

  (bkz: tarihte bugün)
 • 3
  ilk basımı 2003 yılında olan tanıl bora'nın "ankara rüzgarı: gençlerbirliği tarihi" isimli kitabından;

  federasyon kupası'nı kazanmak, gençlerbirliği'ne türkiye ligi şampiyonu galatasaray'la cumhurbaşkanlığı kupası maçını oynama hakkını da kazandırmıştı.

  maçın favorisi galatasaray'dı. jupp denwall'in çalıştırdığı, mustafa denizli'nin yardımcılığını yaptığı galatasaray, güçlü kadrosuyla, 14 yıl aradan sonra ligde şampiyon olmanın özgüvenini taşıyordu. gençlerbirliği ise, bu maçtan bir gün önce, "özcan olayı'yla sarsıldı.

  ekrem üstündağ anlatıyor: "o sene çok iyi bir sezon geçirmişti özcan. cumhurbaşkanlığı maçından bir gün önce kampa katılmadı. aradık, ankara 'da bulamadık. trabzon kaçırdı, beşiktaş kaçırdı denken antalya'nın kaçırdığı anlaşıldı. oysa bende iki yıllık mukavelesi var. kulübü aradık, bulamadım. ilhan bey'in yazıhaneye baktık, bulamadık. benim porföyde yok. meğerse çekmeceye atmışım, arkaya düşmüş. gece saat üçte gittim mağazaya, çekmeceleri karıştırdım, mukaveleyi buldum. bu mukaveleyi biz yürürlüğe koyduk. antalya da koymuş. aynı gün iki tarafta birden olması mümkün olmadığına göre, bir yıl ceza alacak o sporcu o zaman bize 90 veya 91 milyon ödedi antalya, biz mukaveleyi geri çektik."

  üstündağ, özcan'ın birkaç sezon sonra tekrar gençlerbirliği formasını giymiş olmasını da hazmedemiyor: "kaliteli futbolcuydu, iyi futbolcuydu... ama gençlerbriliği vitrininde değer kazanmıştı, arkadaşlarını yalnız bırakmaması gerekirdi. özcan'ın olmaması gençlerbirliği'nin cumhurbaşkanlığı kupasına ulaşamamasına neden olmuştur."

  bu olayla birmoral bozukluğu daha yaşayan gençlerbirliği, buna rağmen galatasaray'a sonuna kadar kafa tuttu. 41. dakikada yediği biraz uyduruk izlenimi veren penaltıya, ardından 71. dakikada yediği gole, galatasaray defansının hatalarından da yararlanarak cevap vermeyi bildi. normal süre 2-2 berabere sonuçlandı. galatasaray uzatmada attığı golle aldı cumhurbaşkanlığı kupası'nı.

  http://www.macanilari.com/...&cmd_deger=4