• 1
  şu an yapılmakta olan toplantı.

  gündemde başkanlık seçimi ve harcama limitlerinin esnetilmesi maddeleri var. başkanlığa göztepe başkanı mehmet sepil'in devam etmesi bekleniyor sanırım. bununla birlikte esas konu, hararetli tartışmaların yaşanacağı kritik başlık harcama limitleri olacak. fenerbahçe transferlerinin tescil edilebilmesi için bu toplantıdan bir sonuç çıkarmak zorunda. galatasaray ve trabzonspor başkanları dün basına yaptıkları açıklamalarla buna karşı durduklarını ifade ettiler. mert hakan yandaş ve novak transferlerinde fenerbahçe kesenin ağzını açıp iki kulübe karşı da para kozunu kullanarak oyuncularla anlaşınca şimdi gelip "ee ama bizim limitleri artırmamız lazım" demesi gerçekten yüzsüzlük, bu iki takımın geri atması ise başarısızlık olarak kayda geçecektir.

  şunu belirtmek isterim, fenerbahçe'nin açıklanan limitler için itirazını haklı görebilirdim. 4-5 yıllık sözleşmeler yapmış, mevcut uzun sözleşmeleri olan kulüpler bir anda bir sonraki transfer döneminde uygulanmak üzere bir disiplin içerisine sokulmak istendi ve yapıldı. uefa dahi finansal fair play uygulamalarını birkaç yıl öncesinden duyurup kulüplerin önlem almasını ve buna uyum sağlamasını isteyip zaman tanıdı. kulüplerin bir anda buna uyum sağlaması imkansızdı. ilk kurban da fenerbahçe oldu, bankalar birliğiyle anlaşma sağlayamadığı için.

  ama...

  ali koç hala bir başkandan, ülkenin en zengin ailesinin veliahtından beklenmeyecek derecede amatör kararlar veriyor. kendilerini kendi kafasında kurduğu şartlara uydurup, sonra herkesin bu şartlara adapte olmasını istiyor. hala eski kafa transfer çalımları peşinde koşup para saçma derdinde. hiçbir altyapı hamlesi, hiçbir genç yatırımı yapmayıp hala daha taraftara şirin gözükme peşinde. sen "neyse parası veririz ellerinden kaparız" mantığıyla hareket et sonra gel bu kurala karşı çık. bu kadar bile harcama limit fazlaymış demek ki. zengin ailenin şımarık çocuğu olarak bugüne kadar istediği her şeyi parasını verip alabilerek geçen hayatı, kulübün parası olmadığı için futbolcu alamayacağı gerçeğini kabullenmekte zorluk çıkarıyor kendisine.

  eğer bu toplantıdan "bizim de işimize gelir" diyerek bu seneyi kapsayacak şekilde fenerbahçe'nin önerisine olumlu yanıt alınırsa kimse kusura bakmasın bu karara imza atan özellikle galatasaray ve trabzonspor başkanları camialarına ihanet etmiş olurlar benim gözümde. eğer bu işte bir yanlışlık varsa önceden çözülecekti. şimdi çözülecekse de önümüzdeki sene uygulamaya konacak. başka yolu yok.
 • 3
  bazıları için ali koç'a yalakalık yapma fırsatları yaratan buluşmanın bilmem kaçıncı perdesi. ben eminim ali koç kendileriyle muhatap olsun, iki kelime etsin diye ağzının içine bakan adamlar vardır bu toplantıda.
  eminim şöyle enstantaneler yaşanıyordur "allahım ne kadar mesudum, ali koç konuşurken tükürüğü suratıma geldi, bir daha asla yüzümü yıkamayacağım."
 • 4
  limitlerde esnetilme yapılsa ne olacak allah aşkına? fenerbahçe'nin maaş bütçesi şu an 64 milyon euro'ymuş ali koç kendisi dedi. üstüne bir de mert hakan'ı, novak'ı falan aldılar. oldu sana 70 milyon euro. düz hesap 500 milyon tl diyelim. fenerbahçe'nin limiti 177 milyon tl'ydi. %200 mü artış olacak limitlerde? olsa olsa 177, 250'ye, hadi bilemedin 275'e falan çıkar.
 • 5
  fenerbahçe ne istiyosa, o kararın çıkacağı toplantı. kukla federasyon ve kurulları, rüzgar nereden eserse o tarafta. aldıkları kararların arkasında duramayan, açıkladıkları kurallardan vazgeçen bu federasyonun hakkaniyetle karar alacağını düşünen var mı? üstelik çubuklu tosun ve ekürisi olan şeytan lakaplı futbolcu eskisi, cumhurbaşkanının ayağına gitmişken. bunca yıldır gördüğüm, hangi kural fb’ye uyuyorsa bir şekilde o kuralın uygulandığı.
 • 6
  harcama limitleri konusunda galatasaray’ın direnmesi gereken tek nokta her ne kural alınacaksa önünüzdeki yıllar icin de geçerli olması yönünde olmalıdır. eğer bu yıla özel olarak fenerbahce ve beşiktaş’a oyun alanı verilip onümüzdeki yıl yani bizim icin çok düşeceği yıl eski uygulama ile devam edilirse bize haksızlık olacak. eğer önümüzdeki yıllarda da uygulanmazsa ligden çekileceğini açıkça beyan etmelidir.
 • 7
  sona ermiş olan toplantı. mehmet sepil şu an açıklama yapıyor. toplantının en önemli gündem maddesi olan harcama limitleri ile ilgili karar için top taca atılmış gibi duruyor. mehmet sepil'in söylediğine göre nihat özdemir'in değişiklik yapmak için istediği tüm kulüplerinin ıslak imzasının olması gerekliliğinden dolayı bu teklifin tüm takımlara gönderilecek ve atılan imzaların federasyona ileticek. kaç imza toplanacağı, dönüşlere göre belli olacak. toplanan imza sayısına göre federasyonun nasıl bir karar alacağını bekleyip göreceğiz.